Skiełk to góra, która zawsze była chętnie odwiedzana przez turystów. Nie było tutaj jednak dotąd miejsca, które urozmaicałoby naturalny krajobraz i było atrakcją dla odwiedzających.
Tatry, Pieniny, ale także cały Beskid Sądecki ze Skiełku widać jak na dłoni. Dodatkowo, na szczyt położony na wysokości 750 m.n.p.m. można dotrzeć z różnych miejsc.

Wzniesienie położone jest w granicach czterech miejscowości: Łukowica, Jastrzębie, Młyńczyska i Roztoka. Jest to pierwszy szczyt Beskidu Wyspowego położony najbliżej Nowego Sącza.
Pomysł stworzenia wieży widokowej narodził się już przed laty, ale dopiero w tym roku pojawiły się możliwości jego realizacji. Nowa wieża stała się elementem projektu „Odkryj Beskid Wyspowy” w ramach którego ma powstać więcej tego typu obiektów infrastruktury turystycznej.

Finansowanie inwestycji udało się natomiast uzyskać z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych z tarczy dla gmin górskich. Wieża kosztowała będzie 1,5 miliona złotych i wykonała ją firma z Chorzowa.
- Nasza gmina, ale także cały Beskid Wyspowy to bardzo atrakcyjne turystycznie miejsce. Wzmożone zainteresowanie górą Skiełk oraz sygnały ze strony mieszkańców, że przydałoby się tam takie miejsce stały się impulsem do rozpoczęcia starań o stworzenie tam wieży widokowej - mówi Bogdan Łuczkowski, wójt gminy Łukowica.
Beskid Sądecki. Z tych wież rozciągają się bajeczne widoki n...
Wieża ma 28 metrów, natomiast odwiedzający mogą podziwiać widoki z tarasu widokowego położonego na wysokości ok. 23 metrów.
Zgodnie z projektem konstrukcja jest stalowa, a całość zdobią drewniane elementy. Chodzi przede wszystkim o to, aby obiekt był bardziej odporny na warunki pogodowe. Elementy, które wykonane zostały z drewna będą natomiast łatwe do wymiany.

Elementy konstrukcyjne dostarczane były na miejsce helikopterami. Taka metoda została wybrana przez wykonawcę, bo było to łatwiejsze logistycznie do zorganizowania. Trzeba pamiętać, że wieża jest na szczycie wzniesienia w terenie leśnym, więc transport materiałów było utrudnione.
Jak podkreśla Łuczkowski, miejsce ma szansę stać się turystycznym hitem, szczególnie ze względu na łatwy dostęp dla pieszych - żeby się tam dostać wystarczy około godzina pieszej wędrówki od parkingu.

- To na pewno sprzyjać będzie turystyce rodzinnej - podejście nie jest bardzo strome i wymagające, a z wieży będzie można podziwiać piękne krajobrazy - podkreśla wójt Łukowicy.
W ostatnich dniach miejsce wizytował Grzegorz Biedroń prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Jego zdaniem nowa wieża będzie wyjątkowym miejsce na mapie nie tylko gminy, ale też województwa.

- Z tej wieży rozpościera się widok nie tylko na Beskid Wyspowy, ale też na Gorce w stronę Beskidu Niskiego. Przy dobrej widoczności również można zobaczyć Tatry, choć to relatywnie niewysoki szczyt - mówi dla „Gazety Krakowskiej” Biedroń.
Aby dotrzeć na wieże, trzeba przewidzieć na to około 40 minut spaceru z Łukowicy. Można też podjechać drogą asfaltową, a z najbliższego wieży parkingu potrzeba około 10 minut na dotarcie od celu.
- Wieża otoczona jest sadami, więc w okresie wiosennym będzie można z niej podziwiać piękne widoki kwitnących sadów - dodaje Biedroń.
- Tak powstawała zapora w Rożnowie, która ratuje Sądecczyznę przed powodzią
- Akurat mieli przerwę. Nie mieli pojęcia, że robią im zdjęcia do Google Street View
- Kuba Wojewódzki odwiedził popularny kurort. Zachwyciła go Krynica-Zdrój?
- Wielkie otwarcie klubu Odnova w Nowym Sączu. Był tort i tłumy gości
- Tłumy na otwarciu lokalu Pizza Hut w Nowym Sączu
Stary Sącz. To miejsce cieszy się niesłabnącą popularnością....
FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS
