Przede wszystkim to powinien być przełomowy rok na drogach. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z zamierzeniami - a na razie nic nie wskazuje na to, by miało być inaczej - jesienią powinna być gotowa północna obwodnica Miechowa. Ośmiokilometrowy odcinek zupełnie nowej drogi w założeniach ma zmienić system komunikacji wokół miasta, przede wszystkim przez odciążenie centrum od ruchu w kierunku Śląska.
W terenie i biurach projektantów
Choć obwodnica to wielomilionowe zadanie, jego koszty to ułamek w porównaniu z tym, ile ma kosztować droga ekspresowa S7. Mimo przeszkód proces inwestycyjny posuwa się do przodu, choć akurat na odcinku „miechowskim”, czyli Szczepanowice - granica województwa świętokrzyskiego, jest najmniej zaawansowany. O powodach tego stanu rzeczy pisaliśmy wiele razy. Właściciele domów, które miałyby zostać wyburzone, aby droga mogła powstać, mocno przeciwko temu protestują. Prędzej czy później jednak i ten fragment zostanie zbudowany, a strategiczne decyzje co do jego ostatecznego przebiegu powinny wkrótce zapaść.
Z budową drogi ekspresowej wiążą się bezpośrednio dwie inwestycje drogowe. To odcinki dróg z Bukowskiej Woli w stronę Działoszyc oraz system dróg w rejonie Książa Wielkiego i Książa Małego. Dużym zadaniem będzie też przebudowa odcinka z Czapel Małych do Czapel Wielkich w gminie Gołcza.
Sala gimnastyczna, przedszkole, parkingi
Wobec tak potężnych zamierzeń drogowych inne inwestycje pozostają nieco w cieniu. Co nie znaczy, że ich nie będzie. Duże znaczenie będą miały losy złożonych przez gminy programów rewitalizacji. Kto pozytywnie przejdzie procedurę weryfikacji i otrzyma dofinansowanie, może liczyć na wielomilionowe wsparcie. W roku 2018 powinna zostać oddana do użytku m. in. nowa sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej w Kozłowie i przedszkole w Charsznicy. W Miechowie powinien powstać co najmniej jeden z zaplanowanych parkingów park`n`ride (przy dworcu PKP). Powody do zadowolenia powinni mieć również rowerzyści. W 2018 roku mają powstać nowe ścieżki w gminach Miechów, Gołcza i Charsznica.
Przedsiębiorcy też będą inwestować
Wiosną ma ruszyć budowa stacji paliw, czyli pierwsze przedsięwzięcie na 11-hektarowym obszarze przemysłowym w Trzebienicach. Być może swoje plany związane z wykorzystaniem majątku dawnych Państwowych Zakładów Zbożowych w Kozłowie ogłosi jego nabywca, krakowska spółka Grano.
KONIECZNIE ZOBACZCIE:
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 6
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/dziennipolski