https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzy superkomputery z Polski na prestiżowej liście. Wśród nich Ares z Krakowa. Dzięki nim symulacje trwają kilka dni zamiast setek lat!

Bartosz Dybała
Cyfronet AGH
Cyfronet AGH Wojciech Matusik
W 2021 r. w Polsce oddano już do użytku cztery superkomputery, z czego trzy - ALTAIR (PCSS w Poznaniu), Ares (Cyfronet AGH w Krakowie) oraz Tryton Plus (CI TASK w Gdańsku) - znalazły się na tegorocznej liście TOP500, prezentującej najszybsze superkomputery świata.

FLESZ - Polska potrzebuje imigrantów z dwóch podstawowych powodów

od 16 lat

Cztery superkomputery oddano do użytku w ramach projektu "PRACE - Współpraca w zakresie zaawansowanych obliczeń w Europie". Inicjatywa dostarcza zaawansowane usługi obliczeniowe. W ramach projektu powstała najnowocześniejsza i największa infrastruktura obliczeniowa w Polsce. Co ważne, posiada najwyższy standard niezawodności.

Dzięki realizacji projektu zwiększy się konkurencyjność środowiska naukowego oraz krajowej gospodarki na rynkach międzynarodowych. Superkomputery umożliwiają przeprowadzenie symulacji, które przy użyciu zwykłych komputerów zajęłyby często dziesiątki, a nawet i setki lat. Dzięki zaawansowanym systemom obliczeniowym czas skraca się do ledwie kilku dni.

- Realizacja projektu jeszcze się nie zakończyła, a już teraz widoczny jest korzystny wpływ na wzrost innowacyjności polskiej nauki. Przykładowo superkomputer Altair wykorzystywany jest w działaniach związanych z rozwojem sztucznej inteligencji, analityką dużych ilości danych w fizyce jądrowej, chemii kwantowej i biologii. Prowadzone są także symulacje inżynierskie oraz badania związane z pandemią COVID-19 - mówi Joanna Kuszlik-Cichosz, zastępca dyrektora w Ośrodku Przetwarzania Informacji - Państwowym Instytucie Badawczym.

Jednostki uczestniczące w projekcie PRACE-LAB to: Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (lider projektu), Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH, Politechnika Białostocka, Politechnika Częstochowska, Centrum Informatyczne TASK Politechniki Gdańskiej, Politechnika Łódzka, Politechnika Świętokrzyska oraz Politechnika Wrocławska - Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska