Gdy mieszkaniec podejdzie do okienka, urzędnik pobierze dane osobowe z Rejestru Dowodów Osobistych, uzupełni je o dane kontaktowe i wyświetli wnioskodawcy do akceptacji na urządzeniu signature-pad. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, wnioskodawca na tym samym urządzeniu złoży podpis pod wnioskiem. Nie zatrzymywana jest już także fotografia – po zeskanowaniu, zwracana jest mieszkańcowi. Również potwierdzenie odbioru dowodu osobistego nie jest już dokonywane na papierowym formularzu – gdy obywatel odbiera gotowy dokument, czynność tą także potwierdzi za pomocą signature-pada.
"Poza wygodą dla mieszkańców, jest to także oczywiście ogromna oszczędność papieru – dziennie w Urzędzie Miasta Krakowa przyjmowane jest kilkaset wniosków o nowy dowód osobisty, podobnie jak kilkaset gotowych dokumentów dziennie jest odbieranych przez mieszkańców" - podają urzędnicy.
Przywrócona została także możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego drogą elektroniczną dla osób od 12. roku życia. Ale...o ile zainteresowani mogą wypełnić wniosek elektronicznie oraz załączyć zdjęcie cyfrowe, to z uwagi na konieczność pobrania odcisków palców oraz wzoru podpisu, muszą się w ciągu 30 dni stawić w urzędzie w celu dokończenia procedury składania podania.
Jeżeli tego nie zrobią, wniosek automatycznie zostanie pozostawiony bez rozpoznania. Termin wydania dowodu osobistego w takim przypadku liczy się od dnia przyjścia do urzędu.
Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?
