MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzy medale krakowskich lekkoatletów na początek mistrzostw Polski

Krzysztof Kawa
Wojciech Galik zdobył złoty medal w trójskoku podczas 100. PZLA mistrzostw Polski w lekkoatletyce PAP/Tytus Żmijewski
Najbardziej krakowską konkurencją pierwszego dnia rozgrywanych w Bydgoszczy mistrzostw Polski w lekkoatletyce okazał się trójskok, w którym reprezentanci Wawelu i KS AZS AWF zdobyli dwa medale. Trzeci trafił do biegacza Kraków Athletics Team, który wystąpił na dystansie 3000 m z przeszkodami.

Złoty medal w trójskoku zdobył Wojciech Galik z Wawelu, uzyskując najlepszy rezultat w karierze - 15,93 m. Trzeci był Filip Sacha z AZS AWF Kraków z wynikiem 15,77. Jego kolega klubowy Michał Szumiec zajął 11. miejsce - 14.40. Obaj oddali najlepsze skoki w tym sezonie.

Trzeci medal wywalczył Wiktor Antosz z Kraków Athletics Team. W biegu na 3000 m z przeszkodami wpadł na metę jako trzeci osiągając czas 8.43,94.

W Bydgoszczy startowali też inni reprezentanci krakowskich klubów. Nie powiodło się utytułowanej Aleksandrze Gaworskiej (AZS AWF), która odpadła w eliminacjach biegu na 400 m (53,71). Złoto zdobyła reprezentantka Polski na igrzyska w Paryżu Natalia Kaczmarek wynikiem 51,97.

W biegu na 1500 m 9. była Monika Małek (4.41,32), a 10. Emilia Małek (4.47,13), obie startują w barwach AZS AWF Kraków. Wśród mężczyzn na tym dystansie 14. miejsce zajął ich kolega klubowy Hubert Ćwikła (3.52,93).

W eliminacjach 400 m ppł awansował Piotr Kidoń, zajmując 2. miejsce czasem 52,67, odpadła natomiast jego koleżanka z AZS AWF Gabriela Wójcik będąc w swoim biegu 4. (60,21). W kwalifikacjach 800 m ten sam los spotkał 7. Oliwię Sowę z AZS AWF (2.07,82) oraz Krzysztofa Kowalczyka z Kraków Athletics Team (1.56,77).

W rzucie oszczepie triumfowała 28-letnia Maria Andrejczyk (63,93), a Justyna Stachyra z Wawelu Kraków, która 22 czerwca skończyła 18 lat, zajęła 7. lokatę (49,08).

Dziś w zasadzie tak naprawdę pierwszy raz rzucałam oszczepem po mistrzostwach Europy. Nie mogłam normalnie trenować, chodzić, a co dopiero rzucać. Zastanawialiśmy się w ogóle, czy tu wystartuję - opowiadała Andrejczyk. Przyznała, że to efekt urazu, którego nabawiła się jeszcze we Włoszech.

- Na początku tygodnia było jeszcze ostrzykiwanie osoczem. Dziś po próbnych rzutach zdecydowaliśmy, że startujemy. W każdej kolejnej próbie czułam się pewniej. Wynik jest super, jak na takie okoliczności - powiedziała wicemistrzyni olimpijska z Tokio, która tym wynikiem w praktyce zapewniła się start na IO w Paryżu. Do minimum zabrakło 7 cm, ale dzięki występowi na mistrzostwach Polski zawodniczka z Suwałk bardzo awansowała w rankingu.

- Teraz będzie czas, żeby to wszystko w spokoju poskładać do igrzysk. To one są celem. Nie chciałam jednak odpuścić mistrzostw Polski, bo przez kontuzje opuściłam ich sporo w ostatnich latach. Chciałam dziś wziąć to, na co zasługiwałam w tym sezonie i się udało. Pewnie, że lepiej by było, aby w mojej karierze od Rio wszystko się udawało, ale być może to po prostu "moja droga ninja", tak jak w mojej ulubionej anime - powiedziała nieco żartobliwie.