https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

W Krakowie odkryto cmentarzysko mamutów. Teraz najcenniejsze okazy można zobaczyć w muzeum

Bartosz Dybała
Wystawa w Muzeum Przyrodniczym
Wystawa w Muzeum Przyrodniczym Joanna Urbaniec / Polska Press
Muzeum Przyrodnicze w Krakowie przygotowało wystawę kości i zębów mamutów, które odkryto w trakcie badań, prowadzonych u podnóża kopca Kościuszki w latach 1968-2023.

Wystawa pt.: "Spadzista - krakowskie cmentarzysko mamutów" została otwarta w niedzielę 17 grudnia. Można ją zobaczyć w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN przy ulicy św. Sebastiana 9.

Stanowisko Kraków Spadzista położone jest u podnóża kopca Kościuszki, na terenie XIX-wiecznego ziemnego fortu austriackiego. Zostało ono przypadkowo odkryte jesienią 1967 roku, a regularne badania wykopaliskowe rozpoczęto w 1968 r. i kontynuowano je z przerwami aż do roku 2023.

W trakcie tych badań - w północnej części stanowiska - tuż przy krawędzi skalnej, odsłonięto jedno z największych w Europie nagromadzeń kości i zębów mamuta. Zarówno jeśli chodzi o liczbę szczątków kostnych, jak i liczbę opisanych osobników. Znaleziono tam szczątki ponad 113 mamutów.

Odkryto także kilkadziesiąt tysięcy wyrobów krzemiennych, wykorzystywanych jako ostrza broni miotanej oraz narzędzia, służące do obróbki skór, mięsa oraz kości mamucich.

Ustalono, że paleolityczni łowcy mamutów przybyli na te tereny około 27 tysięcy lat temu i byli przedstawicielami tzw. kultury graweckiej. Badania na tym stanowisku prowadzone były przez Instytut Archeologii UJ (IA UJ) oraz Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN (ISEZ PAN), a obecnie współfinansowane są przez Komisję Europejską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska