https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To może być pierwszy w Krakowie mural profilaktyczny. Mógłby zachęcać kobiety do wykonywania ważnych badań

Aleksandra Łabędź
Celem projektu „Stop bazgrołom! Tworzymy mural profilaktyczny” jest stworzenie na jednej ze ścian przy ciągu pieszo-rowerowym na Rondzie Mogilskim w bezpośrednim sąsiedztwie Pracowni Mammograficznej i Poradni Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego, muralu profilaktycznego zachęcającego panie do wykonywania regularnych badań profilaktycznych (m.in. mammografia, cytologia)
Celem projektu „Stop bazgrołom! Tworzymy mural profilaktyczny” jest stworzenie na jednej ze ścian przy ciągu pieszo-rowerowym na Rondzie Mogilskim w bezpośrednim sąsiedztwie Pracowni Mammograficznej i Poradni Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego, muralu profilaktycznego zachęcającego panie do wykonywania regularnych badań profilaktycznych (m.in. mammografia, cytologia) Łukasz Puła
Choroby nowotworowe stanowią, zaraz po chorobach układu krążenia, drugą co do liczebności przyczynę zgonów w Polsce. Według prognoz, liczba zgonów, chorobowość oraz zapadalność na nowotwory będą wzrastać do 2028 roku. Liczba zgonów spowodowana chorobami nowotworowymi wciąż rośnie. Regularne badania oraz profilaktyka mogą w wielu przypadkach wykryć chorobę w jej początkowym stadium rozwoju, dając tym samym możliwość na wyleczenie. W odpowiedzi na ten poważny problem, w Krakowie może powstać pierwszy mural profilaktyczny. „Stop bazgrołom! Tworzymy mural profilaktyczny” to nazwa jednego z niemal 700 projektów zgłoszonych w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.

„Stop bazgrołom! Tworzymy mural profilaktyczny”

- Celem projektu jest stworzenie na jednej ze ścian przy ciągu pieszo-rowerowym na Rondzie Mogilskim w bezpośrednim sąsiedztwie Pracowni Mammograficznej i Poradni Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego, muralu profilaktycznego zachęcającego panie do wykonywania regularnych badań profilaktycznych (m.in. mammografia, cytologia) - tłumaczy Łukasz Puła, krakowski działacz społeczny.

Rak piersi to najczęściej występująca choroba nowotworowa u kobiet, w ostatnim czasie u coraz młodszych pań. W Polsce każdego roku zapada na nią około 20 tys. Polek, a z powodu zbyt późnego wykrycia umiera blisko 7 tys. kobiet. W Polsce funkcjonuje program przesiewowych badań mammograficznych skierowany do pań między 45, a 74 rokiem życia, ale jak pokazują dane, zgłasza się do niego średnio około 45% uprawnionych kobiet, a są miejsca w Polsce gdzie odsetek ten oscyluje w okolicach 5%. To pokazuje, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w zakresie profilaktyki, a każdego rodzaju działanie zwracające uwagę społeczeństwa na ten problem jest ważne.

- Realizacja projektu pozwoli na zwrócenie szczególnej uwagi na konieczność wykonywania badań profilaktycznych wśród Pań. Dzięki regularnym badaniom profilaktycznym możemy w wielu przypadkach wykryć chorobę w jej początkowym stadium rozwoju. Kolejnym elementem jest poprawa walorów estetycznych szarych ścian znajdujących się na Rondzie Mogilskim i tym samym poszerzenie liczby prezentowanych murali na jednym z największych punktów przesiadkowych w Krakowie - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jak dodaje Puła: "To czy ten wyjątkowy mural niosący ważne przesłanie zdrowotne zostanie zrealizowany i wykonany zależy już tylko od głosu mieszkańców. Głosować można na stronie www.budzet.krakow.pl lub w punktach stacjonarnych na terenie całego miasta (m.in. w Filiach Biblioteki Kraków) do 27 września 2024 r".

Głosowanie w Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa

- Zachęcamy wszystkich mieszkańców i mieszkanki do wzięcia udziału w głosowaniu na projekty w ramach 11. edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. To Twoja szansa, żeby pomóc zmieniać nasze Miasto! Do wyboru jest prawie 700 różnych pomysłów, więc każdy znajdzie coś dla siebie - informuje krakowski magistrat.

Głosować można w prosty sposób online, na stronie www.budzet.krakow.pl, albo tradycyjnie – w specjalnie przygotowanych punktach na terenie Krakowa. Łącznie powstanie 190 takich miejsc, które będą zlokalizowane m.in. w bibliotekach, domach kultury, radach dzielnic, a także podczas różnych wydarzeń plenerowych w parkach i na placach.

Możesz oddać głos na 3 projekty dzielnicowe i 3 ogólnomiejskie. Wystarczy zalogować się na swoje konto na platformie Budżetu Obywatelskiego, używając wcześniej założonych danych (e-mail i hasło). Jeśli głosowałeś w ubiegłych latach, nie musisz zakładać nowego konta.

W sklepach jest coraz drożej i nadchodzą kolejne podwyżki

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska