Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TOPR podsumował weekend majowy. Najwięcej pracy było w poniedziałek 1 maja

Maria Bafia-Bobek
Maria Bafia-Bobek
Akcje TOPR w czasie długiego weekendu majowego
Akcje TOPR w czasie długiego weekendu majowego TOPR
10 turystów potrzebowało pomocy ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w czasie długiego weekendu majowego. Najwięcej pracy ratownicy mieli 1 maja, gdy była najładniejsza pogoda w Tatrach.

TOPR podsumował mijający długi weekend w Tatrach. - Do Zakopanego przyjechała spora ilość turystów, spośród których część z nich udała się w Tatry czego skutkiem było kilka wypadków, do których wzywani byli ratownicy TOPR – informuje pogotowie tatrzańskie.

Od początku długiego weekendu pomocy potrzebowało 10 osób. Najbardziej pracowitym dniem okazał się 1 maja. Wtedy to trzy osoby zostały ewakuowane śmigłowcem do szpitala. To kobieta z zachorowaniem ze schroniska w Dolinie Chocholowskiej, kobieta z urazem barku na szlaku w górnej części Doliny Jaworzynki, a także kobieta z urazem kończyny dolnej z okolicy Siwej Przełęczy.

- Doszło również do kilku mniej groźnych wypadków m.in.: urazu kończyny dolnej w Dolinie Strążyskiej, na Rusinowej Polanie czy drodze do Morskiego Oka. Z drogi do Morskiego Oka ewakuowano również młodą turystkę z objawami alergii, natomiast z Doliny Kondratowej turystkę z raną ciętą kończyny dolnej – informują ratownicy TOPR.

Nie obyło się również bez kilku teleinterwencji, kiedy to ratownicy pomagali turystom, którzy źle zaplanowali wycieczki i nie mogli sobie poradzić w zimowych warunkach jakie panują w górach.

- Wysoko w Tatrach wciąż panują zimowe warunki. Pamiętajmy o tym planując wycieczki. W niektórych miejscach konieczne będzie używanie raków, czekana oraz kasku – ostrzega TOPR.

Obecnie w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

- Zalegający w wyższych partiach śnieg jest mokry, grząski i przepadający. Mogą występować miejsca, gdzie wciąż utrzymuje się warstwa twardego śniegu, szczególnie w godzinach porannych oraz miejscach zacienionych. Należy zachować szczególną ostrożność. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się nim. Tatrzańskie stawy rozmarzają - lód jest cienki i z łatwością może się załamać. Prosimy na nie nie wchodzić. Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk śnieg jest w wielu miejscach wytopiony. Opad deszczu przyczyniły się do większych ilości błota na leśnych odcinkach szlaków – dodaje Tatrzański Park Narodowy.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska