Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zawiesza codzienne komunikaty o zagrożeniu lawinowym w górach. Ratownicy zaznaczają jednak, że to nie oznacza, że w górach śniegu już nie ma.
- W Tatrach nadal zalega dużo śniegu, który szczególnie w godzinach porannych i na wystawach północnych (od wschodnich do północno-zachodnich) jest zlodowaciały tworząc duże ryzyko upadku z wysokości. Poruszanie się w takich warunkach wymaga odpowiedniego sprzętu (raki, czekan) i umiejętności posługiwania się tym sprzętem – ostrzega TOPR.
Szczególnie niekorzystny pod tym względem jest rejon:
- Rysów
- Szpiglasowej Przełęczy
- Koziej Przełęczy
- Zawratu
- Świnickiej Przełęczy.
Przekonać się o tym mogło kilku turystów, którzy w górach potrzebowali pomocy ratowników. Od poniedziałku do czwartku TOPR udzielił pomocy łącznie 18 turystom. Większość zdarzeń związana była z brakiem wyposażenia lub złym planowaniem wycieczek.
- 29 maja pomocy potrzebowała turystka, która spadła w dół po stromych śniegach w okolicy Progu Mnichowego oraz para turystów z Litwy, która ześlizgnęła się Rysą do Buli pod Rysami. Szczęśliwie wszyscy bez obrażeń zostali ewakuowani śmigłowcem.
- 30 maja z trudnego terenu na Skrajnym Granacie ewakuowano śmigłowcem turystę, który zabłądził i nie był w stanie zejść w dół.
- 31 maja do poważnego wypadku doszło w Świnickiej Kotlince. Jeden z członków 4-osobowej grupy spadł z wysokości, z letniego szlaku prowadzącego na Świnicką Przełęcz. Turystka z licznymi obrażeniami została śmigłowcem przetransportowana do zakopiańskiego szpitala. Pomocy w zejściu potrzebowali również towarzysze ofiary wypadku. Wieczorem z Hali Gąsienicowej samochodem zwieziono Taternika z potłuczeniami, który odpadł podczas wspinaczki na drodze Gnojka na zachodniej ścianie Kościelca
- 1 czerwca śmigłowcem ewakuowano turystkę, która poślizgnęła się na twardym śniegu na szlaku i wpadła do potoku wypływającego z Wielkiego Stawu w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Szczęśliwie zatrzymała się tuż nad wodospadem Siklawa i nie spadła dalej w dół. W godzinach wieczornych pomocy w zejściu ze Szpiglasowej Przełęczy potrzebowała 3-osobowa grupa turystów, która nie poradziła sobie z trudami wycieczki.
Kryty tor lodowy w Zakopanem pnie się w górę. Zawodnicy wjad...

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]