Prof. Hanna Schreiber – polska politolożka, doktor habilitowana nauk humanistycznych specjalizująca się w międzynarodowych stosunkach kulturalnych, wykładowczyni na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego; za poparte wielką wiedzą i doświadczeniem wsparcie Muzeum w licznych działaniach na rzecz niematerialnego dziedzictwa Krakowa.
Jak podkreślono w laudacji:
"Aktywność naukowa i społeczna Pani Profesor przyczyniła się w znacznym stopniu do przyjęcia Konwencji przez państwo polskie w 2011 roku oraz do dalszej implementacji jej założeń w naszym kraju. (...) Pani Profesor Hanna Schreiber potrafi nawiązywać znakomite relacje ze społecznościami depozytariuszy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Realizowała szkolenia, których celem było przygotowanie społeczności do procedury i efektów wpisania zjawiska na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. W ostatnich latach skupiła również swoją uwagę na bliskim jej dziedzictwie niematerialnym Warszawy.
Medal św. Krzysztofa jest formą podziękowania Pani Profesor za poparte wielką wiedzą i doświadczeniem wsparcie Muzeum Krakowa w licznych działaniach na rzecz niematerialnego dziedzictwa naszego miasta."
Katarzyna Chodoń – folklorystka, edukatorka polskich tańców i śpiewów tradycyjnych w nurcie Domu Tańca; za poznawanie, odkrywanie dla odbiorców, a także upowszechnianie, dokumentowanie i popularyzację szeroko pojętej kultury ludowej, za współtworzenie Teatru Złoty Róg, aktywnie współpracującego z Rydlówką, oddziałem Muzeum Krakowa.
Laudacja:
"Katarzyna Chodoń to krakowianka z wyboru. Prowadzi warsztaty śpiewu i tańca tradycyjnego, starając się przybliżyć uczestnikom rodzimy folklor muzyczny najbliższy miejscu ich zamieszkania. W swoich działaniach czerpie z melodii, tańca i tekstów, którymi posługiwali się nasi przodkowie przez stulecia. Nie przeprowadza jednak rekonstrukcji, ale chce pokazać, że jest to wciąż żywe źródło narzędzi do komunikacji, zarówno werbalnej, jak i niewerbalnej (...)Jak opowiada, muzyka tradycyjna przyszła do niej początkowo przez pieśni. Po pieśniach przyszły tańce i muzykowanie. „Nic mnie tak nie cieszy jak bycie w śpiewie, tańcu i muzyce jednocześnie” – podkreśla".
Wodociągi Miasta Krakowa S.A.; za wspieranie finansowe i organizacyjne wielu projektów realizowanych przez Muzeum Krakowa, m.in. Pochodu Lajkonika - od 2022 roku Wodociągi są Mecenasem Muzeum Krakowa.
Laudacja:
"Medal św. Krzysztofa dla Wodociągów Miasta Krakowa S.A. jest podziękowaniem za wsparcie finansowe i nie tylko (bo także za rewelacyjną współpracę i swoistą przyjaźń).Co najmniej od 1955 roku Wodociągi Miasta Krakowa S.A. pomagają Muzeum Krakowa w zachowaniu, przekazywaniu i promowaniu niematerialnego dziedzictwa, jakim jest Pochód Lajkonika. Każdego roku pochód rozpoczyna się od tańców Lajkonika na dziedzińcu głównej siedziby Wodociągów Miasta Krakowa S.A. mieszczącej się przy ul. Senatorskiej 1 i spotkania z urzędującym Prezesem Zarządu Spółki, a w korowodzie kroczą pracownicy spółki. Od ponad dekady Wodociągi Miasta Krakowa S.A. wspierają działalność Muzeum Krakowa także finansowo. Ta realna pomoc daje możliwość dokumentowania i opieki nad niematerialnym dziedzictwem naszego miasta. Spółka co roku funduje również nagrodę w konkursie na Dziecięcy Orszak Lajkonika w postaci lekcji edukacyjnej dla zwycięskiej grupy".
Co Polacy sądzą o programie Przyjazne Osiedle - sonda

- Klimat jak w Dolomitach lub Alpach tuż przy granicy z Małopolską! Zachwyca jesienią
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść na wycieczkę
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Wzory i pomysły na jesienne paznokcie. Zobacz inspiracje!
- Jesień w Chorwacji poza sezonem. Dlaczego warto się tam wybrać? TOP 5 powodów!
- Zamek w Muszynie jeszcze zamknięty, a już kusi turystów. Tak wygląda w środku