https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tren na pożegnanie Anny Ferster

Jan Poprawa
Na wyspie Kraków: Ania była osobą, która wiązała Telewizję Kraków z Krakowem właśnie, z ludźmi, uczłowieczała ją.

Choć za oknem prawie zima, jak zwykle gotowa zamrozić wszelkie tegoroczne sentymenty i utwardzić fundament pod nowy rok życia, pod kolejny sezon - to nie mogę dziś oprzeć się zgoła jesiennemu wzruszeniu. Wczoraj bowiem na Cmentarzu Rakowickim wraz z koleżankami i kolegami pożegnałem Anię Ferster.

Kim była Anna Ferster w Krakowie, wie nawet ten, kto tylko przeczytał skromne nekrologi, jakie towarzyszyły jej przedwczesnemu odejściu. Mógł się z nich dowiedzieć, że to niegdysiejsza współtwórczyni świetności "Słowianek", że to jedna z tych krakowskich dam, które swym talentem
i inteligencją pomogły "Piwnicy pod Baranami" wyjść z pierwszego artystycznego kryzysu, gdy
z końcem lat siedemdziesiątych osierociły ją największe gwiazdy.

I przeczytać mógł każdy, że to "wieloletni pracownik TVP Kraków".

I "Słowianki", i "Piwnica" są w mej pamięci znakami szczególnej jakości, jaką miało życie w Krakowie drugiej połowy minionego stulecia. Z racji profesji i usposobienia umiem unikać błędu historycznej perspektywy, która dziś co bardziej zapalczywym młodzikom każe widzieć nieodległą przeszłość tylko jako otchłań obywatelskiego męczeństwa.

Owe dwa - całkiem od siebie różne i odległe - światki przypominają mi, że zdarzały się kiedyś także chwile banalnej szczęśliwości. Wtedy, gdym się dawał wciągać w wir bałkańskiego horo (taniec, w takt którego wszyscy udają się do ogniska, gdzie na rozżarzonych węglach boso tańczy "Nestinar" oraz każdy, kto ma na to ochotę - przyp. red.), uwiarygodnionego bezinteresowną radością jego uczestników, a zwłaszcza uczestniczek.

I wtedy, gdym ulegał magii czarnoksiężnika Skrzyneckiego, sklejającego piwnicznych gości
w niemożliwą gdzie indziej wspólnotę… Po latach wiem, że również dzięki tej wspólnocie miałem poczucie, iż warto żyć. Podobnie czułem za sprawą cuchnącego papierosami "Helikonu",
za sprawą dreszczy wywoływanych w Teatrze przez głos Konrada, za sprawą trzech braci Pawluśkiewiczów, ryczących radośnie gdzieś w "Bambuko" pieśń durną "Trzej Murzyni na pustyni".
I w dziesiątkach takich miejsc i takich chwil.

Ani Ferster z owych lat młodzieńczych niemal nie pamiętam. Za to dobrze zapamiętałem
z Krzemionek. Nie należała tam do osób dominujących, była raczej taktownie dyskretna. Ale teraz,
z perspektywy lat, wiem, ile znaczyła. Była bowiem Anna Ferster osobą, która najsumienniej
w świecie wiązała Telewizję Kraków z Krakowem właśnie. Z ludźmi.

To do niej zgłaszali swe kłopoty i sukcesy krakowianie (i szerzej - Małopolanie), to z nią rozmawiali
i w złości, i euforii. Ania tę Telewizję Kraków uczłowieczała, inaczej niż twarze z ekranu. Nie była idolem, twarzą z obrazka, który ma się spodobać, tylko żywym człowiekiem, z którym można porozmawiać.

Dzisiejsza Telewizja Kraków została odarta z tego, co ongiś było jej przeznaczeniem, specjalnością i dumą

Bo choć to trudno dziś pojąć, Telewizja Kraków była kiedyś partnerem swych wyobrażonych odbiorców. Spełniała ich życzenia. Była ich dumą. Nawet wtedy, gdy na ulicy krzyczano "telewizja kłamie" - odnosiło się to tylko do funkcji informacyjnej (czy może raczej deformacyjnej), jaką to medium w każdym czasie wypełniało.

Ale - wybaczcie sąd niepopularny - okrzyki te, i niechęć tłumu, nie przekładały się przecież nigdy
na "Polskę zza siódmej miedzy" Maćka Szumowskiego, na niezapomniane spektakle teatralne Stanisława Zajączkowskiego, na stare "Spotkania z Balladą" Bobrowskiego, Sobczuka i Stuhra,
na niezliczone "Portrety" Ireny Wollen… Na wszystko to, co spełnić miało - i spełniało - ówczesne krakowian marzenie o telewizji. To marzenie, które realizowało się na Krzemionkach.
Na tablicy wmurowanej w Krzemionki czytamy:

"KRAKOWSKI OŚRODEK TELEWIZYJNY, WYBUDOWANY W LATACH 1963 - 1968 STARANIEM I KOSZTEM SPOŁECZEŃSTWA KRAKOWSKIEGO, ODDANY W SŁUŻBĘ KULTURY POLSKIEJ W DNIU 23. X. 1968".
__ A więc równo czterdzieści lat temu.
Dzisiejsza Telewizja Kraków starannie została odarta z tego, co ongiś było jej przeznaczeniem, specjalnością i dumą. Dziś nawet nazywa się "Info", czy jakoś tak. Info dziś wystarcza.

