Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr „Tradycja” z Okleśnej ma już 25 lat. Obchody jubileuszowe zainaugurowała premiera spektaklu pt. "Historia żółtej ciżemki" [ZDJĘCIA]

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Ponad 200 osób - nadkomplet publiczności - obejrzało w Domu Ludowym w Okleśnej (gmina Alwernia) premierowy pokaz spektaklu pt. „Historia żółtej ciżemki” w reżyserii Zbigniewa Klatki i Marcina Kobierskiego. Premiera odbyła się przed tygodniem.

Aktorzy amatorzy z Teatru Ludowego „Tradycja” po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i przygotowali spektakl, którego nie powstydziliby się zawodowcy. Dla niektórych - jak Adaś Ciembronowicz, odtwórca głównej roli Wawrzusia - był to debiut na scenie. Chłopiec spisał się doskonale.

Wybór powieści do adaptacji nie jest przypadkowy. Teatr w ostatnich latach stara się prezentować sztuki, których bohaterowie związani byli z okolicznymi miejscowościami. Główny bohater „Historii żółtej ciżemki” - Wawrzuś Skowronek pochodził z Poręby Żegoty. Autorka książki Antonina Domańska mieszkała i tworzyła w pobliskiej Rudawie.

Premiera tego spektaklu zainaugurowała obchody jubileuszowe teatru. Stowarzyszenie to zostało zarejestrowane dokładnie 4 grudnia 1994 r. Główne uroczystości zaplanowano na jesień. Przygotowywane jest spotkanie, na które zaproszonych zostanie ponad 200 osób, czyli wszyscy, którzy przez 25 lat przewinęli się przez scenę. Będą to nie tylko aktorzy, ale również śpiewacy.

W pierwszych latach działalności stowarzyszenie skupiało się głównie na pielęgnowaniu tradycji lokalnych i prężnie działały w jego ramach zespoły śpiewacze.

- Będzie to okazja do wspomnień, obejrzenia archiwalnych zdjęć i filmów - zdradza Zbigniew Klatka, współzałożyciel teatru, który od 23 lat, po tym jaka odeszła z niego Danuta Rzeszutko, odpowiada za kwestie programowe i artystyczne. Od 8 lat jest również jego prezesem. - Zajmuję się w zasadzie wszystkim. Jestem też portierem, stolarzem i malarzem - śmieje się Zbigniew Klatka.

Pomimo tylu lat poświęconych teatrowi, nie traci zapału i nadal ma mnóstwo energii do dalszej pracy. Jak podkreśla, osoby związane z teatrem tworzą wielką rodzinę, a jak to w rodzinie - różnie bywa.

- Zdarzają się kłótnie. Wspólnie przeżywamy radości i smutki, fetujemy sukcesy - podkreśla Zbigniew Klatka.

Trzon teatru tworzą seniorzy, a uzupełniają go dzieci i młodzież. Czasem muszą opuszczać zajęcia szkolne, by wystąpić na scenie. Aktorom ogromną radość i satysfakcję daje przygotowywanie kolejnych spektakli i liczne sukcesy odnoszone na festiwalach i przeglądach. Aktorzy lubią jeździć po całej Polsce. Już w niedzielę wystąpią na Małopolskim Przeglądzie Teatrów Amatorskich w Jabłonce. Będzie to pierwszy szczebel kwalifikacji do ogólnopolskiego przeglądu w Tarnogrodzie - Sejmiku Teatrów Amatorskich Wsi Polskiej. Współpraca z Marcinem Kobierskim, krakowskim reżyserem, pozwoliła wspiąć się aktorom na jeszcze wyższy poziom.

Działalność teatru została doceniona przez Ministerstwo Kultury, które uhonorowało go odznaczeniem „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”. Wyróżnienie to otrzymało także pięciu aktorów. Żadna z osób występujących w teatrze nie zrobiła kariery zawodowej. Natomiast Marek Zieliński, który przez dwa lata odpowiadał za oświetlenie i dźwięk, pracuje obecnie w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

ZOBACZ KONIECZNIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska