https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzebinia. „Komunalka” do likwidacji

Magdalena Balicka
Gminna spółka Usługi Komunalne Trzebinia lada dzień ogłosi upadłość. Jej dług to ok. 6 mln złotych. Zamiast niej ma powstać wydział, który przejmie część zadań. Ok. 40 osób straci pracę.

Po 23 latach działalności trzebińska spółka Usługi Komunalne przestanie istnieć. Powodem jest gigantyczny dług, jaki narósł m.in. przez prawie 50-procentowe dopłaty do ciepła dla jednego osiedla oraz koszty związane z likwidacją wysypiska śmieci przy ul. Piłsudskiego.

- Nie stać nas, by utrzymać spółkę, która stale generuje koszty - podkreśla Adam Adamczyk, burmistrz Trzebini, dodając, że dług „komunalki” sięga już około sześciu mln złotych. Zamierza go spłacić wysprzedając mienie zakładu.

Na bruku wyląduje lwia część załogi, która obecnie liczy ok. 60 osób. Zostanie nie więcej niż 20 ludzi, którzy zajmą się pielęgnacją zieleni, wykonywaniem cząstkowych napraw dróg, sprzątaniem miasta, cmentarzy, targowiska. Ich siedziba ma mieścić się w nowym wydziale w magistracie.

- Problemy „komunalki” zaczęły się narastać po wygranym przetargu na wywóz nieczystości - wspomina Adamczyk, przypominając, że wówczas u władzy był jego poprzednik Stanisław Szczurek. - Stawki dali tak niskie, że musieli dokładać do interesu - twierdzi. - Na same dopłaty do ciepła, które z elektrowni w Sierszy idą na os. Gwarków, gmina wydaje rocznie 400 tys. zł - zaznacza burmistrz.

Adam Pasternak, były szef Usług Komunalnych nie wyobraża sobie, jak to będzie, gdy gmina wycofa się z tej dopłaty do ciepła. - Ludzie będą musieli płacić o wiele więcej - prognozuje Pasternak. Liczy, że burmistrz znajdzie sposób, by nie likwidować dopłaty całkowicie.

Burmistrz zamierza przejąć bazę spółki przy ul. Kościuszki, gdzie trzyma m.in. samochody i narzędzia do sprzątania. Wartość działki jest wyceniona na ok. 1,5 mln złotych. Miałoby tam powstać zaplecze dla pobliskiego miejskiego stadionu.

W ubiegłym roku „komunalka” pozbyła się swego biurowca w Rynku wraz z przynależnymi do niej działkami. Pozyskane w ten sposób pieniądze posłużyły jako wkład własny potrzebny do przeprowadzenia rekultywacji komunalnego składowiska odpadów.

O konieczności likwidacji spółki miejskiej mówiło się co najmniej od roku.

- Przeszło 10 lat poświęciłem firmie. Do emerytury zostało mi jeszcze kilka lat, a o nową pracę bardzo trudno - martwi się jeden z pracowników. Po cichu liczy, że to nie on dostanie wypowiedzenie. - Mam na utrzymaniu żonę i dwójkę dzieci - dodaje.

O ile pracownicy nie mogą się pogodzić z utratą pracy, o tyle mieszkańcy uważają, że to niepotrzebny twór, który tylko generuje koszty i już dawno powinien przestać istnieć.

- Nie potrafili zadbać o wygląd miasta - podkreśla Filip Lach, szef stowarzyszenia Wolna Trzebinia, który bezskutecznie walczył o to, by pracownicy spółki zadbali m.in. o zieleń w mieście. - Zamiast skwerków mamy żuloskwerki - mówi z goryczą.

Tego samego zdania jest Ania Bluszcz z Trzebini. - Tylu ludzi tam pracuje, a nawet nie potrafią trawy skosić z trawników - twierdzi kobieta.

