FLESZ - Co czwarty Polak był już zakażony?
Podczas trzeciej fali do szpitali trafiają osoby z symptomami nieoczywistymi, których dotąd absolutnie nie kojarzyliśmy z koronawirusem.
Lekarze zwracają uwagę, że objawy wcześniej uznawane za najbardziej charakterystyczne dla COVID-19 – jak utrata smaku i węchu, czy duszności – są zgłaszane rzadziej przez pacjentów. Pojawiają się za to objawy, których wcześniej nie wiązano z chorobą wywoływaną nowym koronawirusem.
Ponadto, coraz więcej danych wskazuje, że u pacjentów u których występują objawy neurologiczne, świadczące o zajęciu układu nerwowego przez wirusa SARS-CoV-2, zwiastują cięższy przebieg COVID-19. Chodzi m.in o zaburzenia świadomości czy bóle głowy.
Za pojawienie się nowych objawów może w dużej mierze odpowiadać powszechność brytyjskiego wariantu koronawirusa.
Niestety lista objawów COVID-19 oraz tzw. długiego COVID-19 wciąż się wydłuża. Najnowsze badania pokazują, że niektórzy z zakażonych mogą odczuwać skutki choroby nawet przez pół roku po infekcji.
W galerii przygotowaliśmy zestawienie objawów neurologicznych mogących sygnalizować, że pacjent będzie musiał zmagać się z bardzo ciężkim przebiegiem COVID-19 i nasileniem kolejnych dolegliwości. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
