Nasza Loteria

W Krakowie wręczono Medale św. Krzysztofa. Wśród laureatów Wodociągi Miasta Krakowa

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Po raz XII wręczono dziś Medale św. Krzysztofa będące formą podziękowania dla osób i instytucji wspierających działalność Muzeum Krakowa. Laureatką w kategorii wsparcie merytoryczne została prof. Hanna Schreiber, polska politolożka, w kategorii kultywowanie krakowskich tradycji i obyczajów Katarzyna Chodoń, folklorystka, a w kategorii wsparcie finansowe Wodociągi Miasta Krakowa.

Prof. Hanna Schreiber – polska politolożka, doktor habilitowana nauk humanistycznych specjalizująca się w międzynarodowych stosunkach kulturalnych, wykładowczyni na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego; za poparte wielką wiedzą i doświadczeniem wsparcie Muzeum w licznych działaniach na rzecz niematerialnego dziedzictwa Krakowa.

Jak podkreślono w laudacji:
"Aktywność naukowa i społeczna Pani Profesor przyczyniła się w znacznym stopniu do przyjęcia Konwencji przez państwo polskie w 2011 roku oraz do dalszej implementacji jej założeń w naszym kraju. (...) Pani Profesor Hanna Schreiber potrafi nawiązywać znakomite relacje ze społecznościami depozytariuszy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Realizowała szkolenia, których celem było przygotowanie społeczności do procedury i efektów wpisania zjawiska na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. W ostatnich latach skupiła również swoją uwagę na bliskim jej dziedzictwie niematerialnym Warszawy.
Medal św. Krzysztofa jest formą podziękowania Pani Profesor za poparte wielką wiedzą i doświadczeniem wsparcie Muzeum Krakowa w licznych działaniach na rzecz niematerialnego dziedzictwa naszego miasta."

Katarzyna Chodoń – folklorystka, edukatorka polskich tańców i śpiewów tradycyjnych w nurcie Domu Tańca; za poznawanie, odkrywanie dla odbiorców, a także upowszechnianie, dokumentowanie i popularyzację szeroko pojętej kultury ludowej, za współtworzenie Teatru Złoty Róg, aktywnie współpracującego z Rydlówką, oddziałem Muzeum Krakowa.

Laudacja:
"Katarzyna Chodoń to krakowianka z wyboru. Prowadzi warsztaty śpiewu i tańca tradycyjnego, starając się przybliżyć uczestnikom rodzimy folklor muzyczny najbliższy miejscu ich zamieszkania. W swoich działaniach czerpie z melodii, tańca i tekstów, którymi posługiwali się nasi przodkowie przez stulecia. Nie przeprowadza jednak rekonstrukcji, ale chce pokazać, że jest to wciąż żywe źródło narzędzi do komunikacji, zarówno werbalnej, jak i niewerbalnej (...)Jak opowiada, muzyka tradycyjna przyszła do niej początkowo przez pieśni. Po pieśniach przyszły tańce i muzykowanie. „Nic mnie tak nie cieszy jak bycie w śpiewie, tańcu i muzyce jednocześnie” – podkreśla".

Wodociągi Miasta Krakowa S.A.; za wspieranie finansowe i organizacyjne wielu projektów realizowanych przez Muzeum Krakowa, m.in. Pochodu Lajkonika - od 2022 roku Wodociągi są Mecenasem Muzeum Krakowa.

Laudacja:
"Medal św. Krzysztofa dla Wodociągów Miasta Krakowa S.A. jest podziękowaniem za wsparcie finansowe i nie tylko (bo także za rewelacyjną współpracę i swoistą przyjaźń).Co najmniej od 1955 roku Wodociągi Miasta Krakowa S.A. pomagają Muzeum Krakowa w zachowaniu, przekazywaniu i promowaniu niematerialnego dziedzictwa, jakim jest Pochód Lajkonika. Każdego roku pochód rozpoczyna się od tańców Lajkonika na dziedzińcu głównej siedziby Wodociągów Miasta Krakowa S.A. mieszczącej się przy ul. Senatorskiej 1 i spotkania z urzędującym Prezesem Zarządu Spółki, a w korowodzie kroczą pracownicy spółki. Od ponad dekady Wodociągi Miasta Krakowa S.A. wspierają działalność Muzeum Krakowa także finansowo. Ta realna pomoc daje możliwość dokumentowania i opieki nad niematerialnym dziedzictwem naszego miasta. Spółka co roku funduje również nagrodę w konkursie na Dziecięcy Orszak Lajkonika w postaci lekcji edukacyjnej dla zwycięskiej grupy".

Co Polacy sądzą o programie Przyjazne Osiedle - sonda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska