Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Kościuszki rozkopana, gdzie odbędzie się tegoroczny Emaus? Jest nowa lokalizacja

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W tym roku tradycyjny odpust Emaus nie odbędzie się na ul. Kościuszki
W tym roku tradycyjny odpust Emaus nie odbędzie się na ul. Kościuszki Andrzej Banas
Księżycowy krajobraz na ul. Kościuszki nie będzie scenerią tegorocznego odpustu Emaus. Mieszkańcy Krakowa będą mogli jednak świętować wielkanocny poniedziałek w tradycyjny sposób - wśród kramów. Tym razem jednak rozstawią się one przy Błoniach.

Ze względu na trwający remont ul. Kościuszki organizatorzy wielkanocnego jarmarku Emaus w tym roku przenieśli jego organizację pod nowy adres.

Emaus odbywający się od wielu lat na krakowskim Salwatorze to bardzo istotny element dziedzictwa kulturowego Krakowa, a także niezwykle ważne wydarzenie, które na stałe wpisało się w miejskie kalendarium. W związku z powyższym miasto, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, nie zrezygnowało z tak popularnego sposobu świętowania Poniedziałku Wielkanocnego i podjęło decyzję o organizacji 1 kwietnia 2024 r. „Jarmarku odpustowego” przy krakowskich Błoniach

- wyjaśnia Krakowskie Forum Kultury, które od trzech lat organizuje Emaus.

Jak wyjaśniają organizatorzy, nie bez wpływu na wybór lokalizacji pozostaje fakt, że odwiedzający kramy nadal będą mogli przespacerować się wzdłuż Rudawy i odwiedzić kopiec Kościuszki.

Emaus - jedna z najsłynniejszych krakowskich tradycji

Początki odpustu na Salwatorze datowane są na XII wiek, a Emaus w formule jaką znamy dziś – kolorowego jarmarku – ukształtował się w XIX stuleciu, kiedy to na Salwatorze można było kupić słodycze, dekoracje świąteczne czy zabawki. „W ostatnich latach, w związku z zalewem zabawek masowej produkcji i zatarciem się wielu typowo krakowskich tradycji, odpust zatracił wiele ze swojej autentyczności. Zamiast rękodzieła częściej można było tu spotkać importowane, plastikowe produkty, które nie mają związku z tradycją rzemiosła ani też z ludową czy wielkanocną twórczością. Wydarzenie przybrało charakter chaotyczny, a towar prezentowany był na przypadkowych i niespójnych stoiskach” - informowało miasto, które od ubiegłego roku przejęło pieczę nad organizacją wydarzenia.

Aby przywrócić wydarzeniu jego pierwotny charakter, miasto zaprosiło do konsultacji, m.in. przedstawicieli Rady Dzielnicy, parafię św. Salwatora, znawców folkloru zwierzynieckiego, ekspertów Muzeum Krakowa i Muzeum Etnograficznego, przedstawicieli rzemieślników, m. in. zarząd Imago Centrum Sztuki Ludowej. W ostatnich latach wydarzenie organizuje Krakowskie Forum Kultury, od tego czasu Emaus przeszedł metamorfozę dotyczącą zunifikowanego wyglądu budek oraz asortymentu.

O szczegółach tegorocznego wydarzenia będziemy informować wkrótce.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska