„Rosja oczami Turków” - tak brzmiał tytuł wystawy, którą 19 grudnia 2016 roku, w galerii sztuki współczesnej w Ankarze otwierał ambasador Rosji, Andriej Karłow. Kiedy wygłaszał przemówienie, został postrzelony przez zamachowca. Terrorysta, zanim zginął podczas wymiany ognia z policją, w zwycięskim geście podniósł rękę, wykrzykując: „za Aleppo” i „Allahu Akbar”. Właśnie ten moment uchwycił na uhonorowanym Grand Prix zdjęciu turecki reporter, Burhan Ozbilici. - Ten obraz jest tak mocny, że za każdym razem kiedy go widzę, mam ochotę cofnąć się o kilka kroków - mówi jeden z członków jury Mary F. Calvin. - Jest doskonałą alegorią nienawiści, która ogarnia społeczeństwa w Europie, Ameryce i na Bliskim i Dalekim Wschodzie - dodaje inny juror João Silva.
Tematy wojny i terroryzmu - jak co roku - dominują wśród zdjęć nagrodzonych w kategoriach Wydarzenia i Wiadomości. Wyróżnione zostały zdjęcia mieszańców Bliskiego Wschodu, próbujących dotrzeć do Europy, obrazy z obozów dla uchodźców, reportaże z Libanu i Iraku. Jednak Joanna Gościej-Lewińska, kierownik galerii Centrum NCK, przestrzega, przed interpretowaniem wystawy jako ekspozycji skoncentrowanej wyłącznie na negatywnych doniesieniach ze świata. - Można spojrzeć na te fotografie jako na pokaz możliwości człowieka, który ma zarówno zdolność destrukcji jak i kreacji. Może wywoływać wojny, ale może też tworzyć piękno i dobro - tłumaczy. - Są tu na przykład wzruszające zdjęcia ekologów, przebierających się w kostiumy czarno-białych misiów, by ratować małe pandy, fotografie niepełnosprawnej sportsmenki trenującej crossfit czy dokumentalne kadry z wiosek na krańcach świata, w których ludzie żyją jak w małych rajach.
W jubileuszowej, 60. edycji konkursu, przyznano nagrody 45 fotografom z 25 krajów. Zwycięskie zdjęcia jurorzy wybrali spośród 80 tys. nadesłanych prac - to rekord w historii WPP. Zainteresowanie branży idzie w parze z frekwencją publiczności - czwartkowy wernisaż w NCK przyciągnął tłumy zwiedzających. - World Press Photo to okno na świat - tłumaczy Gościej-Lewińska. - Nawet przy dzisiejszej mobilności społeczeństwa nikt nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich miejsc, w których rozgrywają się istotne wydarzenia, a na tej wystawie mamy je udokumentowane i zgromadzone w jednym miejscu.
Wystawa będzie czynna do 1 marca, od poniedziałku do soboty w godz. 11-19 oraz w niedzielę w godz. 12-19.
ZOBACZ KONIECZNIE: