Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tomasz Jażdżyński trzecią osobą ratującą Wisłę - z Jakubem Błaszczykowskim i Jarosławem Królewskim pożycza pieniądze i przejmuje zarządzanie

Piotr Tymczak
Fot. Andrzej Banaś
Nowe otwarcie w Wiśle Kraków. Jarosław Królewski ujawnił w poniedziałek ok. godz. 23, że trzecim inwestorem, który pożyczy klubowi pieniądze jest Tomasz Jażdżyński. Na pożyczce się jednak nie kończy, gdyż Królewski wraz z Jażdżyńskim oraz piłkarzem Jakubem Błaszczykowskim przejmują faktyczną władzę w piłkarskiej spółce. " Jednym z elementów zabezpieczenia realizacji umowy jest zawieszenie prawa Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków do bieżącego wpływu na zarządzanie Wisłą Kraków SA" - poinformował klub.

Przypomnijmy, że na konto Wisły mają wpłynąć 4 mln zł. Dzięki temu piłkarze otrzymają zaległe wynagrodzenia, co zapobiegnie rozpadowi drużyny. Jarosław Królewski, prezes firmy Synerise, o pożyczce poinformował w sobotę. Wyjaśnił, że pieniądze mają wyłożyć po 1/3 - oprócz niego, Jakub Błaszczykowski (trenuje z Wisłą) i jeszcze jeden biznesmen. Dopiero w poniedziałek przed północą wyjaśniło się, że chodzi o Tomasza Jażdżyńskiego.

Wpłacone pieniądze mają zostać przeznaczone na spłatę zaległych wynagrodzeń piłkarzy Wisły. Dzięki temu wielu zawodników pozostanie w drużynie i nie rozwiąże umów z krakowskim klubem.

"A to nie koniec niespodzianek w tym tygodniu. Dobry człowiek. Świetny specjalista. Kibic" - napisał na Twitterze Jarosław Królewski po podaniu nazwiska trzeciej osoby wspierającej "Białą Gwiazdę".

Dziennikarz Krzysztof Stanowski dodał na Twitterze, że wymienione osoby przejmują faktyczną władzę w Wiśle, choć bez zmiany właścicielskiej. I zasugerował, że takie rozwiązanie wymyślił i przeprowadził Bogusław Leśnodorski, były prezes Legii Warszawa. Formalnie zarząd Wisły SA nadal tworzy tylko Rafał Wisłocki, a właścicielem piłkarskiej spółki pozostaje Towarzystwo Sportowe Wisła.

Wkrótce potem Wisła SA wydała komunikat o następującej treści:

"W dniu 14 stycznia 2019 r. podpisane zostały umowy na mocy których Wisła Kraków SA pozyskała finansowanie w wysokości 4 milionów złotych, które będzie dostępne w ciągu kilku dni. Na okres konieczny do wypracowania rozwiązania mającego uratować sekcję piłki nożnej Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków powstrzyma się od bieżącego wpływu na zarządzanie Spółką Akcyjną.

Środki konieczne do rozpoczęcia przez drużynę Wisły Kraków przygotowań do rundy wiosennej, a w konsekwencji do wystartowania w nadchodzących rozgrywkach, zapewniły w równych częściach trzy osoby. Zostaną one przekazane Spółce Akcyjnej na zasadzie pożyczki poręczonej i zabezpieczonej przez Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków. Jednym z elementów zabezpieczenia realizacji umowy jest zawieszenie prawa Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków do bieżącego wpływu na zarządzanie Wisłą Kraków SA.

- Brak gotówki, w co najmniej takiej wysokości jak zagwarantowana pożyczka, w połowie bieżącego tygodnia ostatecznie zamknąłby możliwość wystartowania przez Wisłę Kraków w rozgrywkach rundy wiosennej. Widząc olbrzymią mobilizację społeczności kibiców klubu podjęliśmy decyzję o uruchomieniu środków – mówi Tomasz Jażdżyński, jeden z pożyczkodawców. -Naszą intencją jest wykreowanie czasu, który umożliwi znalezienie docelowego rozwiązania pozwalającego nie likwidować spółki akcyjnej Wisła Kraków. W moim przypadku dodatkową motywacją była chęć, aby w gronie ratujących Wisłę znalazła się przynajmniej jedna osoba z Krakowa – dodaje.