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Monty Phyton
Nagrodę za doprowadzenie do przekazania kolejnej niszy usług publicznych operatorom kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach obywatelskich przyzna nasze stowarzyszenie Regionalnej Izbie Obrachunkowej, Wojewodzie Małopolskiemu, którzy nie wykorzystali narzędzi nadzoru nad poczynaniami samorządu gminnego w Trzebini - dzięki czemu rozpoczną się dla nas interesy jak tralala...
x
xzxz
HAHAHAHAHAHAHA
W
Wolny Trzebinianin
Samorządy to zorganizowane grupy przestępcze z którymi nie daje sobie rady państwo teoretyczne - miastem powinni zarządzać bezpośrednio wolni i nowocześni mieszkańcy... A pieniądze za śmieci - jako nieczyste powinny rzeczywiście jak najszybciej opuścić Polskę...
p
przyPOminacz
Najpierw dumping cenowy, potem bankructwa spółek komunalnych, przejęcie ich majątku za grosze, a na końcu podwyżki opłat za śmieci.... Trzeba być nie lada głupcem aby tego nie rozumieć...
G
Gość
POsłowie nie chcą POpełnić błędu jakim jest ustawa śmieciowa i pracują intensywnie nad prywatyzacją wodociągów aby Wolni Trzebinianie mieli dobrą i tanią wodę... Już ustawiają się kolejki chętnych... portalsamorzadowy.pl/rozmowa-tygodnia/ppp-bot-oraz-prywatyzacja-to-rozwiazania-dla-polskich-wodociagow,32834.html
W
Wolna Trzebinia
Firmy municypalne można ująć w trzech słowach: korupcja, nepotyzm, pełny monopol. FAKT DOKONANY. Wyjściem jest zaskarżenie ustawy śmieciowej do Trybunału Konstytucyjnego. Winny się pod tym podpisać i poprzeć tysiąc miast i gmin. Nazwiska osoby odpowiedzialnej za to nie musimy podawać, ale poseł PO który jest jej autorem narobił burdelu.
Urzędnicy albo za łapówki będą podpisywać umowy z dużymi prywatnymi spółkami (w wyniku lobbingu dużych firm śmieciowych podczas powstawania ustawy tak ją skonstruowano, by małe firmy wyleciały z rynku), albo ze spółkami komunalnymi, gdzie nadal będzie panował nepotyzm.
W systemie rynkowym w ogóle nie byłaby potrzebna owa ustawa, a jakoś usług poszła by momentalnie w górę.
M
Monty Phyton
Istotą firm prywatnych jest dążenie do minimalizacji cen bo tego żądają ich właściciele - aby słupki zysków firmy malały a w kieszeni klientów żeby POzostawało jak najwięcej dutków... Zaś firmy municypalne reprezentują zorganizowane grupy przestępcze skierowane na to aby usługi były jak najgorsze a zyski jak największe. Wysokie opłaty a co za tym idzie wysokie zyski są chlubą samorządowców którzy w kampanii wyborczej akcentują ten fakt licząc na to, że wyborcy docenią ich wysiłki na rzecz dojenia obywateli... Zacofany Zachód Europy nie rozumie tej prostej prawdy utrzymując tak zwany "naturalny monopol gminny" - dlatego już od 2011 polska ustawa śmieciowa ułatwia transfer polskich złotówek wpłacanych za śmieci do biednych krajów zachodniej Europy - wiadomosci.onet.pl/olsztyn/czarna-wizja-wojny-smieciowej-ofiara-bedzie-mpo/f7ew5v
O
Obywatel
Przejście w ręce prywatne nie znaczy tanio, a wręcz przeciwnie. Pytanie tylko c o z ludźmi bo o tym nikt nic nie mówi
m
mieszka I
Bytomskie wodociągi czeka prywatyzacja ..nadchodzi czas na Chrzanowskie
W
Wolna Trzebinia
Wodzisław Śląski, Nowa Huta, Radom - ciekawe przykłady sporych oszczędności ze względu na sprywatyzowanie Usług Komunalnych. Przejęcie zadań przez firmy prywatne wyłonione w przetargach. Dzięki takiemu zabiegowi miasto płaci wyłącznie za zrealizowana usługę. Znikają koszty utrzymania stanowisk administracyjnych i dyrektorskich, a pieniądze mogą być np. sukcesywnie przeznaczane na poprawę wizerunku miasta. To nie jest takie straszne.
K
Kresowy chlopak
Raka nie należy stymulować glukozą a wyciąć w diabły. Prywatyzacja usług nie jest zła. Co mamy teraz? Problem z wycięciem trawy przy cmentarzu, długi czas oczekiwania na wycięcie samosiejek i podcięcie drzewostanu? Totalne lekceważenie. Co komunalka takiego robi i czym się przypisuje aby ją utrzymywać?
M
Monty Phyton
Teraz to dopłaty do ogrzewania będą fundować prywatne firmy, które już nie mogą się doczekać aby dać upust swojej filantropii... Zapłacą też za rekultywację starego składowiska, będą równo kosić trawniki Wolnej Trzebini najnowocześniejszym sprzętem - i to nic w zamian nie oczekując... Nie będzie opłat za śmieci bo rozwiną tak fantastycznie segregację odpadów, że wpływy za sprzedane surowce wtórne z odpadów wystarczą nawet na dopłaty dla Wolnych Trzebinian... Tłumy zadowolonych mieszkańców będą urządzać na skwerkach majówki - taka to szczęśliwość zapanuje po prywatyzacji usług komunalnych... Do pełni szczęścia brakuje jeszcze ta niżej wspomniana koszerna woda z wodociągów... - ale to też pewnie da się załatwić...
G
Gość
Wszystko jest POd kontrolą i toczy się zgodnie z doktryną Beaty Sawickiej Od Kręcenia Lodów i zawarte jest w scenariuszu ustawy z 2011 roku - wiadomosci.onet.pl/olsztyn/czarna-wizja-wojny-smieciowej-ofiara-bedzie-mpo/f7ew5v
O
Oczy rzeroko zamknięte...
Następną branża do przekazania operatorom kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach obywatelskich będą właśnie wodociągi - warte tego aby nie ubiegać się POnownie o mandat POselski... Trzeba zadbać o to aby woda była wkrótce dobrej jakości - a najlepiej aby była koszerna... portalsamorzadowy.pl/rozmowa-tygodnia/ppp-bot-oraz-prywatyzacja-to-rozwiazania-dla-polskich-wodociagow,32834.html
w
wio..ch
w rpwik są wolne miejsca do pracy..także niech zwrócą się do p.Tadeusz Arkit na pewno znajdzie miejsca! tylu pociotków tam znalazło posadki to i dla takiej grupy osób też się znajdzie.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska