https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie niepełnosprawni płacą za parking

Katarzyna Ponikowska
W zatoczce można zatrzymać się za darmo tylko po to, by wysiąść
W zatoczce można zatrzymać się za darmo tylko po to, by wysiąść Adam Wojnar
Niepełnosprawni krakowianie są zbulwersowani, że muszą płacić za parking na lotnisku w Balicach. Sprawą zainteresował się już Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta. W piśmie do zarządu portu poprosił o wyjaśnienia. Czeka na odpowiedź.

Od 18 kwietnia tego roku w Balicach zmieniły się zasady parkowania dla osób niepełnosprawnych. Dawniej mogli oni zatrzymywać się przed lotniskiem za darmo. Teraz muszą płacić tak samo jak każdy, czyli 7 zł za godzinę postoju na parkingu wielopoziomowym.

Czytaj także:**Kraków: absurd na ul. Lema. Znaki malowane na ulicy donikąd **

Mogą również stanąć w zatoczce przed terminalem. Pierwsze 15 minut jest darmowe, ale później trzeba płacić 5 zł za każdy kolejny kwadrans. - Uważam, że lotnisko się z nami nie liczy. Podjazdy i oznaczenia to nie wszystko - denerwuje się Tomasz Orzechowski, który sam jest niepełnosprawny. Dodaje, że sprawni kierowcy mogą zostawić auto na parkingu strzeżonym poza lotniskiem, który jest tańszy. - Ja tego nie zrobię, bo mam problemy z chodzeniem. Muszę więc płacić duże kwoty za postój na parkingu lotniska. Nie mam wyboru - dodaje pan Tomasz.

Podobnie uważa Bogdan Dąsal. - Na lotnisku można wprowadzić pierwszą darmową godzinę parkowania dla niepełnosprawnych, tak jak np. w Pyrzowicach - zaznacza pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych.

Marcin Pulit z Krakow Airport uważa jednak, że umożliwienie osobom niepełnosprawnym dotarcia do terminalu nie polega na darmowym udostępnianiu parkingu. - Robimy wszystko, by mogły korzystać z naszego portu - podkreśla Pulit. Zwraca uwagę, że niepełnosprawni mają prawo do specjalnej asysty na terenie lotniska i podczas podróży lotniczej. Wystarczy zgłosić taką potrzebę. Dodaje również, że kiedyś parking był darmowy, ale lawinowo rosła liczba osób rzekomo niepełnosprawnych. - Stąd zmiany w regulaminie - wyjaśnia.

Pełnomocnik Dąsal ma jednak nadzieję, że władze portu pozytywnie rozpatrzą jego sugestię. - Kiedy dostanę odpowiedź, podejmę decyzję, co dalej - mówi Dąsal.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Ciężarówka przejechała po kobiecie
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
rty
A dlaczego mają nie płacić jak inni? Przecież opłata za parking w niczym nie ogranicza dostępu niepełnosprawnym do terminala... Można też zadać to pytanie inaczej... Skoro niepełonosprawni nie powinni płacić za parkowanie przed terminalem to dlaczego wszyscy zdrowi obywatele mają za niego płacić?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska