Lapidarium powstało kilka lat temu przy ul. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem. - To jest takie miejsce, gdzie mamy makietę skalną. Ma ona pokazać nam bardzo uproszczony obraz przestrzennej budowy geologicznej Tatr – mówi Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Mamy tutaj pokazane oczywiście nie całe Tatry, ale wyszczególnione są doliny i niektóre szczyty.
Niektóre z nich są specjalnie przygotowane, by łatwo można je było poznać. Np. na kilku kamieniach są małe budynki. Dzięki temu turyści łatwo mogą rozpoznać, że chodzi o Łomnicę, czy Kasprowy Wierch. Widoczne jest Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami i a w przypadku Rysów, na skale zrobiona jest charakterystyczna rysa.
- Możemy się dowiedzieć z jakich skał zbudowane są poszczególne części Tatr, czyli Tatry Bielskie, Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie – mówi Tomasz Zając.
Wokół lapidarium rozmieszczone są panoramy, które pokazują, gdzie znajdują się te charakterystyczne szczyty. Dodatkowo można zobaczyć niektóre rośliny charakterystyczne dla naszych gór. - Rośnie nam tutaj np. lilia złotogłów, której wzór możemy zobaczyć także w budownictwie podhalańskim, w motywach zdobniczych – mówi pracownik TPN. I dodaje, że warto do lapidarium przyjść właśnie w lipcu, bo lilia właśnie teraz kwitnie.
Oprócz informacji geologicznych i przyrodniczych są także przekazywane tam informacje historyczne – o górnictwie i hutnictwie w Tatrach.
W tym roku w każdy poniedziałek lipca w lapidarium odbywają się prelekcje w pracownikiem TPN. Są one darmowe i rozpoczynają się o godz. 10. Tatrzańskie Lapidarium znajduje się przy ul. Karłowicza 21.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]