Nasza Loteria

To będzie wyjątkowy weekend seniorów z kultura. Muzeum Tatrzańskie przygotowało specjalną ofertę dla najstarszych

Aurelia Lupa
Eksponaty Muzeum Tarzańskiego
Eksponaty Muzeum Tarzańskiego Muzeum Tatrzańskie
W najbliższy weekend seniorzy pod Giewontem będą mogli zwiedzić wszystkie oddziały i filie Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem za darmo. Wystarczy, że przy wejściu wypowiedzą hasło "Weekend seniora z kulturą”. To już 10. edycja akcji organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

1 października to Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Z tej okazji Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało trzydniową akcję, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. W tegorocznej 10. już edycji na Podhalu bierze udział Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Dzięki akcji seniorzy będą mieli okazję skorzystać m.in. darmowego zwiedzania stałych ekspozycji w filiach muzeum, z wykładów i spotkań.

W sobotę 30 września w Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka w Zakopanem dla miłośników kart odbędzie się "Brydż z Kornelem Makuszyńskim" (od godz. 14 do 17). Następnie o godz. 17 rozpocznie się wykład „Zakopane połowy XX wieku w świetle korespondencji Janusza Domaniewskiego – przyrodnika, muzealnika, literata” – spotkanie z prof. D. Iwanem, dr hab. H. Kowalskim, dr M. Warchałowskim wokół nowego numeru „Memorabilia Zoologica”. Spotkanie poprowadzi Maciej Krupa.

W ten weekend dostępne będą także ekspozycje w filiach Muzeum Tatrzańskiego. To m.in. wystawa "Made in Zakopane" w gmachu głównym przy Krupówkach. Wystawa poświęcona jest zakopiańskiemu rzemiosłu artystycznemu czyli meblom, tkaninom, koronkom, ceramice, rzeźbom oraz pamiątkom wytwarzanym w Zakopanem od II połowy XIX w. aż do roku 1939. - Przyjeżdżający pod Tatry turyści zachwycali się nie tylko przyrodą, ale także przedmiotami codziennego użytku, które znajdowali w podhalańskich chałupach - zachęcają muzealnicy.

Z kolei w willi Koliba na zwiedzających czeka ekspozycja „Kształtowanie dźwięku. Tomasz Skupień i dudy” prezentująca kolekcję dud i ich elementy składowe ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Najstarsze eksponaty pochodzą z I połowy XIX wieku, najmłodsze – z 2022 roku. Pojedyncze egzemplarze wykonane przez Tomasza Skupnia (1955–2005) wypożyczono od jego uczniów, regionalnych dudziarzy i pasjonatów tego instrumentu. To opowieści o muzykancie z zakopiańskich Kuźnic, samouku, nauczycielu gry na dudach, bezpośrednim kontynuatorze lokalnej tradycji muzycznej i wychowawcy kolejnego pokolenia dudziarzy na Podhalu. To on przystosował brzmienie instrumentu pasterskiego do występów scenicznych.

Dzięki determinacji Skupnia dudy podhalańskie przeżywają dzisiaj renesans, a w 2014 roku umiejętność wytwarzania i gry na tym instrumencie została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Ciekawostką jest, że w dwudziestoleciu międzywojennym członkowie orkiestr pułków Strzelców Podhalańskich grali na dudach. Zmodyfikowane instrumenty były wzorowane na obiektach z Muzeum Tatrzańskiego, prezentowanych na wystawie.

W weekend na seniorów czeka także wystawa "UrbaMistyka. Sztuka w Zakopanem". Wystawa opowiada o zakopiańskiej plastyce i designie podlanych sosem kosmopolitycznego modernizmu i uwspółcześnionego folkloru. Istota wystawy stanowią prace z czasu PRL, ale także przedwojenne dzieła, jak i prace współczesnych artystek i artystów, które na nowo interpretują zakopiańskie mikrohistorie i jednocześnie nawiązują do współczesnej tkanki zmitologizowanego miasta.

To m.in. cykl projektów Pauliny Włostowskiej inspirowanych liternictwem i produktami lokalnej Cepelii, kompozycja ceramiczna Pawła Olszczyńskiego nawiązującą do dekoracji domów wczasowych i wielkoformatowe tkaniny autorstwa Małgorzaty Mirgi-Tas z wizerunkami zakopiańskich artystek. Ta ostatnia praca zainstalowana na Domu Handlowym Granit, pierwszym zakopiańskim wieżowcu, akcentuje - jak pisał Andrzej Jakimowicz - że Zakopane to nie tylko zakopiańszczyzna, a Witkiewiczów było dwóch, jednocześnie dodając, że zakopiańska sztuka to nie tylko artyści, ale też artystki. Ekspozycja do zobaczenia w willi Oksza i galerii Hasiora.

Dla muzealników seniorami są osoby, które ukończyły 60 rok życia. Wystawy będą mogli zwiedzać seniorzy nie tylko lokalni, ale także ci, którzy przyjdą na ten czas z różnych zakątków Polski.

Od czwartku kierowcy będą mogli jeździć fragmentem nowej zakopianki w Rdzawce

Budowa nowej zakopianki na odcinku Rdzawka - Nowy Targ. Od c...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska