FLESZ - Koniec darmowego e-tankowania na Orlenie
Termin koncertu został wybrany nieprzypadkowo – jest to jedna ze wskazywanych przez muzykologów możliwych dat narodzin kompozytora. Program obejmuje instrumentalne i wokalno-instrumentalne utwory kameralne Beethovena.
Artyści wykonają dwa „Romanse” op. 40 i op. 50 na skrzypce solo i fortepian oraz wybrane „Menuety” WoO 9 na dwoje skrzypiec i wiolonczelę. Znaczną część repertuaru koncertowego zajmują pieśni na głosy solowe z towarzyszeniem fortepianu i instrumentów smyczkowych. Wśród nich znalazły się m.in. znany melomanom cykl „An die ferne Geliebte” op. 98 („Do dalekiej ukochanej”) do słów Alojzego Jeittelesa, jak również rzadziej wykonywane, wybrane pieśni o charakterze ludowym ze zbiorów „Pieśni szkockich” op. 108, „Pieśni irlandzkich” WoO 153 i „Pieśni różnych narodów” WoO 158a.
Wielbicielom muzyki wyjątkową radość przynosi niewątpliwie poznawanie nieznanych utworów słynnych kompozytorów. Takim inspirującym odkryciem mogą być pieśni ludowe Beethovena, powstałe w latach 1809-1820. Większość z nich stanowią pieśni szkockie, walijskie i irlandzkie, skomponowane do tekstów w języku angielskim. Jest to szczególnie intrygujące, biorąc pod uwagę, że Beethoven nigdy za swojego życia nie odwiedził Wysp Brytyjskich.
W cyklu „Pieśni różnych narodów” natomiast, Beethoven niezwykle trafnie oddał cechy typowe dla folkloru wybranych europejskich krajów. Obejmuje on pieśni austriackie, duńskie, niemieckie, rosyjskie, ukraińskie, hiszpańskie, szwajcarskie, węgierskie, szwedzkie, portugalskie, włoskie, a także polskie, choć Polska nie istniała wówczas na mapie Europy. Dwie polskie pieśni, które znalazły się w programie koncertu – „Oj upiłem się w karczmie” i „Poszła baba po popiół”, zakomponowane w rytmie oberka i krakowiaka, w żartobliwy, satyryczny sposób ukazują pewne przywary polskiego narodu.
W wieczorze „Urodziny pana Ludwiga” udział wezmą soliści: Paula Maciołek, Adam Sobierajski, Michał Kutnik, Jarosław Bielecki oraz instrumentaliści Opery Krakowskiej: Paweł Wójtowicz, Dominika Olszewska, Radosław Bukała, Krzysztof Wójtowicz, Emanuele Leomporri i Joachim Kołpanowicz. Kierownictwo muzyczne nad wydarzeniem sprawuje Paweł Wójtowicz. Transmisja online odbędzie się za pośrednictwem platformy Play Kraków. Dostęp do niej jest darmowy dla wszystkich widzów.