Kultura? Po co dziś kultura? Info wystarczy.

"Po co stawiać pomniki komunistycznej przeszłości?" - powiedział nie tak dawno jakiś młodzieniec
z Krzemionek, odpowiadając na inicjatywę, by spisać historię związków Telewizji Kraków z naszą Wyspą Kraków. Ostrożność to zrozumiała. Jeszcze by ktoś gotów porównać "Polskę zza siódmej miedzy" z "Podglądaczami"…

Żegnając na Rakowicach "długoletniego pracownika Telewizji Kraków" - Annę Ferster - myślałem
z żalem, że nawet jeśli dla Telewizji Kraków przyjdzie znów kiedyś wiosna, Ania pozostanie tylko wspomnieniem.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
GRANIWID SIKORSKI
Forum w Obronie Godności Kraków, 20 października 2011r.
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Skwer Kardynała Wyszyńskiego 01-015 Warszawa

Szanowni Państwo

Niniejszym Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych oraz Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych składa skargę na decyzję Oddziału Telewizji Polskiej S.A. w Krakowie z dnia 14 lipca 2011 r. o odmowie sprostowania treści przekazu telewizyjnego.
W dniu 6 lipca 2011r. podczas emisji lokalnego programu informacyjnego „Kronika” o godz. 18.30 i 21.45 podano informację o czekających krakowian podwyżkach cen i opłat. Wśród tych podwyżek wymieniono podwyżkę czynszów w lokalach komunalnych. Tymczasem wśród przyjętych tego dnia uchwałach Rady Miasta Krakowa nie było uchwały o podwyżce czynszów. W tej sprawie Forum zwróciło się do Oddziału Telewizji Polskiej S.A. w Krakowie o sprostowanie tej nieprawdziwej informacji. W imieniu redakcji Telewizji Polskiej Oddział Terenowy w Krakowie pismem z dnia 14 lipca 2011 r. odmówiono Forum publikacji
żądanego sprostowania. W piśmie podano „ że informację dziennikarz oparł na wiarygodnych informacjach z Urzędu Miasta Krakowa oraz od samych radnych.
Termin podwyżki z początkiem przyszłego roku jest terminem aktualnym i jak najbardziej prawdopodobnym z uwagi na jednoznaczną wolę Prezydenta Miasta Krakowa” oraz aktualny stan prawny. Ponieważ publikacja wiązała się z przygotowaniami do „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego” Forum zwróciło się pismem z dnia 2 sierpnia 2011 r. wyrażając przy tym głębokie zaniepokojenie postawą Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego.
Prezydent Miasta Krakowa pismem z dnia 10 października 2011 r. poinformował Forum że „w styczniu 2012 r. nie przewiduje się podwyżek czynszów w mieszkaniowym zasobie Gminy Miejskiej Kraków.
W świetle tego pisma uważamy, że wyemitowany w dniu 6 lipca 2011 r. materiał autorstwa redaktora Rafała Nowaka – Bończy nie odpowiada prawdzie.
Pan Prezydent nie potwierdził sugerowanego przez dziennikarza zamiaru podwyżki czynszu w mieszkaniowym zasobie Gminy w najbliższym okresie Rada Miasta Krakowa zagadnienia mieszkaniowe przekazała do konsultacji do „ Okrągłego Stołu Mieszkaniowego” który rozpoczął działalność w dniu 11 października 2011 r. W świetle tych faktów postawa dziennikarza była wysoce nieodpowiedzialna, dążąca wręcz do wywołania niepokoju
i nieporozumień między stronami „OSM”.
Zamiast szukać sensacji dziennikarz winien obiektywnie i rzetelnie przedstawić informację
z obradującej Rady Miasta Krakowa. Dziwi nas także upór Telewizji odmawiającej sprostowania tej nieprawdziwej informacji, tym bardziej że wzbudziła duże zaniepokojenie wśród mieszkańców Krakowa. Wielkość czynszów w zasobach komunalnych jest wysoka
i dalszy wzrost kwoty czynszu budzi przerażenie mieszkańców. Przyczyniła się do tego nieodpowiedzialna postawa dziennikarza.
Składamy zatem skargę na działalność redakcji Telewizji Polskiej S.A. Oddział Terenowy w Krakowie oraz wnosimy o sprostowanie tej nieprawdziwej informacji.

Załączniki:
1.Pismo Forum do Dyrektora Oddziału Telewizji Polskiej S.A. w Krakowie
z dnia 9 lipca 2011 r.
2.Pismo skierowane do Forum w imieniu redakcji Telewizji Polskiej S.A. Oddział Terenowy w Krakowie z dnia 14 lipca 2011 r.
3.Pismo Forum do Prezydenta Jacka Majchrowskiego z dnia 2 sierpnia 2011 r.
4.Pismo skierowane do Forum przez Z-cę Prezydenta Miasta Krakowa
z dnia 10 października 2011 r.


Za Forum: Przewodniczący Forum

Graniwid Sikorski

Otrzymują:
1 x Adresat
1 x Pan Marian Zalewski Członek Zarządu TVP S.A. ul. Jan Pawła Woronicza 17,
00-999 Warszawa
1 x a/a

Wybrane dla Ciebie

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska