https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzyciąż. Czarny dym unosi się nad urzędem

Katarzyna Ponikowska
Mieszkańcy Trzyciąża zastanawiają się, czym pali się w budynku urzędu, że tak dymi z komina. Wójt czeka z wymianą pieca na podłączenie do sieci gazowej. To jednak szybko nie nastąpi.

Budynek Urzędu Gminy w Trzyciążu przypomina rano fabrykę z czasów, gdy nikt nie znał słowa: ekologia. Z komina wydobywają się bowiem czarne kłęby dymu. Zamiast świecić przykładem, gmina używa starego pieca, który dawno już powinna wymienić na nowy, bardziej przyjazny środowisku.

- Codziennie widać dym, ale dziś to już przesada - mówi jeden z mieszkańców, który przysłał nam zdjęcie. Zwraca uwagę, że podobnie kopci jeszcze tylko znajdujący się w sąsiedztwie dom handlowy. - Ciekawe, czym urzędnicy palą i jak dawne czasy pamięta ich piec - dopytuje.

Pracownicy urzędu potwierdzają. - Na parapetach mamy czarną sadzę. To wszystko czuć w powietrzu - przyznają.

Wójt Trzyciąża Roman Żelazny problemu raczej nie widzi. - Na co dzień używamy drugiego pieca, na ekogroszek. Jest on jednak mniej efektywny - przyznaje. - Kiedy temperatura znacznie spada, palimy też w piecu węglowym - wyjaśnia. Jednocześnie tłumaczy, że podczas rozpalania taki czarny dym to normalne zjawisko. Potem komin już tak nie kopci.

Wójt przekonuje, że cały czas zabiega o rozbudowę sieci gazowej na terenie gminy, bo mieszkańcy chcą się do niej podłączyć. Gdy uda się dociągnąć rury do Trzyciąża, podłączony zostanie także budynek urzędu.

Obecnie wykorzystywane palenisko według wójta ma jakieś 6-8 lat. - Nieuzasadniona byłaby teraz wymiana pieca, skoro gdy powstanie sieć gazowa, znów trzeba by go zmienić - argumentuje wójt Trzyciąża.

Artur Michniewicz, rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa, nie potrafi określić, kiedy gaz zostanie dociągnięty do Trzyciąża. W tym roku ma być w sąsiednim Zadrożu. - To, czy zostanie on pociągnięty dalej, uzależnione będzie od liczby odbiorców, którzy zgłoszą chęć podłączenia do sieci - mówi.

W innych gminach powiatu olkuskiego takich problemów nie ma. Urzędy oraz inne budynki użyteczności publicznej, jak szkoły, przedszkola, kluby sportowe, centra kultury, jeśli nie są podłączone do sieci, mają gaz dowożony cysternami. W Kluczach czy Bukownie gazowe ogrzewanie funkcjonuje od ponad 20 lat. - Regularnie wymieniamy je na nowocześniejsze - mówi Krzysztof Dudziński, wójt Bolesławia. Jak podkreśla, własny dom też ogrzewa gazem.

W Bukownie jedynie budynek hali sportowej MOSiR korzysta z mieszanego systemu ogrzewania, składającego się z kotłowni węglowej oraz gazowych nagrzewnic do ogrzewania hali sportowej. - Jednak planowana jest modernizacja, by wyeliminować węgiel jako źródła ciepła - zaznacza Marcin Cockiewicz, sekretarz Bukowna.

Mieszkańcy Trzyciąża są zawiedzeni. Od lat słyszą, że o powietrze trzeba dbać, bo inaczej wdycha się trujące substancje. Boją się o swoje zdrowie i uważają, że wójt powinien się tym tematem zainteresować, a nie czekać na sieć gazową, która tak naprawdę nie wiadomo, czy i kiedy będzie.

- Wiemy, jakim zagrożeniem jest niska emisja. W takiej sytuacji instytucje publiczne szczególnie powinny zadbać o to, aby mieć ekologiczne ogrzewanie. Gmina powinna świecić przykładem, postarać się o fundusze na wymianę pieca i zachęcać do tego także mieszkańców - podkreśla Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Jednocześnie zaznacza, że podobny problem był w Krakowie w jednym z domów kultury i szkole, jednak szybko ogrzewanie węglowe zostało wymienione na inne, ekologiczne. - To prawda, że w momencie rozpalania węgla w piecu dym jest bardziej widoczny. Potem już go tak nie widać, ale szkodliwe pyły i tak są emitowane przez cały czas podczas palenia, a mieszkańcy je wdychają - zauważa Ewa Lutomska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zuzia
Co wolicie święto ziemniaka czy likwidację szkoły? Jak chcecie szkołę to nie będzie naprawy drogi , nie będzie malowania remizy ( flache trzeba wywalić na dworze, a w zimie marzną łapska i z kielicha sie wyleje ). Jak nie będzie szkoły to jakimś groszem was obdarzę. A jak jesteście uparci to g.... w zęby i czynsz na szkołę 5x większy)
Z
Zuzia
Co wolicie święto ziemniaka czy likwidację szkoły? Jak chcecie szkołę to nie będzie naprawy drogi , nie będzie malowania remizy ( flache trzeba wywalić na dworze, a w zimie marzną łapska i z kielicha sie wyleje ). Jak nie będzie szkoły to jakimś groszem was obdarzę. A jak jesteście uparci to g.... w zęby i czynsz na szkołę 5x większy)
z
zespół rodziców
A może nie czarny dym tylko czarne chmury nad wójtem i jego sitwą? Tym razem mieszkańcy wiosek którym za wszelką cenę chce się zlikwidować szkoły społeczne, dokładnie przypatrzą się liczeniem głosów przy wyborze wójta i kolesi. Koniec machlojek. Panie Żelazny likwidacja szkół społecznych na które nic pan nie dokłada , na rzecz publicznych ( z gimnazjum ) i straszenie społeczności gminnej własną nikczemną prywatą jest podłe. Zabieganie o poparcie u skoligaconych i kliki jest jeszcze gorsze. Wniosek taki , że dla zachcianek żony- jaśnie wielmożnej dyrektor gimnazjum gotów pan poświęcić dobro i należytą edukację naszych dzieci Za grosz wstydu i honoru.
Jan
No taka prawda, jak dobrze glosy policzyli to tak niektórzy pochlali że nogi połamali. takiego cyrku nawet za komuny nie było
Anna
Najwyższy czas zmienić ekipę P Zelaznego wraz z nim samym. To co on wyprawia woła o pomstę do nieba. Obecna likwidacja szkół społecznych na rzecz szkoły publicznej kierowanej przez żonę wójta w Żadrożu dopełnia szalę goryczy przez mieszkańców gminy. Panie Żelazny to ostatnia p kadencja jak również dyrektorstwo p. żony./konkursy na dyrektora to szczyt paranoi woj Małopolskiego/. Nadchodzi zatem czas końca kliki, końca cwaniackich i zakrapianych wyborów. Czas pakować manatki .
t
też to widujemy!
w Chrzanowie zamiast opracować plan na rozbudowę sieci ciepłowniczej,a są takie rejony w mieście,gdzie aż prosi się o wykonanie takiej inwestycji! ..gdzie? to niech ruszą w teren tam gdzie ''kopci''się z kominów..radnych zmobilizować! ..ruszcie się ludzie!
J
Jeda
Wszyscy mówią o smogu, że się pali złym węglem itd. Może w pierwszym kroku niech nasi rządzący zadbają o to aby takie instytucje jak gazownie nie robiły z nami co tylko chcą. Jak to jest możliwe, że żyjemy w kraju gdzie ktoś z gazowni mówi nam że gazu na wsi nie będzie bo im się to nie opłaci. Tak samo jest z busami. Pan kierowca mówi, że nie jedzie bo jest tylko jedna osoba więc kurs odwołany. Na jednych miejscach czy kursach się zarabia krocie a na drugich minimalnie lub nawet są małe straty. Tak funkcjonuje wiele przedsiębiorstw i to jest normalne. Mam nadzieję, że ktoś się w końcu tym zainteresuje i zrobi z tym porządek. A tak na marginesie bus z Wolbromia do Krakowa podrożał kilka lat temu o kilkadziesiąt procent w związku z podwózką paliwa, paliwo potaniało a bilety niestety nie. BUSIARZE TO ZŁODZIEJE - BOJKOTUJMY BUSY !!!
o
oczki
Dym czarny znaczy Trzyciąż nadal bez papieża!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska