MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W dziesięciu gminach i miastach Podhala, Spisza i Orawy odbędzie się druga tura wyborów. Gdzie 21 kwietnia pójdą głosować górale?

Marcin Szkodzinski
Marcin Szkodzinski
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Mieszkańcy Zakopanego, Nowego Targu, a także gmin Jabłonka, Czarny Dunajec, Raba Wyżna, Spytkowice, Rabka-Zdrój, Ochotnica Dolna, Krościenko nad Dunajcem i Szczawnica ponownie staną przy urnach wyborczych, aby oddać głos w wyborach samorządowych. Wybierani będą burmistrzowie i wójtowie, którzy w pierwszej turze nie uzyskali dużej przewagi i konieczna jest druga tura. Tym razem do wyboru mieszkańcy będą mieli tylko dwóch kandydatów.

21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Przy urnach staną mieszkańcy tych miast i gmin, w których w pierwszej turze nie wybrano burmistrza lub wójta.

Miasto Zakopane

W pierwszej turze w Zakopanem nie udało się wybrać burmistrza. O to stanowisko ubiegali się Łukasz Filipowicz, Mariusz Koperski i Agnieszka Nowak-Gąsienica. W drugiej turze mieszkańcy będą musieli wybrać między Łukaszem Filipowiczem z KWW Przyjazne Zakopane, który w pierwszej turze zdobył 37,2 proc. głosów, a Agnieszką Nowak-Gąsienicą z KW Prawo i Sprawiedliwość, na którą zagłosowało w pierwszej turze 34,52 proc. mieszkańców.

Kandydaci przez dwa tygodnie starali się nie tylko utrzymać swój elektorat, ale także nakłonić niezdecydowanych raz tych, którzy w pierwszej turze swój głos oddali na Mariusza Koperskiego.

Miasto Nowy Targ

W stolicy Podhala mieszkańcy Nowego Targu będą wybierać burmistrza z dwóch kandydatów. Do drugiej tury weszli Maciej Tokarz z KW Stowarzyszenia Nowy Targ dla Mieszkańców, który zdobył w pierwszej turze 29,22 proc. poparcia i Grzegorz Watycha z KWW Ruch Obywatelski Nasze Miasto, który uzyskał w pierwsze turze 43,32 proc. poparcia.

Gmina Jabłonka

W pierwszej turze mieszkańcy gminy Jabłonka mieli aż sześciu kandydatów na stanowisko wójta. W drugiej turze zmierzą się Piotr Holla z KWW Przyjazna i Uczciwa Orawa, który w pierwszej turze zdobył 20,7 proc. głosów i Stanisław Kasprzak z KWW Ziemia Orawska, na którego zagłosowało 29,99 proc. wyborców w pierwszej turze.
Jabłonka: (6 kandydatów)

Miasto i gmina Czarny Dunajec

Mieszkańcy gminy Czarny Dunajec wybierać będą pomiędzy Pawłem Dziubkiem z KW Prawo i Sprawiedliwość ,na którego zagłosowało 29,41 proc. wyborców, a Marcinem Ratułowskim z KWW Marcina Ratułowskiego, który w pierwszej turze uzyskał 42,38 proc. poparcia.

Gmina Raba Wyżna

Do drugiej tury przeszło dwóch z trzech kandydatów. Mieszkańcy gminy głos będą mogli oddać na Andrzeja Dziwisza z KWW Andrzeja Dziwisza, na którego w pierwszej turze głosowało 41,4 proc. wyborców, lub na Tomasza Rajcę z KWW Zgoda i Rozwój, który w pierwszej turze uzyskał 32,47 proc. głosów,

Gmina Spytkowice

Mieszkańcy gminy będą musieli zdecydować pomiędzy Jolantą Kadzik z KWW Współpraca i Rozwój, a Bartoszem Leksander z KSS Razem dla Spytkowic. Kandydaci w pierwszej turze otrzymali odpowiednio 36,18 proc. i 44,3 proc głosów.

Gmina i Miasto Rabka-Zdrój

O fotel burmistrza w Rabce-Zdroju walczyć w drugiej torze będą Leszek Świder z KWW Leszka Świdra i Robert Wójciak z KWW Roberta Wójciaka. W pierwszej turze kandydaci zdobyli poparcie na poziomie 47,49 proc. poparcia i 34,42 proc. poparcia.

Gmina Ochotnica Dolna

W Ochotnicy Dolnej o stanowisko wójta w drugiej turze zmierzą się Stanisław Jurkowski z KWW Stanisława Jurkowskiego i Tadeusz Królczyk z KWW Porozumienie dla rozwoju gminy. Kandydaci w pierwszej turze zdobyli odpowiednio 30,15 proc. poparcia i 45,56 proc. poparcia.

Gmina Krościenko nad Dunajcem

Mieszkańcy gminy w drugiej turze na stanowisko wójta do wyboru mają między Janem Dydą z KWW Jana “Janusza” Dydy, a Stanisławem Tkaczykiem z KWW Stanisław Tkaczyk Lepsza Perspektywa. W pierwszej turze kandydaci na wójta otrzymali odpowiednio 38,38 proc. głosów i 40,16 proc. głosów.

Gmina i miasto Szczawnica

W Szczawnicy o fotel burmistrza zmierzą się Grzegorz Niezgoda z KWW Grzegorza Niezgody i Bogdan Szewczyk z KWW Bogdana Szewczyka. W pierwszej turze wyborów kandydaci zdobyli odpowiednio 33,85 proc. i 36,86 proc. głosów poparcia.

Baca Marian Barnaś z Polany Szymoszkowej w Zakopanem już wypasa owce i robi oscypki

Pojawiły się już pierwsze tegoroczne oscypki! Sezon na góral...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska