10 osób weszło w skład komisji konkursowej. Do jej zadań będzie należała m.in. weryfikacja zgodności aplikacji kandydatów z wymogami formalnymi, przeprowadzenie rozmów z kandydatami i wyłonienie dyrektora instytucji. Do tego zadania prezydent miasta powołał:
Jadwigę Gutowską-Żyrę – dyrektorkę Wydziału Kultury UMK, która została przewodniczącą komisji;
Pawła Szczepanika – pełnomocnika prezydenta ds. kultury, zastępcę przewodniczącej;
Joannę Niewidok - dyrektorkę Departamentu Prezydenckiego;
Magdalenę Komornicką - przedstawicielkę MKiDN;
Kamilę Kowerską-Karasiewicz - przedstawicielkę Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza;
Mirosławę Bałazy - przedstawicielkę Konfederacji Pracy związku zawodowego;
Joannę Ślagę - przedstawicielkę Stowarzyszenia Muzealników Polskich;
Dominikę Treit - przedstawicielkę Stowarzyszenia Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM Polska;
Martę Romankiv - przedstawicielkę Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej;
Andrzeja Bednarczyka - przedstawiciela Rady Muzeum MOCAK.
Trwa konkurs na dyrektora MOCAK-u. Jakie są wymogi?
Kandydaci mogą się zgłaszać do 14 marca. Nazwisko osoby, która pokieruje MOCAK-iem poznamy w połowie lipca.
Po sprawdzeniu ofert pod względem formalnym, kandydatów czeka rozmowa kwalifikacyjna, podczas której zostanie zweryfikowana znajomość języka angielskiego, a kandydaci będą mieli okazję zaprezentować swoje koncepcje prowadzenia muzeum.
Jakie kryteria trzeba spełnić?
Minimum 5-letnii staż pracy w obszarze kultury, co najmniej 3 lata na stanowisku kierowniczym, wykształcenie magisterskie, komunikatywny angielski albo - dla obcokrajowców - komunikatywny polski, dobry stan zdrowia to standardowe wymogi w przypadku ubiegania się o stanowisko dyrektorskie w instytucjach kultury. W przypadku tego stanowiska premiowana będzie wiedza o polskim i międzynarodowym polu sztuki, krytyki i rynku dzieł sztuki, doświadczenie z zakresu prezentacji sztuki współczesnej czy wysokie kompetencje interpersonalne, a także z zakresu polubownego rozwiązywania sporów i zarządzania kryzysem.
Kandydaci powinni przedstawić m.in. autorski program realizacji zadań w zakresie bieżącego funkcjonowania i rozwoju muzeum, misję i wizję rozwoju instytucji na okres trzech lat oraz koncepcję finansowania działalności muzeum.
Jaką rolę powinno pełnić Muzeum Sztuki Współczesnej? Debata
To pierwszy konkurs na stanowisko dyrektora w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Od powołania MOCAK-u w 2010 roku stanowisko to piastowała Maria Anna Potocka, nie dziwią więc pytania stawiane o jego kształt, inspiracje i relacje muzeum z innymi instytucjami i oczekiwania środowiska artystów wizualnych. Tuż przed upływem tego terminu krakowscy artyści zapowiadają dyskusję poświęconą przyszłości instytucji.
W debacie w Składzie Solnym wezmą udział m.in. historyk sztuki Paweł Brożyński, artystka wizualna Cecylia Malik, rzeźbiarz i kurator wystaw Mateusz Okoński, radna miejska Aleksandra Owca, pełnomocnik prezydenta miasta ds. kultury Paweł Szczepanik oraz kuratorka wystaw Aneta Rostkowska.
Panel dyskusyjny poświęconego przyszłości MOCAK-u zaplanowano 8 marca o godz. 17.00 w Składzie Solnym. Jak zapowiadają organizatorzy, jego celem jest "wspólny namysł nad przyszłością muzeum, wychodzący poza kwestie personalne, resentymenty czy rozpamiętywanie przeszłości".
