FLESZ - Nowelizacja prawa spadkowego
Tatrzański Park Narodowy właścicielem północnej części Giewontu
We wtorek (3 listopada) w siedzibie powiatu tatrzańskiego doszło do podpisania porozumienia pomiędzy TPN a PTTK. Chodzi o wieloletni spór o własność gruntów w polskich Tatrach. Bo choć od lat formalnie władzę nad nimi sprawuje park, to rejon Giewontu, Morskiego Oka, Doliny Pięciu Stawów Polskich czy Doliny Gąsienicowej był własnością Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Bukowina Tatrzańska. "Schronisko Smaków Magdy Gessler" to sa...
Zawarte teraz porozumienie ustala m.in., że PTTK zachowa wszystkie grunty pod należącymi do niego schroniskami w Tatrach, a zrzeknie się w własności nad pozostałymi posiadłościami w górach.
Na mocy podpisanego we wtorek porozumienia wszystkie nieruchomości, z których aktualnie korzysta PTTK, czyli grunty pod schroniskami oraz części gruntu pod górną stacją kolei linowej na Kasprowym Wierchu, zostają po stronie PTTK. PTTK przekaże z kolei na własność Skarbu Państwa z użytkowaniem wieczystym Tatrzańskiego Parku Narodowego udziały w pozostałych nieruchomościach. Są to niezwykle cenne obszary, jak np.:
- górna część Doliny Rybiego Potoku,
- Dolina Pięciu Stawów Polskich,
- górna część Doliny Roztoki,
- Hala Gąsienicowa,
- Hala Goryczkowa,
- Hala Kasprowa,
- Hala Królowa,
- Hala Jaworzynka,
- czy północna ściana Giewontu.
Turyści oszaleli na punkcie tego miejsca Jaskinia Mylna w Ta...
Tatrzański Park Narodowy to łącznie 21 tys. 190 hektarów powierzchni, z czego udziały PTTK we współwłasności to ponad 1 tys. 127 hektarów, które na mocy porozumienia przejdzie w władanie TPN.
- To będzie milowy krok do uporządkowania wszystkich spraw na terenie TPN-u - podkreśla starosta tatrzański Piotr Bąk.
Tereny, które są współwłasnością, zostaną podzielone pod obiekty turystyczne, schroniska, przede wszystkim pod Schronisko w Pięciu Stawach, Schronisko na Hali Gąsienicowej, w Dolinie Roztoki, w Morskim Oku i na Włosienicy. Zostaną wydzielone geodezyjnie działki, które staną się własnością PTTK. Natomiast pozostałe tereny, których PTTK jest współwłaścicielem, staną się własnością Skarbu Państwa. Umożliwi to ustanowienie na tych terenach użytkowania wieczystego Tatrzańskiego Parku Narodowego. W efekcie wydzielenia tych kilkunastu hektarów, które staną się własnością PTTK, Skarb Państwa uzyska ponad 1 100 ha własności w najcenniejszych rezerwatach TPN-u.
- Nieistniejące już tatrzańskie schroniska. Słyszeliście o nich?
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Parking pod Babia Górą w prokuraturze. Powstał nielegalnie
- Drożyzna nad morzem? Na Podhalu obiad zjesz za 15 zł
- Przyrodnicy uratowali przed utonięciem 500 susłów
- Urokliwe miejsca w Tatrach, gdzie nie będzie dzikich tłumów
