„Stop bazgrołom! Tworzymy mural profilaktyczny”
- Celem projektu jest stworzenie na jednej ze ścian przy ciągu pieszo-rowerowym na Rondzie Mogilskim w bezpośrednim sąsiedztwie Pracowni Mammograficznej i Poradni Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego, muralu profilaktycznego zachęcającego panie do wykonywania regularnych badań profilaktycznych (m.in. mammografia, cytologia) - tłumaczy Łukasz Puła, krakowski działacz społeczny.
Rak piersi to najczęściej występująca choroba nowotworowa u kobiet, w ostatnim czasie u coraz młodszych pań. W Polsce każdego roku zapada na nią około 20 tys. Polek, a z powodu zbyt późnego wykrycia umiera blisko 7 tys. kobiet. W Polsce funkcjonuje program przesiewowych badań mammograficznych skierowany do pań między 45, a 74 rokiem życia, ale jak pokazują dane, zgłasza się do niego średnio około 45% uprawnionych kobiet, a są miejsca w Polsce gdzie odsetek ten oscyluje w okolicach 5%. To pokazuje, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w zakresie profilaktyki, a każdego rodzaju działanie zwracające uwagę społeczeństwa na ten problem jest ważne.
- Realizacja projektu pozwoli na zwrócenie szczególnej uwagi na konieczność wykonywania badań profilaktycznych wśród Pań. Dzięki regularnym badaniom profilaktycznym możemy w wielu przypadkach wykryć chorobę w jej początkowym stadium rozwoju. Kolejnym elementem jest poprawa walorów estetycznych szarych ścian znajdujących się na Rondzie Mogilskim i tym samym poszerzenie liczby prezentowanych murali na jednym z największych punktów przesiadkowych w Krakowie - czytamy w uzasadnieniu projektu.
Jak dodaje Puła: "To czy ten wyjątkowy mural niosący ważne przesłanie zdrowotne zostanie zrealizowany i wykonany zależy już tylko od głosu mieszkańców. Głosować można na stronie www.budzet.krakow.pl lub w punktach stacjonarnych na terenie całego miasta (m.in. w Filiach Biblioteki Kraków) do 27 września 2024 r".
Głosowanie w Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa
- Zachęcamy wszystkich mieszkańców i mieszkanki do wzięcia udziału w głosowaniu na projekty w ramach 11. edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. To Twoja szansa, żeby pomóc zmieniać nasze Miasto! Do wyboru jest prawie 700 różnych pomysłów, więc każdy znajdzie coś dla siebie - informuje krakowski magistrat.
Głosować można w prosty sposób online, na stronie www.budzet.krakow.pl, albo tradycyjnie – w specjalnie przygotowanych punktach na terenie Krakowa. Łącznie powstanie 190 takich miejsc, które będą zlokalizowane m.in. w bibliotekach, domach kultury, radach dzielnic, a także podczas różnych wydarzeń plenerowych w parkach i na placach.
Możesz oddać głos na 3 projekty dzielnicowe i 3 ogólnomiejskie. Wystarczy zalogować się na swoje konto na platformie Budżetu Obywatelskiego, używając wcześniej założonych danych (e-mail i hasło). Jeśli głosowałeś w ubiegłych latach, nie musisz zakładać nowego konta.
W sklepach jest coraz drożej i nadchodzą kolejne podwyżki
