FLESZ - Polacy tyją na potęgę. To wszystko przez koronawirusa
Wielochorobowość to jednoczesne występowanie u pacjenta dwóch lub więcej schorzeń, które zwiększają się w zależności od wieku pacjenta. Im człowiek jest starszy, tym więcej choruje.
U 80 proc. zarażonych SARS-CoV-2 objawy są łagodne lub nie występują, jednak kiedy organizm jest osłabiony walką z chorobą współistniejącą, wówczas przebieg zarażenia może mieć charakter ostry i prowadzić do śmierci.
Naukowcy z Tufts University w Medford w USA wyliczyli, że wśród niemal 907 tysięcy pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 w USA do 18 listopada 2020 roku aż 30 proc. stanowiły osoby z otyłością, 26 proc. z nadciśnieniem, 21 proc. - z cukrzycą, a 12 proc. z niewydolnością serca. Jak oszacowali badacze, ogółem aż 64 proc. (czyli około dwóch trzecich) hospitalizacji z powodu COVID-19 było powiązanych z tymi schorzeniami.
Spośród wielu znanych chorób dotykających ludzi, tylko niektóre powodują, że ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 jest większe. Warto je znać, aby skuteczniej chronić przed zakażeniem dotknięte nimi osoby spośród naszych znajomych i bliskich.
Wiadomo, że choroby współistniejące zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, a także rozwoju poważnych powikłań i zgonu. Poza tym, chorzy przewlekle w przypadku zakażenia częściej wymagają leczenia w szpitalu, nierzadko również w oddziale intensywnej terapii. Dzieje się tak z wielu przyczyn, przede wszystkim chorzy obciążeni licznymi chorobami przewlekłymi to często osoby starsze, wyniszczone, z osłabioną odpornością.
Zastanawiasz się jakich grup pacjentów dotyczą złe rokowania związane z przebiegiem Covid-19? Które choroby towarzyszące zwiększają ryzyko śmierci na koronawirusa? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
