„1000-lecie korony polskiej” to hasło tegorocznej, 21. odsłony Nocy Muzeów.
– Noc Muzeów jest jedną z najważniejszych krakowskich nocy między innymi dlatego, że to ona rozpoczęła cykl krakowskich nocy. Inicjatorką tego wydarzenia i tej tradycji była wielka dama krakowskiego muzealnictwa Zofia Gołubiew – mówi Jadwiga Gutowska-Żyra, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa. Podkreśla, że krakowska Noc Muzeów została wpisana do programu polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Polskie muzea zapraszają na nocne zwiedzanie w sobotę, w Krakowie Noc Muzeów odbywa się tradycyjnie dzień wcześniej.
– Chcemy umożliwić zwiedzającym skorzystanie z bardzo szerokiej krakowskiej oferty – mówi Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie i przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich.
Krakowskie muzea i galerie zaproszą do swoich przestrzeni na zwiedzanie bezpłatne lub za bilet wstępu w cenie 5 zł. Dzieci do lat 7 mają wstęp bezpłatny.
Na niektóre wydarzenia obowiązują rezerwacje. W kilku wielooddziałowych muzeach raz zakupiony bilet nie umożliwia wejścia do wszystkich oddziałów. W niektórych placówkach obowiązują rezerwacje.
Gdzie się wybrać w Noc Muzeów w Krakowie?
Nocne zwiedzanie muzeów niezmiennie przyciąga tłumy chętnych, by w niecodziennych okolicznościach odwiedzić muzealne zakamarki. Na tę szczególną noc w roku muzealnicy przygotowali dodatkowo wiele atrakcji. Co czeka krakowian w tym roku? Oto kilka podpowiedzi, gdzie zajrzeć w Noc Muzeów:
Będzie okazja, by zobaczyć wawelskie komnaty po zmroku. Zamek Królewski na Wawelu zaprasza od godz. 19.00 do północy do Sali Senatorskiej, Reprezentacyjnych Komnat Królewskich na wystawę współczesnego artysty Łukasza Stokłosy „Elegie”, a także do Ogrodów Królewskich, gdzie będzie prezentowana wystawa czasowa rzeźby Magdaleny Abakanowicz. Na dziedzińcu arkadowym zaplanowano występ Baletu Dworskiego Cracovia Danza.
Muzeum Krakowa w związku z przypadającą w tym roku 1000. rocznicą korony królewskiej zaprasza na specjalne tematyczne oprowadzanie dla rodzin z dziećmi. W trakcie spotkania będzie można dowiedzieć się czym były insygnia koronacyjne, przymierzyć replikę królewskiej korony hełmowej, wziąć we własne ręce kopię jabłka i Szczerbca – miecza koronacyjnego królów polskich.
Wiele atrakcji na Noc Muzeów przygotował Ogród Doświadczeń. Znalazły się wśród nich m.in. eksperymentalny pomiar liczby π, wybuchy ciekłego azotu, a z okazji 1000-lecia Korony Polskiej uczestnicy zajęć wykonają koronę z siarki nazywanej złotem chemików. Zajęcia w Ogrodzie Doświadczeń potrwają od godz. 18.00 do 22.00, wstęp 5 zł. W kinie sferycznym, znajdującym się wewnątrz kopuły Planetarium, odbędą się seanse filmowe (wymagana jest rezerwacja).
Atrakcją będzie z pewnością rejs galarami - 18.00 (limit miejsc: 20 osób); 19.00 (20 osób); 20.00 (10 osób), które popłyną Wisłą z Bulwaru Rodła do miejsc uwiecznionych na dawnych zdjęciach Krakowa.
Przed Gmachem Głównym MNK stanie pracowni alchemika – „Alchemia pod patronatem polskich królów". Jak informują muzealnicy, pokaz ma charakter otwarty, można dołączyć w dowolnym momencie. (godz. 19.00 – 23.00)
Pokaz parzenia herbaty, warsztaty pisma japońskiego i origami, tworzenie pocztówek z japońskimi motywami to z kolei atrakcje planowane przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Więcej połączeń komunikacji miejskiej na Noc Muzeów
W związku z Nocą Muzeów zostaną wprowadzone wzmocnienia nocnych linii autobusowych i tramwajowych nr 62, 64, 69 i 604.
MPK zapowiada także uruchomienie linii okolicznościowych nr 60 i 600, które będą obsługiwane taborem zabytkowym.
NOC MUZEÓW W KRAKOWIE CAŁY PROGRAM
Muzeum Archeologiczne w Krakowie
(ul. Senacka 3, godz. 19.00-24.00), wstęp 5 zł
W gmachu głównym stała ekspozycja „Pradzieje i średniowiecze Małopolski”, prezentująca archeologiczną przeszłość regionu od epoki kamienia po czasy średniowieczne
Wystawa czasowa „Kraków za pierwszych Piastów w źródłach archeologicznych – od grodu do sedes regni principalis”, ukazująca rozwój Krakowa jako ośrodka władzy w XI wieku oraz przemiany społeczne i przestrzenne w państwie pierwszych Piastów
Ekspozycja w podziemiach kościoła św. Wojciecha na Rynku Głównym „Tuż obok biło serce miasta. Historia kościoła św. Wojciecha”
19.30 wykład popularnonaukowy o czasach Bolesława Chrobrego (prelekcja – stanowić będzie merytoryczne wprowadzenie do treści nowo otwartej wystawy czasowej „Kraków za pierwszych Piastów w źródłach archeologicznych – od grodu do sedes regni principalis”
Akcja interpretacja – akcja partycypacyjna na wystawie stałej - warsztaty z udziałem dzieci
19.30, 21.00 i 22.30 warsztaty „Kto opowie o Twojej sławie, Bolesławie?” – czytanie dzieciom metodą Kamishibai (trzy kameralne seanse opowieści o Bolesławie Chrobrym, zaprezentowane w niezwykłej formie japońskiego teatru narracyjnego Kamishibai). Obowiązuje limit: 15 dzieci + opiekunowie
20.30 „W królewskiej pracowni” – otwarte warsztaty plastyczne dla dzieci i ich opiekunów inspirowane Bolesławem Chrobrym. Uczestnicy będą mogli wykonać królewską koronę, inne insygnium władzy lub pamiątkową kartkę z Nocy Muzeów. Wszystkie materiały zapewni muzeum, a nad przebiegiem zajęć czuwać będą edukatorzy
20.30 „Archeologia z pierwszej ręki” – stoisko z rekonstrukcjami. Na dziedzińcu Muzeum pojawi się specjalne stoisko, przy którym zwiedzający będą mogli z bliska zapoznać się z rekonstrukcjami wybranych zabytków archeologicznych – od prostych narzędzi krzemiennych, przez naczynia gliniane, aż po przedmioty codziennego użytku z okresu średniowiecza.
Prekolumbijska sztuka zdobienia tkanin – wystawa prac uczestniczek warsztatów muzealnych.
Oddział Nowa Huta
(ul. Sasanek 2A)
W czasie tegorocznego wydarzenia uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję nocnego zwiedzania ekspozycji stałej i czasowej, znajdujących się w zabytkowym, późnorenesansowym dworze w Branicach. Wystawa stała „Archeolodzy dla Nowej Huty” prezentuje najstarsze dzieje terenów nowohuckich, natomiast czasowa „Co jadano w czasach Bolesława Chrobrego” przedstawia w sposób obrazowy posiłek ludzi żyjących w XI wieku.
Dodatkowo:
Wykład „O wężach, jeleniach i orantach z pierwszych wieków naszej ery” – godz. 20.00 i 22.00
Warsztaty plastyczne dla chętnych
ognisko (przy sprzyjającej pogodzie), godz. 19.00-23.00, *prowiant własny
Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie
(ul. Kanonicza 19-21. godz. 18.00-24.00), wstęp bezpłatny
18.00 wernisaż wystawy prof. Tomasza Nowaka „Kanon, blask, gest. Przestrzeń codzienności, przestrzeń wiary”
Zwiedzanie wystawy inspirowanej nauczaniem papieża Jana Pawła II „Echo Boskiego Logosu”.
Możliwość obejrzenia wystaw: „Sztuka sakralna małopolski – ikony”, „Pasterz”, „Galeria obrazów Fryderyka Pautscha”
Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
(Pl. Matejki 13, godz. 18.00-22.00), wstęp bezpłatny
Muzeum ASP
19.00 - otwarcie wystawy „Obcy Kafka” prof. Zbigniewa Bajka. Interdyscyplinarna wystawa odwołująca się do dwóch najważniejszych wartości i postaci w sztuce Zbigniewa BajkaGaleria ASAP
Otwarcie wystawy studentów przebywających w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wymianie międzynarodowej w ramach programu Erasmus
Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie
(ul. Wita Stwosza 12 , godz. 19.00-24.00), wstęp 5 zł
Prezentacja wystawy poświęconej żołnierzom Batalionu Chrobry I oraz Zgrupowaniu Chrobry II Armii Krajowej. Ekspozycja w związku z obchodami 1000-lecia Korony Polskiej. Poprzez przybliżenie dziejów ww. oddziałów pragniemy zwrócić uwagę na politykę historyczną prowadzoną przez dowództwo Armii Krajowej i odnoszenie się w nazewnictwie do tradycji piastowskiej oraz początków polskiej państwowości
Warsztaty edukacyjne „Broń w początkach Państwa Polskiego i w czasie II wojny światowej”, zorganizowane wspólnie z Muzeum Archeologicznym
Gra „Pomóż AK zdobyć największe tajemnice okupanta” - dla wszystkich kategorii wiekowych. Gra pozwalająca prześledzić akcję zdobycia przez wywiad AK tajemnic produkcji pocisków V2,zorganizowana wspólnie z Jednostką Wojskową NIL
Pokaz zabytkowych samochodów z czasów II wojny światowej
Pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów LO w Trzebini im. Batalionu Parasol
Prezentacja sprzętu i wyposażenia żołnierzy z jednostki wojsk specjalnych: NIL, 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej.
Partnerami akcji są Jednostka Wojskowa NIL i 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej oraz Muzeum Archeologiczne
Muzeum Dominikanów
(ul. Stolarska 12 , godz. 19.00-23.15)
wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy, ale biletowany (bilety.muzeumdominikanow.pl). Formę otwartą będzie miał jedynie wykład prof. Wiktora Szymborskiego.
19.00 – 20.00 wykład „Kontakty braci kaznodziejów z dworami królewskimi” – prof. Wiktor Szymborski (UJ)
20.30 – 21.15 oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Pergamin iście królewski” – dr Adrian Cieślik
21.20 – 22.20 oprowadzanie po wystawie stałej z Emilem Bajorkiem (Krakonik)
22.30 – 23.15 oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Pergamin iście królewski”
W Noc Muzeów nie będzie możliwości zwiedzania indywidualnego!
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
(Pl. Wolnica 1 12 , godz. 18.00-24.00), wstęp 5 zł
Parter Ratusza kazimierskiego:
Prezentacja koron obrzędowych znajdujących się w kolekcji MEK w tym m.in. korona panny młodej, żniwna i wigilijna. Obok rodzimych obiektów pojawią się również korony z obszaru kultur pozaeuropejskich. Wśród nich zobaczyć będzie można koronę wywodzącą się z kultury Ashaninka z Peru - symbol pozycji społecznej, koronę - insygnium dostojeństwa duchowego z Tybetu oraz koronę tancerki funkcjonującą jako akcesorium teatru obrzędowego z Bali w Indonezji.
Na pozostałych piętrach wystawy stałej zwiedzający będą mogli wziąć udział w psychozabawie, by przekonać się, która korona najbardziej do niego pasuje.
Ponadto od 19.00 do 21.00 będzie można dołączyć do członkiń Stowarzyszenia LUD-Art i wspólnie z nimi stworzyć tradycyjną koronę weselną – inspirowaną dawnymi nakryciami głowy panny młodej.
Dom Esterki
Prezentacja procesu konserwacji obiektów kruchych i delikatnych. Zwiedzający zobaczą na żywo proces konserwacji zachowawczej łowickiego wieńca weselnego i szopki krakowskiej. Wszystko to urozmaicą i dopełnią wyeksponowane na sali obiekty kruche przed i po konserwacji, a także zdjęcia o tej samej tematyce, włączając dokumentację fotograficzną w trakcie prac konserwatorskich.
Prezentacja wystawy „Kruche obrazy/ Fragile Images”. Wystawa pokazuje ponad 100 obrazów ludowych namalowanych na szkle, gromadzonych w Muzeum Etnograficznym w Krakowie od początku powstawania tej najstarszej w Polsce kolekcji sztuki ludowej. Prezentujemy dzieła twórców z XIX-wiecznego Śląska, Bawarii, Czech, Słowacji, Ukrainy, Rumunii i Serbii. Wystawa zaprasza do refleksji nad kruchością dzieł plastycznych i delikatnością materii, z której zostały wykonane. Muzealiom towarzyszą prace współczesnych artystów, prezentowane na wystawie w ramach Festiwalu Sztuki Trójmorza 2025.
Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
(ul. Floriańska 25 , godz. 19.00-24.00), wstęp 5 zł
Zwiedzanie stałej ekspozycji oraz wystawy czasowej „Średniowieczne leki z benedyktyńskiej apteki”.
Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Krakowie
( godz. 18.00-24.00), wstęp 5 zł
18.00, 19.00, 20.00 i 22.00 wydarzenia specjalne: „Różne oblicza mikrokosmosu!”
16 maja to czas kiedy na stacji kosmicznej ISS przebywa Sławosz Uznański-Wiśniewski, zatem zapraszamy na spotkanie z mikrokosmosem w samym centrum Krakowa! Będzie można zrobić selfie z meteorytem, dowiedzieć się co suevit ma wspólnego z kosmosem i zobaczyć najnowszy polski meteoryt. Do zobaczenia w skali mikro są: meteoryt księżycowy i marsjański, dwa pseudometeoryty, meteoryty Brahin, Czelabińsk, Vaca Muerta, Bjurböle, Morasko, Campo de Cielo, Aletai, Muonionalusta, Mundrabilla, Brenham, Seriho, trzy brekcje meteorytowe: Ries, Grander i Lappajärvi, szkło libijskie, mołdawit, indochinit, obsydian z krateru Ries, dwa szkliwa powstałe w wyniku zjawisk ekstremalnych tj. fulguryt – ślad uderzenia pioruna oraz trinityt – zeszklony piasek po wybuchu atomowym w okolicy Alamogordo w 1945 roku
Wystawa czasowa: „Kamienie dekoracyjne świata”
Wystawa stała: „Budowa geologiczna obszaru krakowskiego”
21.00 i 23.00 kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej
Muzeum Geologiczne Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH
(Al. Mickiewicza 30, godz. 19.00-24.00), wstęp wolny
Gmach Główny AGH
19.00 – 24.00 (ostatnie wejście 23.30)
19.00 – 23.30 wystawa specjalna (budynek A-0, II p. tzw. „Akwarium”)
Możliwość zwiedzenia trzech wystaw stałych: „Zjawiska krasowe" - wysoki parter, „Innowacje w dziejach życia" - krużganki II p., „Geologia regionalna” – II p. korytarz, 20.00 i 21.30 oprowadzanie po wystawach
Wystawy czasowe: „Akwarium” - krużganki II p. budynku A-0 - wystawa okazów skamieniałości, skał i minerałów z kolekcji Muzeum, „Skamieniałości keloweju z okolicy Chrzanowa" - krużganki I p. budynku A-0, „Mirów 2015 - Skamieniałości górnej jury" - krużganki I p. budynku A-0, "Polska - amonitowe El Dorado" - wystawa pana Witolda Górala - krużganki I p. budynku A-0, "Minerały wtórne miedzi. Cooperbelt, Demokratyczna Republika Konga i Zambia" - wystawa pana Ireneusza Gębarowskiego - krużganki I p. budynku A-0, „Skamieniałości ukryte w osadach rzeki Ściniawka w okolicach Kłodzka" - wystawa pana Daniela Cudziło - krużganki I p. budynku A-0
„Bogdanka karbonem stoi! Geologiczny obraz Lubelskiego Zagłębia Węglowego" - wystawa pana Krzysztofa Szpaka - krużganki I p. budynku A-0
Muzeum Fotografii w Krakowie
(ul. Rakowicka 22A, godz. 19.00-24.00), wstęp 5 zł
19.00 otwarcie pokazu: Teresa Rudowicz, Marian Warzecha, Małgorzata Macharska-Warzecha
19.00 - 22.00 akcja fotograficzna: przenośne studio portretowe. Prowadzenie: Yehor Lemzyakoff; wydarzenie trwa 3 godz. lub do wyczerpania materiałów
20.00 oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie głównej „Co robi zdjęcie?”. Prowadzenie: Zofia Charciarek, edukatorka MuFo
21.00 oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Co robi zdjęcie?” w języku ukraińskim. Prowadzenie: Joanna Majewska-Grabowska, edukatorka MuFo
22.00 oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie głównej „Co robi zdjęcie?” Prowadzenie: Zofia Charciarek, edukatorka MuFo
MuFo Józefitów
18.00 „Nabierz kolorów, czyli jak powstają barwy” – warsztat dla rodzin z dziećmi. Prowadzenie: Magdalena Wójcik, edukatorka MuFo. Konieczna rezerwacja miejsc
19.00 oprowadzanie specjalistyczne po MuFo Józefitów. Prowadzenie: Marta Miskowiec, kustoszka MuFo
20.00 wizyta studyjna w pracowni konserwacji. Prowadzenie: Krzysztof Dudek, Główny Konserwator MuFo
21.00, 22.00 i 23.00 oprowadzania z przewodnikiem po bogatym wnętrzu MuFo. Prowadzenie: Hanna Dziedzina, edukatorka MuFo
Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie
(Św. Wawrzyńca 15, godz. 19.00-24.00), wstęp 5 zł
Zwiedzanie wystawy „Miasto. Technoczułość”
18.00 - 24.00 (ostatnie bilety do nabycia w kasie do godz. 23.00)Miasto. Technoczułość to zaproszenie do odbycia wyjątkowej podróży w czasie: w przeszłość i przyszłość. W jej trakcie zabieramy naszych gości do Miasta – pisanego przez duże M. Cel jest prosty: odkryć, co sprawia, że to właśnie ono jest tętniącym sercem życia społecznego i kulturalnego oraz postępu cywilizacyjnego
Strefa Zrób to sam (Szatnia): 19.00 – 23.00
W obszernej przestrzeni szatni przygotujemy dla najmłodszych zabawy kreatywne. Będziecie mogli zagrać w muzealną grę memory, wykonacie papierowe modele pojazdów, sprawdzicie jakie czary potrafią zaobserwować nasze oczy. Przygotujecie własne mini labirynty i stworzycie mini sensoryczne obiekty na wzór tych, które znajdują się na wystawie
Rozgrywki Fabrykantów (Sala edukacyjna), godz. 18.30 – 19.30, 20.00 – 21.00
Zapraszamy do zagrania w naszą najnowszą grę ekonomiczną Fabrykanci. Gra pozwoli na wcielenie się wielkich właścicieli krakowskich fabryk i przedsiębiorstw. To Wy będziecie nimi zarządzać, wypłacać pensje swoim pracownikom albo też płacić kary za źle wykonane zadania. Każda drużyna będzie miała szansę przekonać się jak być dobrym managerem
Wiek uczestników: 15+ ; Zapisy w drużynach (drużyna 2-5osób).
Informacja i rezerwacja: telefonicznie: 12 428 66 00 wew. 11 lub mailowo: [email protected].
Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema
(Al. Pokoju 68)
Zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń
18.00-22.00 (ostatnie bilety do nabycia w kasie do godz. 21.30)
Zwiedzanie indywidualne Ogrodu Doświadczeń polega na samodzielnym doświadczaniu sensorycznym – zwiedzający mogą dotykać instalacji stanowiących eksponaty, mają okazję różnymi zmysłami doświadczać na sobie zjawisk fizycznych i przyrodniczych. Poprzez zabawę i samodzielne wykonywanie eksperymentów każdy może wzbogacić swoją wiedzę o otaczającym świecie. Przy każdym urządzeniu znajduje się krótka instrukcja i opis na temat prezentowanego zjawiska (w języku polskim i angielskim). Wystawa przeznaczona jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Pomiar liczby π
Łąka we wschodniej części Ogrodu
18.00 – 21.00Będziemy eksperymentalnie wyznaczać liczbę π. W tym celu skorzystamy z metod Monte Carlo opartych na rachunku prawdopodobieństwa, analizie matematycznej i statystyce. Będziemy również…rzucać patykiem w kierunku linii, zaznaczonych na łące.
Implozja beczki i wybuch ciekłego azotu
Łąka przed budynkiem kasy Ogrodu
18.30 i 19.30Przekonamy się jaka siła drzemie w ciśnieniu atmosferycznym, które zmierzy się ze stalową beczką. Sprawdzimy wytrzymałość butelek z tworzywa sztucznego w konfrontacji z rozprężającym się ciekłym azotem.
Korona ze złota chemików
Namiot nr 1, 18.30 - 19.30
W 1000 letnią rocznicę Korony Polskiej uczestnicy zajęć wykonają koronę z siarki nazywanej złotem chemików. Zajęcia będą się odbywać przed namiotem i są zależne od pogody.
Przejażdżki w kuli ZORBA
Łąka we wschodniej części Ogrodu, 18.00 – 21.30
Zorba – zabawa polegająca na chodzeniu w specjalnej dużej przezroczystej kuli z wytrzymałego tworzywa sztucznego, nadmuchiwanej powietrzem.
Kino sferyczne, Planetarium
Wewnątrz kopuły, na półkolistym ekranie można zobaczyć 6 filmów, w tym 3 w technologii 3D, które zdobyły nagrody na światowych festiwalach. Są to filmy o różnej tematyce, dla różnych grup wiekowych:
18.15 „Zaczarowany globus” 3D
19.15 „Na skrzydłach marzeń” 3D
20.15 „Halo Ziemia”
21.15 „Explore”
Na seanse w kinie sferycznym wymagana jest rezerwacja. Informacja i rezerwacja: telefonicznie: 12 428 66 00 wew. 11 lub mailowo: [email protected].
Muzeum Komiksu
(ul. Sarego 7/10A, godz. 18.00-24.00), wstęp bezpłatny
20.00 możliwość spotkania się z artystką, Agatą Jabłońską
Prezentacja wystawy „Zu Ziny” Agaty Jabłońskiej
Wystawa zeszytów, szkicowników, zinów Agaty Jabłońskiej, autorki tomów poetyckich nagrodzonych Wrocławską Nagrodą Poetycką „Silesius”, Nagrodą im. Kazimiery Iłłakowiczówny oraz Krakowską Książką Miesiąca. Wystawa w Muzeum Komiksu będzie pierwszą wystawą jej prac plastycznych.
Muzeum KL Plaszow
(ul. Jerozolimska 3, godz. 18.00-24.00) wstęp 5 zł
„Wysłuchaj mojej historii…” - sylwetki więźniów KL Plaszow - spacer po terenie Miejsca Pamięci KL Plaszow (tematem przewodnim będą losy więźniów obozu)
Miejsce i godzina rozpoczęcia: Szary Dom, ulica Jerozolimska 3. Rozpoczęcie o godzinie 17.00
Czas trwania:2h zapisy poprzez stronę internetową Muzeum KL Plaszow w Krakowie, liczba miejsc ograniczona – maksymalny stan grupy 30 osób
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
(Al. Jana Pawła II 39, godz. 18.00-24.00) wstęp 5 zł
19.00 – 23.30 gra edukacyjna związana z 1000-leciem Królestwa Polskiego: „Poszukiwanie Króla”
19.00 – 20.00 zajęcia artystyczne dla dzieci (malarstwo fluorescencyjne samolotów)*
19.15 – 21.00 specjalne oprowadzanie prowadzone przez Andrzeja Chytkowskiego „Wspomnienia o lotnikach z 2 Pułku Lotniczego”
19.30 – 20.30 lotniczy film dla dzieci20.00 – 24.00 wykład Jana Hoffmanna „Odrzutowce II Wojny Światowej”
21.00 – 22.00 zajęcia artystyczne dla starszych (malarstwo fluorescencyjne samolotów)*
21.00 – 22.00 wykład Marka Siuty „Czekolada i kalimagnezja – polskie samoloty RWD 13 i RWD 21”
21.00 – 23.00 lotniczy film dla starszych widzów
Ponadto: nocne zwiedzanie ekspozycji, symulatory lotnicze, zdjęcia w stroju pilota.
*zapisy za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej Muzeum
Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej MICET
(ul. Jagiellońska 5, godz. 18.00-24.00) wstęp 5 zł
bilety do kupienia na miejscu w kasie MICET w dniu wydarzenia (nie ma rezerwacji)
TEATRALNY POCZET KRÓLÓW POLSKICH
Spotkanie z legendarnym już spektaklem Starego Teatru „Poczet Królów Polskich” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. W przestrzeni Strefy Be w głównym budynku Teatru (ul. Jagiellońska 1) przypomnimy nagranie spektaklu, który już w swojej pierwotnej formie był rodzajem videoinstalacji, autorskiej interpretacji i fantazji na temat dziejów Polski. Dla zwiedzających przygotowany będzie zestaw „regaliów” z kolekcji MICET, które stanowią przykłady wizualnego myślenia o figurach władcy na scenie.Specjalnie na ten wieczór w podziemiach Teatru uruchomimy też mechanizm słynnego serca, które pojawiło się na scenie w dwóch spektaklach Krzysztofa Garbaczewskiego, wspomnianym „Poczcie Królów Polskich” i „Hamlecie”.
Dla osób zwiedzających będzie również dostępna stała ekspozycja MICET
Uwaga: w przestrzeni wystawy obowiązuje limit miejsc
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”
(ul. Konopnickiej 26 godz. 18.00-23.30) wstęp 5 zł
19.00 – 23.30
wstęp 5 zł (specjalne bilety dedykowane Nocy Muzeów)
Budynek główny Muzeum Manggha
ARS LONGA. Drzeworyty ukiyo-e i shin-hanga z kolekcji Zygmunta Karolaka
Góra i (znowu) góra. Sto widoków góry Fudżi Hokusaia z kolekcji Eia Nakau
Galeria Europa-Daleki Wschód
East-East. Wystawa sztuki współczesnej z Japonii
19.00 – 23.00 „Noc w Edo” - odbij reprodukcję drzeworytu. Drzeworyty–pieczątki powracają w nowym, nocnym wydaniu. Na specjalnie przygotowanym stoisku poczujesz klimat dawnej japońskiej pracowni drukarskiej. Krok po kroku, z pomocą osób prowadzących, przygotujesz swoją własną pamiątkową reprodukcję drzeworytu Hiroshigego!
19.00 – 23.30 Stwórz własną pocztówkę z japońskimi wzorami. Otwarte stoisko w holu budynku głównego Muzeum Manggha przygotowane do własnoręcznego wykonania pocztówki lub pamiątkowej kartki z wizyty. Do dyspozycji gości będą kartki pocztowe do udekorowania wybranym motywem z dostępnych na stanowisku pieczątek.
Edukatorzy mogą obsługiwać jednocześnie maksymalnie 3 osoby. Ze stoiska będzie można korzystać w miarę wolnych miejsc (brak możliwości rezerwacji).
19.00 – 24.00 kącik dziecięcy dla najmłodszych - zapraszamy na chwilę odpoczynku przy kolorowankach japońskich i muzealnych książkach z opowiadaniami dla dzieci. Dzieciom wraz z rodzicami lub opiekunami zapewniamy wygodne poduszki oraz wykładzinę izolujące od podłoża.
Prosimy nie pozostawiać dzieci bez opieki osoby dorosłej. Warunek obecności opiekuna jest obowiązkowy.
20.00 – 22.00 zagraj w kendamę i odbierz upominek. Stoisko warsztatowe z kendamą – japońską grą zręcznościową. Pod okiem edukatorów nauczycie się podstawowych trików. Za prawidłowe wykonanie danej sekwencji ruchów odbierzecie upominki. Kendama pomaga ćwiczyć zręczność i koordynację ruchów, a przede wszystkim cierpliwość. Edukatorzy mogą obsługiwać jednocześnie maksymalnie 6 osób. Ze stoiska będzie można korzystać w miarę wolnych miejsc (brak możliwości rezerwacji).
20.00 – 22.30 pokaz parzenia herbaty prowadzony przez Stowarzyszenie Drogi Herbaty Senshinkai.
Pokazy parzenia herbaty odbędą się w trzech turach:
I pokaz: 20.00–20.30
II pokaz: 21.00–21.30
III pokaz: 22.00–22.30Organizator zapewnia 20 miejsc siedzących (brak możliwości rezerwacji) w przestrzeni pawilonu herbacianego. W razie złej pogody pokaz odbędzie się na sali wielofunkcyjnej w budynku głównym
20.00–23.00 pismo japońskie - stoisko warsztatowe. Zapraszamy do spróbowania swoich sił przy stoisku, na którym poznacie podstawy pisma japońskiego. Nauczycie się zapisywać kilka wybranych znaków kanji związanych z tematyką gór - obecnych w Muzeum Manggha na wystawie Góra i (znowu) góra. Stoisko ulokowane będzie w przestrzeni lobby (poziom –1) Muzeum Manggha. Po wizycie na naszym stanowisku wyjdziecie z Muzeum z własnoręcznie napisanymi znakami. Edukatorzy mogą obsługiwać jednocześnie maksymalnie 6 osób. Ze stoiska będzie można korzystać w miarę wolnych miejsc (brak możliwości rezerwacji).
21.00 – 23.00 Nocne origami - warsztaty plenerowe.Zupełnie nowe, fluorescencyjne warsztaty origami. Będziecie mieć okazję na własnoręczne wykonanie pamiątek z wizyty w Muzeum Manggha – świecących w ciemności hełmów samurajskich (plac przed wejściem do Galerii Europa – Daleki Wschód). Edukatorzy mogą obsługiwać jednocześnie maksymalnie 10 osób. Ze stoiska będzie można korzystać w miarę wolnych miejsc (brak możliwości rezerwacji).
23.00 – 24.00 „Co o górze Fudżi i japońskim widzeniu świata mówią nam monochromatyczne grafiki Hokusaia?”- prelekcja na temat wystawy „Góra i (znowu) góra”. Prezentacja czarno-białych grafik Katsuhiki Hokusaia z albumu Sto widoków góry Fudżi.
23.00 prelekcja na temat świętej góry Japończyków, widzianej okiem jednego z najwybitniejszych japońskich malarzy drzeworytów. Przyjdźcie i posłuchajcie o tym, czemu szczyt Japonii zawdzięcza swoją popularność i jakie jest jego znaczenie w kulturze i tradycjach Wysp Japońskich. Dowiecie się również, na czym polega wyjątkowość monochromatycznych drzeworytów Hokusaia na przykładzie wybranych dzieł. Maksymalna liczba miejsc: 250. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy, o uczestnictwie decyduje kolejność wejścia.
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
(ul. Lipowa 4, godz. 18.00-1.00) wstęp 5 zł
Ekspozycje czasowe: "Nostalgia. Poszukiwacze gasnących gwiazd", Dorota Mytych "Z tyłu głowy", Fabian Knecht "Linia Najwiekszego oporu", Andrzej Żygadło "Pełnia", Krzysztof Marchlak "Sleeping Beauty" i wszystkie aktualne wystawy.
18.30 – 24.00 spotkania z przewodniczkami i przewodnikami, przestrzeń ekspozycyjna w budynku głównym
18.00 - 1.00 strefa warsztatowa, podcienia/Biblioteka. Muzeum zaprasza na specjalną odsłonę cyklu „Twórcza pracownia”. Warsztaty odbędą się w językach polskim, angielskim i ukraińskim. Będą miały formułę ciągłą, zapraszamy do dołączenia w wybranym momencie.
Ponadto w przestrzeni czytelni będą dostępne zeszyty edukacyjne inspirowane dziełami z Kolekcji MOCAK-u.
18.00 – 1.00 Chillroom, Biblioteka - przestrzeń wytchnieniowa i kącik dla małych dzieci (z przewijakiem). Osoby uczestniczące w Nocy Muzeów znajdą tu przyjazne miejsce na chwilę relaksu w intensywnym czasie nocnego zwiedzania. Każdy może tu odpocząć, wyciszyć się, poczytać książkę czy zaplanować resztę muzealnego wieczoru.
18.00 – 1.00 kiermasz publikacji MOCAK Bookstore. Wybrane tytuły w promocyjnych, obniżonych nawet o 90%, cenach.
Muzeum Politechniki Krakowskiej
(ul. Warszawska 24, godz. 18.00-1.00) wstęp 5 zł
19.00 – 24.00 (wejście dla zwiedzających o pełnych godzinach, ostatnie wejście o godz. 23.00).
wstęp bezpłatny19.00 uroczysta prezentacja historycznego dokumentu Tadeusza Kościuszki, któremu towarzyszy pokonkursowa ekspozycja prac studenckich związanych z patronem uczelni oraz pokaz druku 3D.
20.00 i 21.00 oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „Osobowości Politechniki Krakowskiej”, jubileuszowej ekspozycji związanej z 80–leciem istnienia Politechniki w Krakowie.
22.00 i 23.00 zwiedzanie indywidualne budynku aresztu oraz nowo otwartych wystaw czasowych.
Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk
(ul. św. Sebastiana 9, godz. 18.00-22. 00), wstęp bezpłatny
19.00, 21.00 i 23.00 wykłady poprowadzą prof. dr hab. Wiesław Krzemiński oraz dr Katarzyna Kopeć
18.30 pogadanka pt. „Epoka lodowcowa”
19.30 pogadanka pt. „Chrząszcze”
20.30 pogadanka pt. „Na dnie morza”
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius
(ul. Jagiellońska 15, godz. 18.00-23.00), wstęp 5 zł
19.00, 20.30 i 22.30 warsztaty graficzne – odbijanie linorytu, zapoznanie z technikami graficznymi, monotypia. Wydarzenie odbywa się w pomieszczeniach parterowych Muzeum i przeznaczone jest dla osób powyżej 10. roku życia. Ilość miejsc ograniczona (max 20 osób w grupie), obowiązują bilety
19.00 i 21.00 rozgrywka gry planszowej „Gaudeamus! Zbuduj średniowieczny uniwersytet”. Wydarzenie odbywa się w salach parterowych Muzeum i przeznaczone są dla osób powyżej 12. roku życia. Ilość miejsc ograniczona (max 16 osób w grupie), obowiązują bilety
19.00-23.00 studium rzeźbiarskie - pokaz XIX- wiecznych odlewów gipsowych rzeźb antycznych zakupionych dla Uniwersytetu Jagiellońskiego przez Karola Lanckorońskiego. Otwarta pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki Muzeum UJ w XVI wiecznych pomieszczeniach parteru. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują bilety
19.00 - 23.00 wystawa matematyczna w dawnych lektoriach „Collegium Maius we wspomnieniach”. Pokaz filmów przygotowanych na jubileusz 60-lecia otwarcia Muzeum dla publiczności na dziedzińcu (wstęp wolny)
19.00 – 23.00 kawiarnia u Pęcherza
19.00 – 23.00 stoisko promocyjne UJ
19.00, 21.00 i 23.00 grający zegar na dziedzińcu
Szczegóły dot. biletów i rezerwacji znajdą się na stronie www.maius.uj.edu.pl od 7 maja br.
Muzeum Witrażu
(Al. Krasińskiego 23, godz. 17.00-1.00), wstęp 5 zł
Prezentacja procesu tworzenia witraży w towarzystwie przewodnika
Zwiedzanie Galerii Młodopolskich Mistrzów Witrażu
Prezentacja wystawy czasowej na poziomie -1 Muzeum „Cała w kwiatach. Krakowska Szkoła Witrażu”
Projekt „Wiosna w budowie” projekt młodopolskiego artysty Kazimierza Sichulskiego stanowiący zabytek artystyczny okresu Młodej Polski oraz świadectwo doskonałej jakości twórczej polskich artystów początku XX wieku. Budowa witraża potrwa 3 lata, a uczestnicy Nocy Muzeów będą mieli okazję zobaczyć pierwsze etapy jego realizacji
Zwiedzanie przestrzeni pracowni z przewodnikami w grupach max około 20-osobowych. Zwiedzanie w grupach co 20 minut: od 17.00 do 00.40
Muzeum w Niepołomickie Zamek Królewskim w Niepołomicach
(ul. Zamkowa, Niepołomice, godz. 19.00-1.00), wstęp 5 zł
Galeria sztuki polskiej XIX w. „Sukiennice w Niepołomicach 2”
19.00 interaktywna lekcja z warsztatami dla dzieci „Kto Ty jesteś? Polak mały”. Uczestnicy poznają symbole narodowe, legendę o powstaniu państwa polskiego oraz wykonają korony Bolesława Chrobrego
20.00 spacer z przewodnikiem szlakiem kontekstów historycznych nawiązujących do dziedzictwa polskiego
19.00 - 24.00 „Spacerownik” dla dzieci i dorosłych przybliżający wydarzenia historyczne nawiązujące do jubileuszu 1000-lecia Korony Polski, dostępny w kasie muzeum
Galeria sztuki zachodnioeuropejskiej
19.00 - 24.00 zwiedzanie wystawy pt. „Theatrum Pictorium- Teatr malarstwa. Spotkania.” Wystawa prezentuje dzieła sztuki europejskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
19.00 - 24.00 zwiedzanie wystaw stałych: „Niepołomice. Miasto, czas i ludzie”, „Sale łowieckie”
19.00 - 24.00 pokaz wczesnośredniowiecznego „Trzewika pochwy miecza” z X w”, znaleziska z terenu Poszyny w Puszczy Niepołomickiej z czasów panowania króla Bolesława Chrobrego Kaplica zamkowa
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
(Rynek Główny 25 godz. 19.00-23.00), wstęp 5 zł
19.00 warsztaty: „Ornament wiecznie żywy?”. Prowadzący: Bartłomiej Pochopień. Obowiązują zapisy:app.evenea.pl
Współczesna sztuka rumuńska jest głęboko związana z historią, tradycją i mentalnością, które kształtowane były przez krajobraz i geografię. Wiele z tych elementów ma swoje odpowiedniki w Polsce, szczególnie w jej południowej części. Podczas warsztatów przyjrzymy się podobieństwom, które łączą nasze zwyczaje i język, oraz zastanowimy się, jak ornamentyka ewoluowała na przestrzeni czasu. Będziemy rzeźbić w drewnie i odbijać wzory na tkaninach.
21.00 „Dekonstrukcja” – warsztaty. Kubiści postrzegali świat jako zbiór geometrycznych brył. W swoich dziełach starali się ukazać przedmioty z wielu perspektyw jednocześnie, tworząc wrażenie ruchu. Podczas warsztatów uczestnicy będą dążyć do dekonstrukcji, łącząc różne materiały i fragmenty obrazów w celu stworzenia kompozycji oddających dynamikę i wielość perspektyw. Będziemy eksperymentować z formą, aby z pozornie prostych elementów odzwierciedlić kubistyczną wizję świata. Prowadząca: Olka Barczak. Obowiązują zapisy: app.evenea.pl
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
(ul. Kopernika 27, godz. 19.00-2.00), wstęp 1 zł
Zwiedzanie Muzeum Ogrodu Botanicznego, kolekcji zewnętrznych oraz szklarni: Jubileuszowej i Victorii
W trakcie imprezy wstęp możliwy będzie tylko przez tradycyjną kasę, nie będą uruchomione bramki automatyczne ani biletomaty.
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka”
(ul. Nadwiślańska 2-4, godz. 19.00-24.00), wstęp 5 zł
19.00 „Szpagetowa dzikość” – performans Erika Sikory w sali teatralnej. Wydarzenie w ramach Festiwalu Sztuki Trójmorza
20.00 - 22.00 Sitodruk z Wielkim Wędrowcem – warsztaty z Justyną Droń, w sali edukacyjnej
20.00, 21.00 i 22.00 oprowadzania po wystawie „Widma.Korekta”
20.30, 21.30 i 22.30 oprowadzania po wystawie „(Nie)Umarła klasa”
Wystawa Grupy 13 – prezentacją prac Grupy 13. W ramach projektu powstanie 11 oddzielnych wypowiedzi artystycznych (grafika, instalacja, obiekty ceramiczne, fotografia)
Galeria Pracownia Tadeusza Kantora
(ul. Sienna 7/5)
Oprowadzania w Galerii-Pracowni będą realizowane na bieżąco - Pokój Tadeusza Kantora
Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki
(Zamek Wawel 5, godz. 19.00-24.00)
Zwiedzanie Sali Senatorskiej
Zwiedzanie wystawy czasowej współczesnego artysty Łukasza Stokłosy „Elegie”
Zwiedzanie wystawy prezentującej sztukę związaną z dziedzictwem Odsieczy Wiedeńskiej (Namioty Tureckie)
Zwiedzanie Ogrodów Królewskich, gdzie będzie prezentowana wystawa czasowa rzeźby Magdaleny Abakanowicz.
Występ zespołu Baletu Dworskiego Cracovia Danza (dziedziniec arkadowy)
Muzeum Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie(Al. Mickiewicza 24/28, godz. 16.00-22.00)
16.00 oprowadzanie po wystawie „Najciekawsze eksponaty w zbiorach Muzeum URK” mgr Danuta Gajewska – opiekunka zbiorów muzealnych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
Muzeum Zabawek
(ul. Kopernika 19A, godz. 19.00-24.00), wstęp 5 zł
19.00 – przywitanie
19.30 – wykład dla rodziców i warsztaty plastyczne dla dzieci
20.30 – wspólna zabawa integracyjna
21.00 – wykład dla rodziców i warsztaty plastyczne dla dzieci
22.00 – wspólna zabawa integracyjna
Zaprezentujemy także mini-wystawę z dziecięcymi i zabawkowymi łóżeczkami oraz współczesną rzeźbę „Mózg”. Tekst towarzyszący wystawie odpowie na pytania o zwyczaje związane ze snem na przestrzeni dziejów i zwróci uwagę na znaczenie spania współcześnie.
Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
(ul. Zamkowa, Wieliczka, godz. 19.00-24.00), wstęp 5 zł
19.00-24.00 – zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych Zamku Żupnego
19.30-23.30 – warsztaty łucznicze i oszczepnicze z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Jarchuk"
19.30- 23.30 – „Talerz pełen kolorów” – warsztaty - dekorowanie talerzy inspirowane wystawą czasową
19.30-23.30 – „Tajemnice starego kufra” - gra terenowa dla rodzin
19.00 – koncert zespołu „JAR"
19.30 – „Państwo Polskie w czasach króla Bolesława Chrobrego" – prelekcja Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Jarchuk"
20.30 – pokaz uzbrojenia słowiańskiej drużyny Króla Bolesława Chrobrego – Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Jarchuk"
21.30 – koncert zespołu „JAR"
22.30 – pokaz uzbrojenia słowiańskiej drużyny Króla Bolesława Chrobrego – Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Jarchuk"
Żydowskie Muzeum Galicja
(ul. Dajwór 18, godz. 19.00-22.00), wstęp 5 zł
18.00 „Korona - symbol w kulturze” - warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 5-7 lat . Liczba miejsc ograniczona. Konieczność zapisów: [email protected] Podczas warsztatów najmłodsi odkryją znaczenie korony – symbolu władzy, mądrości i szacunku. Dowiedzą się, jak korona Bolesława Chrobrego wpłynęła na naszą historię, a także poznają rolę korony w tradycji żydowskiej, gdzie symbolizuje mądrość i świętość Tory. Podczas warsztatów będzie można stworzyć własne, artystyczne wersje koron, które będzie można zabrać do domu.
19.15, 20.15 i 21.15 oprowadzanie po wystawie stałej „Śladami Pamięci. Współczesne spojrzenie na żydowską przeszłość Polski”
19.15 oprowadzanie w j. angielskim
20.15 oprowadzanie w j. polskim
21.15 oprowadzanie w j. ukraińskim
Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie
(ul. Szczepańska 3A, godz. 19.00-23.30), wstęp 5 zł
Prezentacja wystaw:„W szerokim kadrze”, „Komiks polski po transformacji”, „Ujawniając to, co ledwie przeczuwane”
Międzynarodowa wystawa zorganizowana w ramach Festiwalu Sztuki Trójmorza, prezentuje prace artystów i artystek z Austrii, Bułgarii, Społeczeństwa Obywatelskiego Białorusi, Czech, Danii, Grecji, Litwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Turcji, Ukrainy i Węgier. Na wystawie prezentowane są obiekty, instalacje, wideo oraz fotografie koncentrujące się wokół tematów: zamieszkiwanie, środowisko naturalne, materialność, wspólnotowość i technologia
Wydarzenie specjalne: wystawa prac Jana Kantego Pawluśkiewicza
Krakowska Huta Szkła
(ul. Lipowa 3, godz. 19.00-24.00), wstęp 5 zł
19.00 - 20.00 wernisaż wystawy szkła i ceramiki artystycznej „Wszystko się zgadza i nic nie pasuje” - Kalina Bańka-Kulka / Antonina Joszczuk-Brzozowska / Joanna Opalska-Brzecka/ Weronika Surma
20.00 „Najważniejsze wynalazki w świecie szkła” – oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej „Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998” (max. 30 osób w grupie, ok. 30 min.)
20.45 „Przedsiębiorcy, rzemieślnicy, artyści, naukowcy – twarze Krakowskiej Huty Szkła” – oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej „Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998” (max. 30 osób w grupie, ok. 30 min.)
21.30, 22.15 i 23.00 pokazy ręcznego formowania szkła, czyli nocne spotkania przy piecu (max. 40 osób na pokaz, ok. 30 min.)
W godz. 20.00 - 24.00 na wystawie „Wszystko się zgadza i nic nie pasuje” będą dostępne karty pracy dla rodzin z dziećmi (pytania i zadania do wystawy)
Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” Zarząd Zieleni Miejskiej
(Al. Żubrowa 15, godz. 19.00-24.00), wstęp 5 zł
18.00 – 18.45
19.00 – 19.45Czas na nocny las – zwiedzanie ekspozycji przyrodniczej z edukatorem
Informacje praktyczne: Aktywność jest przeznaczona dla rodzin z dziećmi od 5 roku życia. Każdy uczestnik zajęć musi posiadać swój bilet, zarówno opiekun, jak i dziecko.
Zwiedzanie ekspozycji odbywa się w zaciemnionej sali, przy zmiennym natężeniu dźwięków, migających światłach i licznych projekcjach multimedialnych. Zwiedzanie jest nieodpłatne. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca na stronie: bilety.symbioza-krakow.pl
16.00 – 16.45
17.00 – 17.45
18.00 – 18.45
19.00 – 19.45Mapa zachwytów – samodzielne zwiedzanie ekspozycji przyrodniczej
Aktywność jest przeznaczona dla osób od 12 roku życia. Zwiedzanie ekspozycji odbywa się przy użyciu własnych telefonów lub tabletów z czytnikiem kodów QR oraz słuchawek. Zapewniamy dostęp do internetu przez sieć bezprzewodową. Zwiedzanie jest nieodpłatne. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca na stronie: bilety.symbioza-krakow.pl
17.00 – 17.45
Tajemnice leśnych tropów – warsztaty przyrodnicze
Aktywność jest przeznaczona dla rodzin z dziećmi od 5 roku życia. Każdy uczestnik zajęć musi posiadać swój bilet, zarówno opiekun, jak i dziecko. Zwiedzanie jest nieodpłatne. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca na stronie: bilety.symbioza-krakow.pl
19.00 – 21.00
Wieczorem budzi się Leśne Licho – spacer przyrodniczy
Wyruszymy o godz. 19.00 spod CEE Symbioza i będziemy spacerować przez aleje i dróżki Lasu Wolskiego przez około 2 godziny. Latarki mogą się przydać, ale nie są konieczne.
Trasa będzie prosta, jednak niedostępna dla wózków.
Informacje praktyczne: Aktywność jest przeznaczona dla rodzin z dziećmi od 7 roku życia. Każdy uczestnik zajęć musi posiadać swój bilet, zarówno opiekun, jak i dziecko. Spacer jest nieodpłatny. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca na stronie: bilety.symbioza-krakow.pl
Obiekt: Fort Skotniki nr 52 i ½ N
(ul. Kozienicka 24 i 33 godz. 19.00-24.30), wstęp bezpłatny
Rezerwacja miejsc na zwiedzanie z przewodnikiem- limit miejsc: 30 osób
Nocne zwiedzanie z przewodnikiem: historia XIX wiecznych fortecznych „bliźniaków” (wyjątkowa możliwość wejścia do wieżyczek artyleryjskich i na galerię strzelniczą), przejście niedostępną zazwyczaj drogą rokadową, międzywałową z Fortu Sidzina do Fortu Skotniki, zwiedzanie ekspozycji prezentującej tułaczy szlak polskich Sybiraków (przez Związek Sowiecki poprzez szlak bojowy na Półwyspie Apenińskim i polskie osiedla uchodźcze w Afryce) „Zesłani na Sybir...”
Trzy tury zwiedzania z przewodnikiem, obowiązują zapisy:
19.00 – 20.30 I tura nocnego zwiedzania z przewodnikiem. Początek zwiedzania: Fort Sidzina, ul. Kozienicka 33
20.30 – 20.45 film pt. „Polscy Sybiracy w II Korpusie Polskim… W 80. rocznicę wyzwolenia Bolonii” (sala kinowa Fortu Sidzina)
20.45 – 21.00 film pt. „Historia Fortu Sidzina” (sala kinowa Fortu Sidzina)
21.00 – 22.30 II tura nocnego zwiedzania z przewodnikiem. Początek zwiedzania: Fort Sidzina, ul. Kozienicka 33
22.30 – 22.45 film pt. „Polscy Sybiracy w II Korpusie Polskim… W 80. rocznicę wyzwolenia Bolonii” (sala kinowa Fortu Sidzina)
22.45 – 23.00 film pt. „Historia Fortu Sidzina” (sala kinowa Fortu Sidzina)
23.00 – 24.30 III tura nocnego zwiedzania z przewodnikiem. Początek zwiedzania: Fort Sidzina, ul. Kozienicka 33
Muzeum Krakowa
Pałac Krzysztofory
(Rynek Główny 25, godz. 19.00-24.30), wstęp bezpłatny
Sala Miedziana – I piętro
18.00 „Legendarna podróż przez wieki śladem królewskich insygniów” – przedstawienie dla rodzin z dziećmi. Wstęp bez rezerwacji, do udziału upoważnia bilet wstępu na wystawę.
21.00 „Przesławna polska korona” – koncert pieśni oraz utworów instrumentalnych polskich kompozytorów renesansowych. Wstęp bez rezerwacji, do udziału upoważnia bilet wstępu na wystawę
19.00 – 01.00 Zwiedzanie wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca”.
Ostatnie wejście o godz. 24.00
19.00 „Korona, berło i jabłko – Kraków, miasto królów” - zajęcia przeznaczone dla rodziców z dziećmi (od 6 lat). Prowadzenie: Tomasz Karżewicz. Limit: 25 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną w Centrum Obsługi Zwiedzających [email protected]
W związku z przypadającą w tym roku 1000. rocznicą korony królewskiej Pałac Krzysztofory zaprezentuje specjalne tematyczne oprowadzanie dla rodzin z dziećmi. W trakcie spotkania dowiemy się, czym były insygnia koronacyjne, przymierzymy replikę królewskiej korony hełmowej, weźmiemy we własne ręce kopię jabłka i Szczerbca – miecza koronacyjnego królów polskich. Dzięki obiektom znajdującym się na wystawie stałej Kraków od początku, bez końca poznamy historie wybranych władców, takich jak Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Jadwiga Andegaweńska czy Władysław Jagiełło, poszerzoną o historię Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa w odniesieniu do jego roli jako siedziby władców. Dla młodszych uczestników wydarzenia zostanie przygotowana karta pracy do wykonania zadań w prezentowanym temacie, które utrwalą nabytą podczas oprowadzania wiedzę.
20.00 Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca”. Limit: 25 osób w grupie. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją:www.bilety.muzeumkrakowa.pl
22.00 „Królowie w Krzysztoforach” - oprowadzanie po wybranych częściach wystawy stałej. Prowadzenie: dr Walery Bubień. Limit: 25 osób w grupie. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.muzeumkrakowa.pl
Wieża Ratuszowa
(Rynek Główny 1 godz. 19.00-24.30), wstęp bezpłatny
19.00 – 01.00 oprowadzanie z przewodnikiem (co godzinę). Ostatnie wejście o godz. 00.30
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.muzeumkrakowa.pl
Rynek Podziemny
(Rynek Główny 1 godz. 19.00-24.30), wstęp bezpłatny
19.00 – 01.00 zwiedzanie trasy turystycznej „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”.
Liczba dostępnych biletów jest ograniczona. Ostatnie wejście o godz. 23.45
18.30 „Drzemiący Świadkowie Historii” – oprowadzanie. Prowadzenie: dr Dominik Lulewicz
Limit miejsc: 20 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną w Centrum Obsługi Zwiedzających: [email protected]
20.00 i 21.00 zwiedzanie z przewodnikiem trasy turystycznej „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”. Limit: 30 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją:www.bilety.muzeumkrakowa.pl
Kamienica Hipolitów
(Pl. Mariacki 3, godz. 19.00-24.30), wstęp bezpłatny
19.00 – 00.00 zwiedzanie wystawy czasowej drzewek emausowych. Ostatnie wejście o godz. 00.30
19.30 i 21.00 oprowadzanie kuratorskie „Wśród koron… drzew emausowych” po wystawie czasowej. Prowadzenie: Maria Lempart. Limit 15 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.muzeumkrakowa.pl
Barbakan
(ul. Basztowa, godz. 19.00-24.30), wstęp bezpłatny
19.00 – 01.00 zwiedzanie Barbakanu (ostatnie wejście o godz. 00.30)
19.00 otwarcie bram - prezentacja grupy rekonstrukcyjnej Rujewit
19.15 prezentacja warsztatu kowala. Prelekcja dotycząca rzemiosł metalowych
20.00 prelekcja o uzbrojeniu – Szkółka fechtunku dla najmłodszych i pojedynek z tarczownikami. Pokaz walk
21.00 prezentacja warsztatu tkacza. Techniki tkania, szycia i farbowania tkanin
22.00 prezentacja rodzajów uzbrojenia – Część praktyczna. Pokaz walk
23.00 wykład dotyczący ubioru w średniowieczu – Pokaz strojów. Część praktyczna w warsztacie kowala
00.00 Zbrojownia/przymierzalnia uzbrojenia – Pokazy manewrów i pojedynków
Mury Obronne
(ul. Pijarska, godz. 19.00-24.30), wstęp bezpłatny
19.00 – 01.00 zwiedzanie Murów Obronnych (ostatnie wejście o godz. 00.30)
Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa
(ul. Szpitalna 21, godz. 19.00-24.30), wstęp bezpłatny
19.00 pokaz mody krakowskiej. Prezentacja tradycyjnych elementów strojów krakowskich z Bronowic. Prowadzenie: Pracownia Stroju Krakowskiego. Limit: 50 osób. Wstęp bez rezerwacji, do udziału upoważnia bilet wstępu na wystawę
20.00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Od wielkiego dzwonu. Świętowanie w Krakowie”. Prowadzenie: Izabela Okręglicka. Limit: 20 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.muzeumkrakowa.pl
22.00 „Gwizdki, dzwonki i kołatki, czyli o dźwiękach krakowskich świąt” - oprowadzanie tematyczne po wystawie „Od wielkiego dzwonu. Świętowanie w Krakowie”. Prowadzenie: dr Monika Widzicka. Limit: 20 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.muzeumkrakowa.pl
Stara Synagoga
(ul. Szeroka 24, godz. 19.00-24.30), wstęp bezpłatny
19.00 – 01.00 zwiedzanie wystawy stałej „Żydowskie Tradycje” i czasowej „Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu” (ostatnie wejście o godz. 00.30)
19.30 zajęcia z prezentacją i elementami warsztatowymi dla młodzieży i dorosłych „Trzy są korony … .”. Symbol korony w sztuce żydowskiej. Prowadzenie: Anna Jodłowiec-Dziedzic. Limit: 25 osób w grupie. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną w Centrum Obsługi Zwiedzających: [email protected]
23.00 oprowadzanie po Starej Synagodze połączone z wykładem „Poddani królów i cesarzy. Krótka historia Żydów z Krakowa, Kazimierza i Podgórza”. Prowadzenie: Piotr Figiela. Limit: 25 osób w grupie. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.muzeumkrakowa.pl
Przystań Muzeum
(ul. Jaskółcza, godz. 19.00-24.30),
Bulwar Rodła
18.00 (limit miejsc: 20 osób); 19.00 (20 osób); 20.00 (10 osób) „Miasto z wody – wieczorne rejsy galarami z opowieścią o dawnym Krakowie”
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązkowy zakup biletu on-line na stronie:www.bilety.muzeumkrakowa.pl
Muzeum Podgórza
(ul. Limanowskiego 51, godz. 19.00-24.00), wstęp bezpłatny
19.00 – 01.00 zwiedzanie wystawy stałej „Miasto pod kopcem Kraka” i czasowej „Osobno, ale razem. W 110 rocznice połączenia Podgórza i Krakowa 1915–2025” (ostatnie wejście o godz. 00.30)
20.00 oprowadzanie po wystawie stałej „Miasto pod kopcem Kraka”. Prowadzenie: Melania Tutak. Limit: 25 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.muzeumkrakowa.pl
22.00 oprowadzanie po wystawie czasowej „Osobno ale razem. W 110 rocznice połączenia Podgórza i Krakowa 1915–202”. Prowadzenie: Jakub Jastrzębski. Limit: 25 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.muzeumkrakowa.pl
Fabryka Emalia Oskara Schindlera
(ul. Lipowa 4, godz. 19.00-1.00), wstęp bezpłatny
19.00 - 01.00 zwiedzanie wystawy stałej „Kraków – czas okupacji 1939–1945” (ostatnie wejście o godz. 23.30)
19.00 i 21.00 oprowadzanie po wystawie stałej „Kraków – czas okupacji 1939–1945” w języku polskim. Prowadzenie: Ewa Polańska. Limit: 20 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.muzeumkrakowa.pl
20.00 „Brama nadziei” – koncert muzyki klasycznej w przestrzeni wystawy. Prowadzenie: Urszula Bizunowicz. Wstęp bez rezerwacji, do udziału upoważnia bilet wstępu na wystawę.
Zapraszamy do wysłuchania koncertu muzyki klasycznej w przestrzeni ekspozycyjnej. Występ będzie stanowił uzupełnienie oryginalnej ścieżki dźwiękowej prezentowanej na wystawie stałej, a także skłaniał do refleksji nad podejmowaną tu tematyką. Dzięki wszechstronności instrumentu, jakim jest klarnet, słuchacze będą mogli zapoznać się zarówno z utworami muzyki dawnej, jak i współczesnymi kompozycjami inspirowanymi tradycją.
20.00 „Pamięć o wojnie w przestrzeni miejskiej” – spacer po Zabłociu i Podgórzu. Prowadzenie: Zuzanna Grabska. Limit: 30 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną w Centrum Obsługi Zwiedzających:[email protected]
W maju 2025 r. obchodzić będziemy 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. To wydarzenie wciąż odgrywa istotną rolę zarówno w polityce historycznej państw, jak i w świadomości wielu ludzi szukających informacji o losach swoich krewnych lub zaciekawionych tematem, dla których odwiedzanie miejsc związanych z historią jest ważne. W trakcie spaceru poszukamy śladów wojny w najbliższym sąsiedztwie Fabryki Schindlera, poznamy przykłady upamiętnień – jak pomnik na placu Bohaterów Getta, tablica upamiętniająca poetę Mordechaja Gebirtiga czy mural poświęcony alianckim lotnikom. W trakcie spaceru będzie można też poznać historię fabryki prowadzonej przez Oskara Schindlera i zobaczyć oryginalne pozostałości po dawnej Emalii.
Apteka pod Orłem
(ul. Plac Bohaterów Getta 18, 19.00-1.00), wstęp bezpłatny
19.00 − 01.00 zwiedzanie wystawy stałej „Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim” (ostatnie wejście o godz.00.30)
20.00 „W aptece Tadeusza Pankiewicza” – oprowadzanie po wystawie stałej połączone z wykładem o dawnym lecznictwie. Prowadzenie: Katarzyna Kocik, Mateusz Danielczyk. Limit: 20 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją:www.bilety.muzeumkrakowa.pl
22.00 oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej „Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim”. Limit: 20 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.muzeumkrakowa.pl
Ulica Pomorska
(ul. Pomorska 2, 19.00-1.00), wstęp bezpłatny
19.00 − 01.00 zwiedzanie wystawy stałej „Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956”oraz cel podręcznego aresztu Gestapo (ostatnie wejście o godz. 00.30)
23.00 zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej i cel podręcznego aresztu Gestapo. Limit: 20 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.muzeumkrakowa.pl
21.00 prezentacja „POLSKO! WRACA DO CIEBIE ŚLĄSK PIASTOWY. 1922”. Spotkanie poświęcone genezie i przebiegowi walki politycznej i wojskowej o przynależność Górnego Śląska do II Rzeczpospolitej. Prowadzenie: Grzegorz Jeżowski. Wstęp bez rezerwacji, do udziału upoważnia bilet wstępu na wystawę.
Muzeum Nowej Huty
(Os. Centrum E1, 19.00-1.00), wstęp bezpłatny
19.00 „Tajemnice dawnego kina Światowid” – oprowadzanie połączone ze zwiedzaniem budynku. Prowadzenie: Karolina Żłobecka. Limit: 20 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną w Centrum Obsługi Zwiedzających: [email protected]
20.30 – 22.00 koncert muzyki elektronicznej /sound scape – dźwięki Nowej Huty, muzyka improwizowana, ambient z towarzyszeniem pokazów historycznych zdjęć dzielnicy. Prowadzenie: Zbigniew Semik. Limit: 120 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną w Centrum Obsługi Zwiedzających: i[email protected]
21.00 „Od Światowida do Arki Pana. Nowa Huta wieczorową porą” - spacer. Prowadzenie: Piotr Kapusta. Limit: 50 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną w Centrum Obsługi Zwiedzających: [email protected]
22.00 Spacer „Neony w Nowej Hucie”. Prowadzenie: Maciej Miezian. Limit uczestników: 50 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną w Centrum Obsługi Zwiedzających:[email protected]
Podziemna Nowa Huta
(Osiedle Szkolne 37 19.00-1.00), wstęp bezpłatny
19.00 – 01.00 zwiedzanie wystawy stałej „Stan zagrożenia” (ostatnie wejście o godz. 00.00)
19.00 „Śladem nowohuckich schronów”- spacer. Prowadzenie: Piotr Kapusta. Miejsce spotkania: Zespół Szkół Mechanicznych nr 3, os. Szkolne 37 (przed wejściem do szkoły). Czas trwania: ok. 1 godz. Limit: 20 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną w Centrum Obsługi Zwiedzających: [email protected]
Rydlówka
(ul. Tetmajera 20, 19.00-24.00), wstęp bezpłatny
18.00, 19.00 i 20.00 oprowadzenia po wystawie w Rydlówce. Limit: 25 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.muzeumkrakowa.pl
21.00 – 22.30 koncert dedykowany osobom dorosłym C.K. Kapeli „Muzyka pod oknem dworku podsłuchana”. Limit: 40 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną w Centrum Obsługi Zwiedzających: [email protected]
Thesaurus Cracoviensis
(ul. Księcia Józefa 337 , 19.00-24.00), wstęp bezpłatny
19.00 wykład „Bolesław Śmiały. Dramat Stanisława Wyspiańskiego”. Prowadzenie: Małgorzata Palka. Limit: 30 osób. Wstęp bezpłatny. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną w Centrum Obsługi Zwiedzających: [email protected]
19.00; 20.15; 22.00 i 23.15 zwiedzanie Magazynów i Działu konserwacji zbiorów z przewodnikiem (75 minut). Limit: 25 osób w grupie. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją:www.bilety.muzeumkrakowa.pl
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego
(ul. Forteczna 28 , 19.00-24.00), wstęp bezpłatny
19.00 – 01.00 zwiedzanie wystaw stałych „Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca” i „Harcerskie ścieżki” (ostatnie wejście o godzinie 24.00)
19.00 spacer przyrodniczy po Swoszowicach - zapraszamy do wysłuchania przyrodniczej opowieści o tym rejonie, którą poprowadzi botanik prof. dr hab. Józef Mitka. Spacer organizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Siarczanym korzenie Swoszowic. Uczestników prosimy o zaopatrzenie się w wygodne obuwie. Limit miejsc: 30 osób.
19.00 – 21.00 „Forteczny poligon”- ćwiczenia strzeleckie.
20.00 – 24.00 Jugowickie ognisko pod gwiazdam. W kręgu ogniskowym dostępne będą kijki do kiełbasek, więc zachęcamy do zabrania własnych przysmaków do przyrządzenia na ogniu.
Wstęp bezpłatny, bez rezerwacji
20.00 i 23.00 oprowadzanie po wystawie stałej „Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca”. Prowadzenie: Agata Skrzoska, Natalia Lisowska. Limit miejsc: 25 osób.
21.00 i 24.00 oprowadzanie po wystawie stałej „Harcerskie ścieżki”. Prowadzenie: Bartosz Rzońca. P Limit miejsc: 25 osób.
Muzeum Narodowe w Krakowie
MNK Gmach Główny
(Al. 3 Maja 1 , 19.00-24.00),
„Galeria Rzemiosła Artystycznego”, I piętro
„XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej”, II piętro
Wystawa czasowa: „Mehoffer z Fryburga. Projekty witraży katedralnych”, II piętro
Wystawa czasowa: „Tarabuła”, II piętro
Wystawa czasowa: „Transformacje. Nowoczesność w III RP”, parter
Wystawa czasowa: „Utamaro”, I piętro
19.30 milion powodów, do zobaczenia, a to jeden z nich: „Motywy ukryte na drzeworytach i tekstyliach”, prowadzenie Agnieszka Gach
21.00 wykład „Atak tytanów – apokalipsa, polityka i walka".
22.00 oprowadzanie kuratorskie. Prowadzanie: Beata Romanowicz
19.00–24.00 „Stwórz samodzielnie odbitkę z wyobrażeniem drzeworytu Utamaro - stoisko do odbijania pieczątek, I piętro
19.00 – 23.00 Pokaz Pracowni Alchemika – „Alchemia pod patronatem polskich królów". Pokaz ma charakter otwarty, można dołączyć w dowolnym momencie. Miejsce: plac przed Gmachem Głównym
19.00 – 24.00 milion powodów, do zobaczenia! A jaki jest Twój? . Muzeum Narodowe w Krakowie ma już w swoich zbiorach niemal 1,2 miliona obiektów! Jesteśmy przekonani, że nasi zwiedzający mają wśród nich swoich faworytów. A my chętnie ich poznamy! Zapraszamy do podzielenia się swoimi ulubionymi dziełami z kolekcji MNK – możecie zapisać nazwę na kartce i wrzucić do urny. Z ciekawością dowiemy się, co najbardziej Was do nas przyciąga. A jest w czym wybierać! (hol, parter)
19.00 – 23.00 Kiermasz wydawnictw i gadżetów (hol, parter)
MNK Sukiennice
(Rynek Główny 3 , 19.00-24.00),
19.00 – 23.00 „Tanecznym krokiem przez 1000 lat Korony Polskiej” – żywe obrazy. Etiudy taneczno-aktorskie w wykonaniu tancerzy Teatru Tańca Terpsychora
21.00 oprowadzanie tematyczne „Malarskie dzieje polskiej korony. Opowieść o koronowanych władcach Polski z okazji 1000-lecia Korony Polskiej”
MNK Ciołek
(ul. Kanonicza , 19.00-24.00),
Galeria „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”, parter
Galeria „Sztuka Dawnej Polski. XII–XVIII wiek”, I piętro
Kolekcja studyjna rzeźby architektonicznej „Kraków na wyciągnięcie ręki”
20.00, 21.00, 22.00 i 23.00 „Średniowiecze da się tańczyć – 1000 lat Korony Polskiej”. Pokazy tańców dworskich z okresu średniowiecza w wykonaniu tancerzy Baletu Cracovia Danza
MNK Czapscy
(ul. Piłsudskiego 10, 19.00-24.00),
19.30 „Koronacje 1025 roku – o czym (nie)mówią monety Bolesława Chrobrego i Mieszka II?". Spotkanie towarzyszy pokazowi wszystkich monet Bolesława Chrobrego i Mieszka II z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, najliczebniejszego zbioru monet tych władców (łącznie ponad 70 egzemplarzy). Prowadzanie: Mateusz Woźniak, Gabinet Numizmatyczny MNK, parter
Wystawa czasowa: „Królestwo roślin i zwierząt – opowieści i trudy poznania”, I piętro
Wystawa czasowa: „Siła wiary – moc wiedzy. Amulety i numizmaty w historii medycyny”, I piętro
20.00 milion powodów, do zobaczenia, a to jeden z nich: „Uzdrawiająca moneta”. Prowadzanie: Agnieszka Smołucha-Sładkowska, Gabinet Numizmatyczny MNK
Wystawa: „Memento vitae. Malarstwo Józefa Czapskiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie Pawilon Józefa Czapskiego, I piętro
20.45 milion powodów, do zobaczenia, a to jeden z nich: „Wszystkie obrazy Czapskiego w MNK
Pokaz rzeźb „Postacie kroczące” Magdaleny Abakanowicz, ogród
MNK Szołayscy
(pl. Szczepański 9, 19.00-24.00),
Wystawa „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku”, I piętro
Wystawa czasowa „ Gosia Baczyńska. Pokaz z kolekcji MNK”, I piętro
Wystawa „Przekroje. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku”, II piętro
20.00 milion powodów, do zobaczenia, a to jeden z nich – „Architektura to nie tylko opowieść o budynkach. To również opowieść o ludziach”. Oprowadzanie kuratorskie: dr Małgorzata Jędrzejczyk
Wystawa czasowa „Ceramika z Łysej Góry”, parter
MNK Matejko
(ul. Floriańska 4, 19.00-24.00),
19.15 koncert muzyki klasycznej. PO Szkoła Muzyczna II st. im. F. Chopina w Krakowie
21.00 „Królewskie korony Jana Matejki”. Pokaz z opowieścią kustosza Marty Kłak-Ambrożkiewicz
MNK Mehoffer
(ul. Krupnicza 26, 19.00-24.00),
9.45 zwiedzanie z przewodnikiem, Stanisław Freindl
19.30, 20.30 i 21.30 „Polska w Muzyce”, Maria Słysz – fortepian
22.00 oprowadzanie kuratorskie, prowadzanie: Beata Studziżba-Kubalska
Podczas Nocy Muzeów goście odwiedzający Dom Mehoffera będą mogli spotkać jego gospodarzy Jadwigę i Józefa Mehofferów, którzy będą spacerować po ogrodzie, zasiadać w salonie, przysłuchiwać się koncertom fortepianowym oraz zapraszać gości do swojego domostwa. W roli gospodarzy wystąpią artyści Teatru Tańca Terpsychora
MNK Wyspiański
(Pl. Sikorskiego 6, 19.00-24.00),
19.15 milion powodów, do zobaczenia, a to jeden z nich – „O rysunku przedstawiającym Polskę”. Historia powstania projektów witrażowych Stanisława Wyspiańskiego do okien katedry lwowskiej. Prowadzenie: Magdalena Laskowska
Wystawa: „Ogrody rzeźbiarek”, dziedziniec
20.00 – 22.00 „Wesele u Wyspiańskiego” – wieczór taneczny na dziedzińcu. Zapraszamy na lekcje tańca swingowego, pokazy animacji tanecznych, potańcówkę swingową. Prowadzenie Szkoła tańca Jazz Like That. W przypadku deszczu wydarzenie zostanie odwołane
MNK Czartoryscy
(ul. Pijarska 15, 19.00-24.00),
20.00 „Wokół Milenium Królestwa Polskiego” - spacer po oddziałach MNK śladami tysiącletniej historii Korony Polskiej”, udział bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Początek spaceru na dziedzińcu Muzeum. Prowadzenie: Joanna Świtała. Konieczna rezerwacja
Wystawa czasowa: „Teściowa i synowa. Dwie księżne Czartoryskie”, sala biblioteczna, II piętro
Galeria Klasztorek, I piętro
21.00 „W egipskich rytmach z Asetemachbit, tancerką boga Amona” - pokaz tańca egipskiego w wykonaniu grupy tańca orientalnego Sihir Stars
22.00 „Pod skrzydłami Izydy” - pokaz tańca faraońskiego w wykonaniu grupy tańca orientalnego Sihir Stars
MNK Arsenał
(ul. Pijarska 15, 19.00-24.00),
Galeria „Broń i Barwa”
21.00 oprowadzanie tematyczne „Broń i Barwa w służbie Korony”. Prowadzanie: Michał Rycaj
