Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie spotkają się pisarze z całego świata. Będą rozmawiać o migracjach

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Conrad Festival po raz piętnasty będzie gościł w Krakowie pisarzy i pisarki z całego świata
Conrad Festival po raz piętnasty będzie gościł w Krakowie pisarzy i pisarki z całego świata Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Od 23 do 29 października będzie się odbywał w Krakowie Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada. Tematem przewodnim piętnastej edycji literackiego święta są migracje. Tradycyjnie, Festiwal zakończy gala, podczas której wręczona zostanie Nagroda Conrada przyznawana za najlepszy debiut literacki minionego roku.

– Przez długi czas albo Polski nie było, więc nikt się do niej nie wybierał, albo nie miała w sobie żadnych atrakcji, po które ktoś chciałby sięgać. Uciekano z Polski, ale raczej nie do Polski – mówi Markowski. Nowym wyzwaniem jest sytuacja, gdy przybywa osób, które chcą w naszym kraju zamieszkać na stałe albo próbują znaleźć w nim azyl na jakiś czas.

Migracje to temat, który będzie przyświecał rozmowom i spotkaniom literackim podczas 15. edycji Festiwalu Conrada. Zaplanowano, m.in. spotkania dotyczące skutków wojny w Ukrainie i sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. W Krakowie pojawią się, m.in. m.in. z Iranu, Indonezji, Korei Południowej, Maroka i Stanów Zjednoczonych.

W programie nie mogło zabraknąć spotkania z literaturą ukraińską. Organizatorzy zapowiadają spotkania z cenionymi autorkami, które w swoich ostatnich książkach opowiadają o sytuacji w ogarniętej wojną Ukrainie: Kateryna Babkina, Tamara Duda oraz Hałyna Kruk.

- Piętnaście lat temu wybraliśmy urodzonego w Berdyczowie na Podolu Józefa Korzeniowskiego na patrona festiwalu. W młodości Korzeniowski wyruszył w świat jako marynarz. Podróżnicze doświadczenia uczynił podwaliną jednego z najciekawszych projektów literackich nowoczesności. Odczytując jego dzieła na nowo – i krytycznie – od samego początku podkreślamy, że literatura rozwija się tylko o tyle, o ile istnieje możliwość spotkania ludzi z różnych światów, kultur i języków - mówi Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada.

Podczas 15. edycji ludzie pióra i czytelnicy będą mieli okazję porozmawiać o literaturze pisanej w języku francuskim, hiszpańskim, niemieckim czy norweskim. Do Krakowa przyjadą, m.in. Grégoire Bouillier, Philippe Claudel i Maryam Madjidi. Literaturę hiszpańskojęzyczną będą reprezentować: Chilijka Nona Fernández Silanes, Gwatemalczyk Eduardo Halfon oraz pochodzący z Argentyny Martín Kohan i Samanta Schweblin. Zaplanowano też spotkania z młodymi autorkami piszącymi po niemiecku: Austriaczką Laurą Freudenthaler i Niemką Judith Schalansky. Na Festiwal przyjadą azjatyckie twórczynie: Koreanka Bora Chung oraz Indonezyjka Intan Paramaditha.

Tradycyjnie, Festiwal Conrada zakończy Nagrody Conrada przyznawana za najlepszy debiut literacki minionego roku.

Większość wydarzeń programu głównego tegorocznej edycji odbędzie się w Akademii Sztuk Teatralnych oraz w pałacu Potockich.

Conrad Festival organizowany jest w Krakowie od 2009 roku. Festiwal gości artystów z całego świata związanych nie tylko z literaturą, ale też filmem, teatrem, muzyką i sztukami plastycznymi.

Zmiany w polskich szkołach - to musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska