Spotkanie poświęcone 213. rocznicy urodzin Jana Nepomucena Bobrowicza, wybitnego Krakowianina, wirtuoza gitary, kompozytora, wydawcy i księgarza, zostało zorganizowane podczas światowego Dnia Książki, Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" i Weekendu Księgarń Kameralnych, dzięki programowi "Krakowskie Księgarnie na Medal" organizowanego przez Fundację Miasto Literatury przy wsparciu Gminy Miejskiej Kraków.
Recital gitarowy z utworami J.N. Bobrowicza, F. Szopena i E. Presleya poprzedziła czarująca gawęda mistrza Jana Oberbeka, który mówił głównie o Bobrowiczu. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek i druków z XIX wieku wydanych przez Bobrowicza i o nim.
Od początku lutego 2018 r. w pomieszczeniach zabytkowej „Apteki Pod Aniołem Stróżem” przy ul. Kościuszki 18 rozpoczął działalność antykwariat Abecadło. W lokalu zachowały się elementy zabytkowego wystroju i wyposażenia po „Aptece Pod Aniołem Stróżem”, działającej w tym miejscu nieprzerwanie od początku istnienia budynku, tj. od ok. 1890 roku. Na przełomie XIX i XX wieku, specjalnie na potrzeby apteki zostały zaprojektowane i wykonane meble fornirowane orzechem amerykańskim barwionym na mahoń oraz fornirem z rodziny drzew mahoniowych. Meble te to m.in. rzeźbione regały z szufladkami, lustrami, szafkami i zegarem czy lada z rzeźbionym frontem. Umeblowanie znajduje się zarówno w sali sprzedaży, jak i na zapleczu. Z uwagi na wartości artystyczne i historyczne, wyposażenie wnętrza zostało wpisane do rejestru zabytków ruchomych i podlega pełnej ochronie konserwatorskiej. „Apteka Pod Aniołem Stróżem” była jedną z ostatnich historycznych aptek Krakowa o tak długiej tradycji miejsca, z zachowanym kompletem oryginalnych mebli.
Na szczęście miejsce to nie zniknęło z kulturalnej mapy Krakowa. Nadal można oglądać zabytkowe wyposażenie. Zamiast maści, syropów, antybiotyków i podobnych preparatów dziś na półkach i regałach królują książki. To też lekarstwo dla skołatanych serc i umysłów.
ZOBACZ KONIECZNIE: