Jest zgoda miejskich radnych na to, aby gmina sprzedała działkę na rzecz Kościoła prawosławnego, który chce w Krakowie wybudować świątynię. Na ten cel wyznaczono działkę gminną przy ulicy Wioślarskiej. Teren o powierzchni 0,32 ha wart jest 1 mln 116 tys. zł, ale Kościół dostanie 95-procentową bonifikatę i kupi go za niecałe 56 tys. zł. Decyzję w tej sprawie na ostatniej sesji podjęli rajcy.
Jeśli dojdzie do transakcji, to w Krakowie powstanie dopiero druga cerkiew prawosławna. Będzie to także pierwszy przypadek sprzedaży działki z bonifikatą dla Kościoła innego, niż katolicki. Na rzecz tego drugiego miasto nieraz sprzedawało grunty ze sporą zniżką.
Z prośbą do władz Krakowa o przekazanie działki pod budowę świątyni, w październiku zeszłego roku zgłosił się Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, któremu podlega dekanat krakowski.
Swoją prośbę argumentował tym, że ze względu na intensywny naturalny rozwój parafii Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, a także wzmożoną falę emigracji ze wschodu, obecnie istniejąca świątynia na ulicy Szpitalnej, znajdująca się w zaadaptowanej kamienicy, nie może pomieścić wszystkich wiernych pragnących uczestniczyć w nabożeństwach oraz nie wystarcza do prowadzenia punktu katechetycznego dla dzieci parafian.
- Jesteśmy bardzo wdzięczni. Spełnia się nasze marzenie - powiedział po decyzji radnych ksiądz Jarosław Antosiuk, proboszcz krakowskiej parafii prawosławnej.
Dodał, że parafia przystąpi niezwłocznie do proceduralnych spraw, związanych z budową świątyni. - Na początku będziemy chcieli uzyskać warunki zabudowy, trzeba wykonać również projekt - podkreśla duchowny. Dodał, że cerkiew powstanie w ciągu kilku najbliższych lat, a pomieścić będzie mogła nawet 600 osób.
Do cerkwi uczęszcza regularnie ok. 300 osób, ale podczas prawosławnej Wielkanocy, w uroczystościach bierze udział nawet kilka tysięcy wiernych.
Aktualnie kilku architektów opracowuje koncepcję nowej świątyni. Parafia wybierze jedną, na podstawie której wzniesiona zostanie cerkiew.
- Teren jest w centrum, ale jest niezwykle cichy, spokojny, uczęszczany przez krakowian w celach rekreacyjnych - dodał ksiądz Jarosław Antosiuk. Zapewnił, że nowa świątynia wpisze się w otoczenie i nie będzie dużym obiektem.
WIDEO: Magnes. Kultura Gazura
- Zdjęcia Krakowa przed II wojną światową. Tak wyglądało życie codzienne mieszkańców
- Ohydztwa, które kazali nam jeść w dzieciństwie. Pamiętacie?
- Szkieletor zmieni się nie do poznania [ZDJĘCIA]
- Imponująca budowa zakopianki, wkrótce nią pojedziemy!
- W te miejsca polecisz z Krakowa za mniej niż 100 zł
- Kolejki do lekarzy. Tyle poczekasz na wizytę, badanie i operacje w Małopolsce
