https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teatry uliczne wracają do Krakowa! W lipcu 35. edycja festiwalu ULICA

Anna Piątkowska
Festiwal Teatrów Ulicznych w latach poprzednich
Festiwal Teatrów Ulicznych w latach poprzednich Joanna Urbaniec
Rynek Główny, Mały Rynek i Rynek Podgórki, plac przed Galerią Krakowską, Muzeum Inżynierii i Techniki, Muzeum Archeologiczne i podwórko przy ul. Zamoyskiego to tegoroczne krakowskie lokalizacje Festiwalu Teatrów Ulicznych. Dodatkowo spektakle będzie można zobaczyć w Tarnowie, Limanowej i Niepołomicach. Jubileuszowa edycja ULICA Festival od 8 do 10 lipca, na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

FLESZ - Koniec tygodnia pod znakiem rekordowych temperatur. Komentarz eksperta IMGW

od 16 lat

Od trzydziestu pięciu lat krakowską publiczność i przybyłych do miasta turystów elektryzują niezwykłe spektakle pokazywane najpierw na Rynku Głównym, potem także w innych punktach miasta, w wykonaniu najlepszych teatrów ulicznych polskich i zagranicznych. Reakcji publiczności mogłyby im w wielu przypadkach pozazdrościć ekipy instytucji ze znanymi szyldami. W tym roku jubileuszowa edycja ULICA Festival zgromadzi publiczność w drugi weekend lipca, ale, jak podkreśla Jerzy Zoń, ograniczenia budżetowe nie pozwoliły na jubileuszowe szaleństwo: będzie więcej lokalizacji, ale mniej spektakli, a artyści w głównej mierze krajowi.

- Z okazji jubileuszu przypominamy spektakle polskich grup, które kiedyś u nas grały, ale w ostatnich latach nie były obecne na festiwalu, są też mniejsze projekty tylko na potrzeby festiwalu i, oczywiście, premierowe przedstawienia. Planowałem, by zaprosić gwiazdy, które kiedyś u nas były, pokazać najlepsze, błyskotliwe przedstawienia, ale na to nie pozwolił budżet, może uda nam się nawiązać do tego w przyszłym roku. – mówi Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO, pomysłodawca i organizator Festiwalu Teatrów Ulicznych. - Marzy mi się, by ten festiwal stał się małopolskim Festiwalem Teatrów Ulicznych, ponieważ jest to wspaniała forma edukacji teatrem i przez teatr, rozwijająca forma spędzania wolnego czasu. Teatr uliczny, jak każdy dobry teatr, spełnia również katarktyczną funkcję.

„Horyzont polski” to hasło przyświecające tegorocznej edycji festiwalu.

- Postanowiliśmy opowiedzieć o tym, jak w ciągu trzydziestu pięciu lat zmieniał się polski teatr uliczny, o czym mówi, jakie spektakle powstały, jakie grupy tworzą dziś, a kto nie przetrwał próby czasu. Takie resumee polskie – stąd „Horyzont polski” – wyjaśnia Jerzy Zoń.

Od 8 do 10 lipca oczy publiczności zwrócą się na najpiękniejsze place Krakowa i Małopolski: Rynek Główny, plac Jana Nowaka Jeziorańskiego przy Galerii Krakowskiej, Mały Rynek i Rynek Podgórski, Muzeum Inżynierii i Techniki, Muzeum Archeologiczne oraz podwórko przy ul. Zamoyskiego. Poza Krakowem sceną dla ulicznych teatrów staną się plenery Tarnowa, Limanowej i Niepołomic.

W tegorocznym programie festiwalowym znalazły się, min. popis szczudlarski artystów z Togo barwnie połączony ze sztuką żonglerki w rytmie afrykańskich bębnów, hiszpańscy aktorzy z grupy Kamchàtka opowiadający o inności i odmienności czy entuzjastycznie przyjęty przez widownię zeszłorocznej ULICY spektakl „Pelat”.

Wśród przedstawień na szczególną uwagę zasługują, oczywiście, premiery.

- Z polskich spektakli zaprezentujemy, min. Przedstawienie „Duży Książę” Krakowskiego teatru Tańca, inspirowany słynną książką Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Już jako Duży Książę powraca do miejsc, które wcześniej odwiedził, jednak z trudem je rozpoznaje: wszystko wygląda tak samo znajomo, jak i obco. To spektakl bliski ulicy, bez słów, opowiadający za pomocą ruchu – wyjaśnia Jerzy Zoń. – Czołowa grupa uliczna, Biuro Podróży wystąpi ze swoim nowym spektaklem „Kaspar”, nawiązującym do historycznej postaci Kaspara Hausera nazywanego sierotą Europy. Wychowywanym bez kontaktu z drugim człowiekiem. Konteksty naszych współczesnych tematów daje nowe odczytanie tej postaci. Teatr Brama z Goleniowa, nieznany bliżej krakowskiej publiczności, ze „Stacją Świadek” opowiadającą o mieszaniu się kultur, cywilizacyjnym tyglu na terenach Ziem Odzyskanych przed II wojną światową.

Teatr KTO zaprezentuje premierowo „Żywoty świętych osiedlowych. Dzielnica XIII” w reżyserii Kariny Grabowskiej-Fiałek – spektakl osadzony na krakowskim Pogórzu. „Życiowi wykolejeńcy z duszami z betonu, upadłe anioły spod monopolowego, zapomniani więźniowie swoich mieszkań karmiący się cudzym życiem widzianym z okna, czarujący pijaczkowie, znawcy śmietnikowych skarbów, podwórkowe Ofelie gadające do siebie i Romeowie spod ciemnej gwiazdy… Desperacko próbują uczynić swoje przegrane życia znaczącymi”.

Ale ULICA to również spektakle dla najmłodszych. Na krakowskich placach wystąpią uwielbiani klauni: Pinezka (Teatr Pinezka) i Feliks (Teatr Szczęście). Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc pokaże spektakl „Legendy ziemi świętokrzyskiej”, nawiązujący do teatru wędrownego i najlepszych europejskich tradycji lalkarskich. W spektaklu wykorzystano lalki-pacynki, na polskich scenach spotykane coraz rzadziej. I jak co roku na Małym Rynku rozgości się… „Stara zagroda” z Teatrem Wagabunda, zapraszając całe rodziny do gospodarstwa sprzed lat, pełnego narzędzi rzemieślniczych oraz stanowisk do gier i zabaw, w którym poznamy dawną pralnię, podkowiarnię, gałganiarnię i mydlarnię, a nawet wychodek!

- Zaczęło się ryzykownie, nikt wówczas takiego teatru w Polsce nie robił, nikt też nie wiedział, co to jest. O ile widzów nie trzeba uczyć, o tyle urzędników i decydentów, wciąż trzeba uczyć, że potrzebne są pieniądze, że to najważniejsza forma, jeśli chodzi o aktywność artystyczną w tym mieście. Są, oczywiście inne ważne, bo i koncert rockowy jest ważny, i symfoniczny, nie do przecenienia jest rola edukacyjna, artystyczna, oferta budująca markę Krakowa. Sztuka uliczna była, jest i będzie, o czym świadczy chociażby publiczność przybywająca na nasze spektakle od trzydziestu pięciu lat – mówi Jerzy Zoń. – Największą satysfakcją są dzieci obserwujące spektakle z otwartymi ustami, ubrani w drogie garnitury poważni ludzie, którzy ostatni raz byli na nudnym spektaklu w podstawówce i teraz patrzą oszołomieni.

Już niebawem takie obrazki będzie można ujrzeć podczas trzech dni święta teatrów ulicznych w Krakowie.

Wideo

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska