– Przez długi czas albo Polski nie było, więc nikt się do niej nie wybierał, albo nie miała w sobie żadnych atrakcji, po które ktoś chciałby sięgać. Uciekano z Polski, ale raczej nie do Polski – mówi Markowski. Nowym wyzwaniem jest sytuacja, gdy przybywa osób, które chcą w naszym kraju zamieszkać na stałe albo próbują znaleźć w nim azyl na jakiś czas.
Migracje to temat, który będzie przyświecał rozmowom i spotkaniom literackim podczas 15. edycji Festiwalu Conrada. Zaplanowano, m.in. spotkania dotyczące skutków wojny w Ukrainie i sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. W Krakowie pojawią się, m.in. m.in. z Iranu, Indonezji, Korei Południowej, Maroka i Stanów Zjednoczonych.
W programie nie mogło zabraknąć spotkania z literaturą ukraińską. Organizatorzy zapowiadają spotkania z cenionymi autorkami, które w swoich ostatnich książkach opowiadają o sytuacji w ogarniętej wojną Ukrainie: Kateryna Babkina, Tamara Duda oraz Hałyna Kruk.
- Piętnaście lat temu wybraliśmy urodzonego w Berdyczowie na Podolu Józefa Korzeniowskiego na patrona festiwalu. W młodości Korzeniowski wyruszył w świat jako marynarz. Podróżnicze doświadczenia uczynił podwaliną jednego z najciekawszych projektów literackich nowoczesności. Odczytując jego dzieła na nowo – i krytycznie – od samego początku podkreślamy, że literatura rozwija się tylko o tyle, o ile istnieje możliwość spotkania ludzi z różnych światów, kultur i języków - mówi Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada.
Podczas 15. edycji ludzie pióra i czytelnicy będą mieli okazję porozmawiać o literaturze pisanej w języku francuskim, hiszpańskim, niemieckim czy norweskim. Do Krakowa przyjadą, m.in. Grégoire Bouillier, Philippe Claudel i Maryam Madjidi. Literaturę hiszpańskojęzyczną będą reprezentować: Chilijka Nona Fernández Silanes, Gwatemalczyk Eduardo Halfon oraz pochodzący z Argentyny Martín Kohan i Samanta Schweblin. Zaplanowano też spotkania z młodymi autorkami piszącymi po niemiecku: Austriaczką Laurą Freudenthaler i Niemką Judith Schalansky. Na Festiwal przyjadą azjatyckie twórczynie: Koreanka Bora Chung oraz Indonezyjka Intan Paramaditha.
Tradycyjnie, Festiwal Conrada zakończy Nagrody Conrada przyznawana za najlepszy debiut literacki minionego roku.
Większość wydarzeń programu głównego tegorocznej edycji odbędzie się w Akademii Sztuk Teatralnych oraz w pałacu Potockich.
Conrad Festival organizowany jest w Krakowie od 2009 roku. Festiwal gości artystów z całego świata związanych nie tylko z literaturą, ale też filmem, teatrem, muzyką i sztukami plastycznymi.
Zmiany w polskich szkołach - to musisz wiedzieć!
