Właśnie wystartowała kolejna edycja konkursu "Kapliczki Małopolski 2025".
- Samorząd województwa małopolskiego docenia w ten sposób wartość zabytkowych kapliczek będących wspaniałym przykładem małej architektury sakralnej, które stanowią ważny element dziedzictwa kulturowego Małopolski. O dofinansowanie mogą starać się jednostki samorządu terytorialnego z województwa małopolskiego, prowadzące prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkowych kapliczkach - mówi Iwona Gibas z zarządu województwa.
Dotacja na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkowej kapliczce może obejmować finansowanie nakładów koniecznych, obejmujących:
osuszenie i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej,
stabilizację konstrukcyjną,
zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie zabytkowej substancji,
odtworzenie części składowych,
uporządkowanie bezpośredniego otoczenia,
zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych, niezbędnych do wykonywania prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych.
Te kapliczki również mogą zostać odnowione
Jak tłumaczą urzędnicy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego: - Kapliczki, które znajdują się na prywatnym terenie, dzięki nawiązaniu współpracy właściciela nieruchomości z jednostką samorządu terytorialnego, tj. gminą lub powiatem również mogą liczyć na odnowienie. Obiekty, przy których będą wykonywane prace, nie muszą figurować w rejestrze zabytków województwa małopolskiego lub w gminnych ewidencjach zabytków, ale powinny charakteryzować się wartościami artystycznymi i historycznymi.
Maksymalna kwota dofinansowania to 45 tys. zł
- Jeden wnioskodawca może złożyć jeden wniosek na prace przy zabytkowych kapliczkach. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 45 tys. zł, ale nie więcej niż 60 proc. kosztów realizacji całości prac. Do wniosku należy dołączyć tylko kosztorys prac i zdjęcia. Termin złożenia dokumentacji upływa 4 kwietnia br. (decyduje data wpływu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie lub do Agend Zamiejscowych w Miechowie, Nowym Sączu, Nowym Targu, Oświęcimiu, Suchej Beskidzkiej, Tarnowie i w Zakopanem) - podsumowują urzędnicy UMWM.
