Zgodnie z protokołem kontrolerów RIO sześć butelek szampana zostało nabytych 16 lutego (zgodnie z fakturą VAT wystawioną na 112,74 zł). Przeznaczony miał być na noworoczny toast, który radni wznieśli długo po Nowym Roku.
– Naruszono postanowienia przepisów ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o finansach publicznych i ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – wyliczają kontrolerzy RIO.
Według przepisów, nie wolno kupować alkoholu z budżetu gminy. W urzędzie obowiązuje też zakaz podawania i spożywania mocnych trunków, ponieważ to zakład pracy.
Jako osobę odpowiedzialną za nieprawidłowości kontrolerzy wskazali Adama Kręciocha, nieżyjącego już wójta, gdyż to on zatwierdzał wszystkie alkoholowe wydatki.
Warto podkreślić, że w lutym 2015 roku jego stan zdrowia był bardzo zły. Nowotwór, z jakim się zmagał, znajdował się w zaawansowanej fazie.
Ryszard Góralczyk, pełniący obowiązki wójta gminy Tomice, twierdzi, że wliczenie zakupu szampana do spisu nieprawidłowości nie jest słuszne.
– Nie widzę niczego złego w tym, że wznosi się toast szampanem z okazji takich świąt jak Nowy Rok – przekonuje Góralczyk. – Co prawda szampan „rozlano” dopiero w lutym, ale to dlatego, że wcześniej nie było takiej możliwości.
Podkreśla, że w sesji rady wzięło udział wtedy około 30 osób, więc w lampce każdego znalazła się symboliczna ilość alkoholu. Co najważniejsze, po kontroli radni zrobili zrzutkę i oddali pieniądze wydane na alkohol.
Dyrektor Mirosław Chrapusta z Wydziału Prawnego i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego również przyznaje, że szampan wypity podczas toastu nie jest złamaniem przepisów.
– Nie popadajmy w paranoję – zauważa Mirosław Chrapusta. – Oczywiście obowiązujący jest zakaz spożywania alkoholu w miejscu pracy, ale są takie sytuacje, gdzie można „przymknąć oko”.
Wypicie symbolicznej ilości szampana z okazji świąt lub jubileuszu właśnie do takich się zalicza. – Założeniem nie jest przecież imprezowanie, ale zachowanie zwyczaju – wyjaśnia dyr. Chrapusta. – Alkohol pojawia się w urzędach np. z okazji międzynarodowych wizyt czy chociażby złotych godów mieszkańców. Nic w tym niepokojącego – dodaje.
W niedzielę wybory wójta w Tomicach
W niedzielę 29 listopada w gminie Tomice odbędzie się druga tura wyborów uzupełniających na stanowisko wójta.
Pierwsza tura była 15 listopada. Spośród 6101 uprawnionych głosowało 3055 mieszkańców, głosów ważnych było 3036. Startowało czterech kandydatów. Z uwagi na to, że żaden nie uzyskał wymaganej większości, do drugiej tury przeszło dwoje, którzy zdobyli największe poparcie. To Witold Grabowski (1258 głosów) i Renata Skorczyńska (1239).
Witold Grabowski
Radny gminy, ma 39 lat, żonę i troje dzieci. Jest bezpartyjny. Ukończył Wyższą Szkołę Administracji w Bielsku-Białej oraz Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Od 15 lat jest pracownikiem samorządowym, a od 4 lat zastępcą dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Renata Skorczyńska
Ma 48 lat, troje dzieci. Bezpartyjna. Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczyła w Liceum Ogólnokształcącym nr 5 w Krakowie. Była ekspertem programowym w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Jest przewodniczącą Ogólnopolskiej Komisji Sprawdzania Matur.