W Bobowej będzie żłobek, jeśli mieszkańcy tak zdecydują -...

  W Bobowej będzie żłobek, jeśli mieszkańcy tak zdecydują - trwają konsultacje

  Lech Klimek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  W Bobowej będzie żłobek, jeśli mieszkańcy tak zdecydują - trwają konsultacje
  W Gorlicach i Bieczu od dwóch lat działają już miejskie żłobki. Młodzi mieszkańcy Bobowej nadal w opiece nad maluchami zdani są na dobrą wolę dziadków lub na prywatnie wynajęte opiekunki.
  W Bobowej będzie żłobek, jeśli mieszkańcy tak zdecydują - trwają konsultacje
  Jak ogłosiła minister Elżbieta Rafalska, program „Maluch +” 2019 ruszy w listopadzie.

  - Dzięki temu nowi włodarze będą mogli przekuć swoje programy wyborcze w rzeczywistość. To szansa na nowe miejsca opieki dla najmłodszych -zaznaczyła minister.

  Sabina Ligęzowska pracuje w Bobowej, choć mieszka w sąsiedniej gminie Łużna.

  - Po roku od urodzenia córki Marty chciałam wrócić do pracy - opowiada. - Miała to szczęście, że mogła się nią zająć babcia, moja mama. Musiała jej poświęcać dziewięć godzin dziennie. Czyli tak naprawdę pracowała na więcej niż etat - dodaje.

  Od września tego roku pani Sabina posłała córkę jako 2,5-lenie dziecko do prywatnego przedszkola.

  - Podjęłam taką decyzję, by odciążyć mamę - relacjonuje. - Gdyby w Bobowej był żłobek, to Marta codziennie rano jechałaby tam ze mną. To byłoby dla nas optymalne rozwiazanie - dopowiada.

  W całej gminie Bobowa jest w tej chwili ponad 450 dzieci, które mogłyby się kwalifikować do żłobka. Tylko w Bobowej jest ich 146.

  - Do tej chwili nikt nam nie zgłaszał takiej potrzeby - mówi Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. - To jednak nie oznacza, że problem nie istnieje. Postanowiliśmy to sprawdzić. Obecnie na stronie internetowej naszej gminy trwa ankieta. Pytamy w niej mieszkańców, czy żłobek w Bobowej to dobry pomysł - dodaje.

  Ankieta wystartowała 2 listopada. Już teraz jest w niej kilkadziesiąt odpowiedzi. Bobowianie zdecydowanie są za budową u siebie miejsca dla maluchów.

  Na program wspierający rozwój instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi rząd przeznaczy w 2019 r. 450 mln zł. Z 20 do 30 tys. zł zwiększy się dofinansowanie dla samorządów, które nie mają klubów dziecięcych i żłobków, a będą chciały utworzyć takie miejsca opieki.

  - Już przymierzamy się do wniosku - zaznacza burmistrz. - Nasza ankieta pewnie potrwa jeszcze dwa tygodnie. To da nam realny obraz potrzeb i będzie bazą do dalszych już projektowych prac - podkreśla.

  W tej chwili trudno jeszcze powiedzieć, czy ewentualny żłobek w Bobowej znajdzie się w nowym budynku, czy też bardziej rozsądną opcją będzie adaptacja już znajdującego się w zasobach gminy obiektu.

  - W Bobowej stawiamy na młodych ludzi - mówi Wacław Ligęza. - Żłobek oczywiście jest adresowany do ich potrzeb. Proszę też zauważyć, że w sąsiednich gminach, nie tylko tych z naszego powiatu, nie ma tego typu ułatwień, więc możemy zaadresować naszą ofertę naprawdę szeroko - zaznacza.

  W Łużnej, która sąsiaduje z Bobową, i w której mieszka pani Sabina, działają trzy przedszkola. Jedno z nich, prywatne prowadzi Ewa Król. - Przymierzam się do uruchomienia żłobka - mówi. - Oczywiście będę składała aplikację do programu „Maluch”. Mam nadzieję, że bardzo szybko uda mi się dostosować budynek, w którym znajduje się moja placówka i powstanie tu początkowo 15 miejsc - dodaje.

  Już w tej chwili do przedszkola prowadzonego przez panią Ewę przyjmowane są dzieci poniżej 3. roku życia. - Taki mam zapis w statucie - relacjonuje. - Wiem, że na terenie naszej gminy jest spore zainteresowanie właśnie żłobkiem. Już w czasie wakacji miałam kilkanaście telefonów z pytaniem, kiedy będzie można zapisać do nas maluszki - dodaje.

  Pani Ewa szuka też w Łużnej dobrego lokalu, w którym mogłoby powstać więcej niż planowane obecnie 15 miejsc.


  Warto wiedzieć  W Bieczu żłobek z programu maluch

  Publiczny żłobek powstał w 2016 roku dzięki rządowemu programowi Maluch 2016. Na jego potrzeby rozbudowano istniejące przedszkola o część żłobkową z dwoma oddziałami i niezbędnym zapleczem oraz całorocznym krytym placem zabaw - bawialnią. Biecki żłobek kosztował 1 919 746,46 zł, a dofinansowanie wyniosło 1 146 240,00 zł. Żłobek ma charakter integracyjny, gdzie przebywają dzieci zdrowe oraz wymagające większej uwagi i opieki. Ma on 48 miejsc.

  Gorlicki żłobek dzięki rządowej dotacji


  Żłobek w Gorlicach został uruchomiony w 2016 roku. Jest w nim 24 miejsca. W przedszkolu miejskim nr 1 dostosowano część tego obiektu do potrzeb dzieciaków. Gorlice w ramach ministerialnego programu Maluch otrzymały blisko 460 tysięcy złotych dofinansowania. Ta kwota plus środki własne pozwoliły na stworzenie spełniającego wszelkie standardy i wymogi miejskiego żłobka.  KONIECZNIE SPRAWDŹ:


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

  NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

  Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!

  Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?