Jednocześnie osoby zaangażowane w ratowanie klubu prowadzą intensywne działania mające na celu znalezienie docelowego modelu finansowania działalności Wisły Kraków SA. Prace są prowadzone wielotorowo i obejmują kilka koncepcji struktury właścicielskiej.

- Mocno pracujemy nad pozyskaniem inwestora. Bardzo ważne jest dla nas zaangażowanie społeczności – mamy pomysły jak jej aktywność wykorzystać w taki sposób, aby nikt nie poczuł się oszukany. Środki przekazaliśmy awaryjnie, nie jest naszą intencją osiągnięcie w związku z tym żadnych korzyści finansowych – po prostu pomagamy.” – konkluduje Jarosław Królewski, druga z osób gwarantujących środki".

Z noty na stronie Veneo:

Tomasz Jażdżyński jest jednym z pierwszych inwestorów agencji Veneo i posiadaczem kontrolnego pakietu jej udziałów. Jest absolwentem informatyki (1995 r.) oraz zarządzania i marketingu (1998 r.) na Uniwersytecie Technicznym AGH w Krakowie.

Już w czasach studenckich inwestował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, był też jednym z założycieli, powstałej w 1994 r. spółki Abakus - producenta oprogramowania „Giełda”, wspomagającego analizę techniczną kursów akcji. Począwszy od 1995 r. przez pięć kolejnych lat pracował w krakowskich domach maklerskich KDM (później IDM SA) i Penetrator, m.in. jako analityk rynku kapitałowego i szef działu IT.

W 1999 r. związał się z portalem Interia.pl, w którym w kwietniu 2000 r. objął stanowisko prezesa zarządu spółki. W 2001 r. – jeszcze przed ukończeniem 30 roku życia, jako najmłodszy w historii polskiego rynku kapitałowego prezes zarządu - wprowadził Interia.pl SA na GPW w Warszawie. Podczas jego kadencji portal Interia.pl, startując od zera, zdobył i umocnił pozycję trzeciej największej internetowej spółki mediowej w kraju.

Po zablokowaniu przez jednego z właścicieli planowanej i przygotowanej emisji nowych akcji, mającej pozwolić na przejęcie komunikatora Gadu-Gadu, odszedł w 2004 r. z Interia.pl i związał się z Wirtualną Polską. Tam pełnił funkcję dyrektora finansowego i był odpowiedzialny za restrukturyzację finansową i operacyjną spółki.

W 2005 r. objął funkcję prezesa zarządu Bankier.pl SA. W 2006 r. zadebiutował z tą spółką na GPW w Warszawie stając się pierwszym prezesem zarządu, który wprowadził na główny parkiet warszawskiej giełdy dwie spółki.

Po przejęciu kontroli nad Interia.pl przez grupę Bauer Media, ponownie, od 2008 r., pełnił funkcję prezesa zarządu portalu. W tym czasie był również członkiem Komitetu Sterującego ds. Internetu globalnej grupy Bauer Media.

Od 2011 r. do 2016 r. był prezesem GG Network SA (wchodzącego w skład koncernu mediowego Naspers Ltd.), operatora komunikatora Gadu-Gadu. Od początku 2013 r. pełnił jednocześnie funkcję dyrektora zarządzającego Segmentu Media i Komunikacja Grupy Allegro, w skład którego poza GG Network SA wchodziły również Grupa Bankier.pl sp. z o.o. i Wykop.pl sp. z o.o.

Od 2017 roku jest prezesem zarządu Gremi Media SA, wydawcy m.in. dzienników „Rzeczpospolita” i „Parkiet” oraz portali rp.pl i parkiet.com.

Podczas swojej kariery zawodowej wielokrotnie był członkiem rad nadzorczych zarówno IAB Polska jak i Polskich Badań Internetu sp. z o.o. aktywnie kreując ich politykę i standardy polskiego rynku internetowego.

Redakcja Internet Standard przyznała mu tytuł Człowieka Roku 2004 polskiego Internetu, a Stowarzyszenie Menedżerów w Polsce tytuł Menedżer Roku 2007 W 2009 r. otrzymał przyznawaną przez IAB Polska prestiżową nagrodę MIXX Awards za dokonania życiowe.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Czy będzie kolejny rekord?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska