Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiące pustych mieszkań w Krakowie. Miasto ma na nie pomysł i wynajem lokali dla osób, których na to nie stać

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Miasto ma pomysł na udostępnienie większej liczby mieszkań dla krakowian.
Miasto ma pomysł na udostępnienie większej liczby mieszkań dla krakowian. Szymon Starnawski /Polska Press
W Krakowie ok. 60 tys. mieszkań, które mogłyby zostać przeznaczone na wynajem, jest niezamieszkałych. Prezydent Krakowa przygotował projekt uchwały w sprawie utworzenia Społecznej Agencji Najmu. Nowy podmiot miałby prowadzić działalność polegającą na dzierżawie lokali mieszkalnych od ich właścicieli oraz wynajmowaniu ich osobom fizycznym wskazanym przez gminę, których dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Program w szczególności ma być kierowany do prywatnych właścicieli, którzy nie wynajmują mieszkań ze względu na obawy związane np. z zachowaniem lokatorów (dewastację, problemy z eksmisją).

Społeczna Agencja Najmu ma działać w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, w których gmina lub gminy dysponują odpowiednio ponad 50 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników lub na walnym zgromadzeniu lub za pośrednictwem organizacji pozarządowych, niedziałających w celu osiągnięcia zysku.

- Celem działania Społecznej Agencji Najmu jest zwiększenie oferty mieszkaniowej dla osób o średnich i niższych dochodach, rozszerzenie narzędzi dostępnych gminom w ramach realizacji lokalnej polityki mieszkaniowej o formułę, która może stanowić alternatywę dla budownictwa komunalnego, a także rozwój rynku mieszkań na wynajem - informują w urzędzie.

"Wyzwaniem dzisiejszych czasów jest zwiększenie dostępności zasobu mieszkaniowego w umiarkowanej cenie oraz przystosowanego do specyficznych potrzeb osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Założeniem Społecznej Agencji Najmu jest także zaproponowanie najemcom zagrożonym wykluczeniem społecznym odpowiednio dobranej
oferty usług społecznych (usług wsparcia). Najem w Społecznej Agencji Najmu ma nie tylko umożliwić zamieszkanie w atrakcyjnej cenie, ale również stopniowo poprawić sytuację życiową członków rodziny najemcy, zarówno ekonomiczną i zawodową" - zapisano w projekcie uchwały.

W ramach KPO Kraków może zrealizować wiele ważnych inwestycji dla miasta.

KPO może zmienić Kraków. Na liście inwestycji m.in. nowe lin...

W urzędzie przekonują, że Społeczna Agencja Najmu to będzie atrakcyjny cenowo i bezpieczny najem dla mieszkańców gminy Kraków, a jednocześnie atrakcyjny program dla właścicieli mieszkań. "Społeczna Agencja Najmu, działająca we współpracy z gminą to wiarygodny partner, który jest gwarancją stabilnego i regularnego wynajmu. W szczególności program kierowany jest do prywatnych właścicieli, którzy nie wynajmują mieszkań ze względu na obawy związane np. z zachowaniem lokatorów (dewastację, problemy z eksmisją). Umowy dzierżawy podpisywane będą ze Społeczną Agencją Najmu, która będzie odpowiadała za bieżące płatności i ewentualne remonty lokali. To również Społeczna Agencja Najmu będzie odpowiedzialna za kontakty z najemcami. Ponadto, właściciele mogą liczyć na ustawowe ulgi podatkowe – zwolnienie dochodów z najmu z podatku dochodowego i podatku od towarów i usług (VAT). W interesie Społecznej Agencji Najmu będzie z kolei staranny dobór lokatorów" - podkreślono w projekcie uchwały.

Chcesz sprzedać mieszkanie? To musisz wiedzieć!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska