Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Brzeszczach uczcili pamięć ofiar Marszu Śmierci więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W uroczystości na cmentarzu w Brzeszczach udział wzięli m.in. przedstawiciele dyplomatyczni, w tym konsul generalna Francji
W uroczystości na cmentarzu w Brzeszczach udział wzięli m.in. przedstawiciele dyplomatyczni, w tym konsul generalna Francji Bogusław Kwiecień
W rocznicę Marszu Śmierci więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau i podobozów na cmentarzu komunalnym w Brzeszczach oddano hołd ofiarom. Tutaj znajduje się pierwsza zbiorowa mogiła tych, którzy zginęli z wycieńczenia bądź od kul esesmanów podczas ewakuacji obozu przez Niemców. 19 stycznia 1945 roku na cmentarzu w Brzeszczach pochowanych zostało 18 kobiet i mężczyzn.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Pierwsze ofiary Marszu Śmierci pochowano w Brzeszczach

W związku ze zbliżającą Armią Czerwoną Niemcy podjęli decyzję o ewakuacji obozu Auschwitz-Birkenau i podległych mu podobozów. Wieczorem 17 stycznia 1945 r. po ostatnim obozowym apelu rozpoczęła się ewakuacja więźniów i więźniarek kompleksu obozu KL Auschwitz-Birkenau. 67012 więźniów stanęło do ostatniego apelu wieczornego.

- Tak rozpoczął się więźniarski exodus trudnej, a w wielu wypadkach tragicznej trasy Marszu Śmierci z obozu głównego i okolicznych podobozów. SS-mani różnymi drogami ewakuacji pędzili pieszo więźniarki i więźniów w kierunku Gliwic i Wodzisławia. Stamtąd dalej byli wywożeni pociągami do obozów koncentracyjnych w głąb Rzeszy

- zaznacza Agnieszka Molenda, prezes Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, która przypomina i zachowuje pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach.

W dniach od 17 – 21 stycznia główną drogą przez Brzeszcze przeszło około 25 tysięcy więźniów. W tej kolumnie znajdowali się również więźniowie z podobozów m.in. KL Auschwitz-Bor/Budy i KL Auschwitz-Jawischowitz. Wielu z tej kilkudziesięciotysięcznej grupy więźniarskiej nie wytrzymało już na początku tej długiej morderczej i trudnej pieszej trasy. Zginęli oni z wycieńczenia bądź kul esesmanów.

- 19 stycznia 1945 roku niemiecki burmistrz Brzeszcz, nakazał mieszkańcom pochowanie zwłok zmarłych więźniów leżących na trasie ewakuacji począwszy od Rajska przez Brzeszcze, aż po koniec Jawiszowic. Zebrano 18 ciał kobiet i mężczyzn, w tym narodowości żydowskiej

- dodają w Fundacji.

Historycy szacują, że ofiar Marszu Śmierci mogło być nawet 15 tysięcy

Brzeszcze stały się miejscem pochówku i pierwszej zbiorowej mogiły ofiar ewakuacyjnego Marszu Śmierci. Tutaj właśnie odbyła się uroczystość w 76. rocznicę Marszu Śmierci. Hołd ofiarom oddały władze gminy Brzeszcze, powiatu oświęcimskiego, przedstawiciele dyplomatyczni Francji, Niemiec, mieszkańcy Brzeszcz.

Historycy szacują, że na różnych trasach Marszu Śmierci zginęło co najmniej 9 tysięcy ludzi, ale podawane są i wyższe liczby sięgające nawet 15 tysięcy. Świadectwem zbrodni dokonywanych na ewakuowanych więźniach są liczne mogiły. Na Śląsku jest ich blisko 60, a trzeba dodać, że trasy prowadziły także przez Czechy.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska