W Bobowej będzie żłobek, jeśli mieszkańcy tak zdecydują -...

  W Bobowej będzie żłobek, jeśli mieszkańcy tak zdecydują - trwają konsultacje

  Lech Klimek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  W Bobowej będzie żłobek, jeśli mieszkańcy tak zdecydują - trwają konsultacje
  W Gorlicach i Bieczu od dwóch lat działają już miejskie żłobki. Młodzi mieszkańcy Bobowej nadal w opiece nad maluchami zdani są na dobrą wolę dziadków lub na prywatnie wynajęte opiekunki.
  W Bobowej będzie żłobek, jeśli mieszkańcy tak zdecydują - trwają konsultacje
  Jak ogłosiła minister Elżbieta Rafalska, program „Maluch +” 2019 ruszy w listopadzie.

  - Dzięki temu nowi włodarze będą mogli przekuć swoje programy wyborcze w rzeczywistość. To szansa na nowe miejsca opieki dla najmłodszych -zaznaczyła minister.

  Sabina Ligęzowska pracuje w Bobowej, choć mieszka w sąsiedniej gminie Łużna.

  - Po roku od urodzenia córki Marty chciałam wrócić do pracy - opowiada. - Miała to szczęście, że mogła się nią zająć babcia, moja mama. Musiała jej poświęcać dziewięć godzin dziennie. Czyli tak naprawdę pracowała na więcej niż etat - dodaje.

  Od września tego roku pani Sabina posłała córkę jako 2,5-lenie dziecko do prywatnego przedszkola.

  - Podjęłam taką decyzję, by odciążyć mamę - relacjonuje. - Gdyby w Bobowej był żłobek, to Marta codziennie rano jechałaby tam ze mną. To byłoby dla nas optymalne rozwiazanie - dopowiada.

  W całej gminie Bobowa jest w tej chwili ponad 450 dzieci, które mogłyby się kwalifikować do żłobka. Tylko w Bobowej jest ich 146.

  - Do tej chwili nikt nam nie zgłaszał takiej potrzeby - mówi Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. - To jednak nie oznacza, że problem nie istnieje. Postanowiliśmy to sprawdzić. Obecnie na stronie internetowej naszej gminy trwa ankieta. Pytamy w niej mieszkańców, czy żłobek w Bobowej to dobry pomysł - dodaje.

  Ankieta wystartowała 2 listopada. Już teraz jest w niej kilkadziesiąt odpowiedzi. Bobowianie zdecydowanie są za budową u siebie miejsca dla maluchów.

  Na program wspierający rozwój instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi rząd przeznaczy w 2019 r. 450 mln zł. Z 20 do 30 tys. zł zwiększy się dofinansowanie dla samorządów, które nie mają klubów dziecięcych i żłobków, a będą chciały utworzyć takie miejsca opieki.

  - Już przymierzamy się do wniosku - zaznacza burmistrz. - Nasza ankieta pewnie potrwa jeszcze dwa tygodnie. To da nam realny obraz potrzeb i będzie bazą do dalszych już projektowych prac - podkreśla.

  W tej chwili trudno jeszcze powiedzieć, czy ewentualny żłobek w Bobowej znajdzie się w nowym budynku, czy też bardziej rozsądną opcją będzie adaptacja już znajdującego się w zasobach gminy obiektu.

  - W Bobowej stawiamy na młodych ludzi - mówi Wacław Ligęza. - Żłobek oczywiście jest adresowany do ich potrzeb. Proszę też zauważyć, że w sąsiednich gminach, nie tylko tych z naszego powiatu, nie ma tego typu ułatwień, więc możemy zaadresować naszą ofertę naprawdę szeroko - zaznacza.

  W Łużnej, która sąsiaduje z Bobową, i w której mieszka pani Sabina, działają trzy przedszkola. Jedno z nich, prywatne prowadzi Ewa Król. - Przymierzam się do uruchomienia żłobka - mówi. - Oczywiście będę składała aplikację do programu „Maluch”. Mam nadzieję, że bardzo szybko uda mi się dostosować budynek, w którym znajduje się moja placówka i powstanie tu początkowo 15 miejsc - dodaje.

  Już w tej chwili do przedszkola prowadzonego przez panią Ewę przyjmowane są dzieci poniżej 3. roku życia. - Taki mam zapis w statucie - relacjonuje. - Wiem, że na terenie naszej gminy jest spore zainteresowanie właśnie żłobkiem. Już w czasie wakacji miałam kilkanaście telefonów z pytaniem, kiedy będzie można zapisać do nas maluszki - dodaje.

  Pani Ewa szuka też w Łużnej dobrego lokalu, w którym mogłoby powstać więcej niż planowane obecnie 15 miejsc.


  Warto wiedzieć  W Bieczu żłobek z programu maluch

  Publiczny żłobek powstał w 2016 roku dzięki rządowemu programowi Maluch 2016. Na jego potrzeby rozbudowano istniejące przedszkola o część żłobkową z dwoma oddziałami i niezbędnym zapleczem oraz całorocznym krytym placem zabaw - bawialnią. Biecki żłobek kosztował 1 919 746,46 zł, a dofinansowanie wyniosło 1 146 240,00 zł. Żłobek ma charakter integracyjny, gdzie przebywają dzieci zdrowe oraz wymagające większej uwagi i opieki. Ma on 48 miejsc.

  Gorlicki żłobek dzięki rządowej dotacji


  Żłobek w Gorlicach został uruchomiony w 2016 roku. Jest w nim 24 miejsca. W przedszkolu miejskim nr 1 dostosowano część tego obiektu do potrzeb dzieciaków. Gorlice w ramach ministerialnego programu Maluch otrzymały blisko 460 tysięcy złotych dofinansowania. Ta kwota plus środki własne pozwoliły na stworzenie spełniającego wszelkie standardy i wymogi miejskiego żłobka.  KONIECZNIE SPRAWDŹ:


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce