- Rolą miasta jest umożliwianie mieszkańcom poruszania się po Krakowie w taki sposób, jaki jest dla nich najbardziej dogodny. Czy to komunikacją miejską, rowerem, pieszo, czy samochodem. Należy jednak pamiętać, że aktywna mobilność może nieść ze sobą wiele pozytywnych skutków, takich jak poprawa zdrowia fizycznego, zmniejszenie emisji spalin czy zredukowanie śladu węglowego. Zaprezentowaliśmy nowy bilet KMK, na którym zamieszczona została informacja, że każdy z nas korzystając z komunikacji miejskiej zamiast samochodu może zmniejszyć swój ślad węglowy aż 7-krotnie - podkreśla wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.
Kraków jest pierwszą polską metropolią, która zaczęła liczyć swój ślad węglowy, czyli sumę emisji gazów cieplarnianych emitowanych przez miasto. Teraz idzie krok dalej – każdy, kto w codziennej podróży wybiera komunikację miejską, przekona się, zerkając na swój bilet, że ta decyzja ma istotny wpływ na redukcję emisji dwutlenku węgla.
Kraków obliczył, jaki ślad węglowy generuje poruszanie się po mieście komunikacją publiczną, a jaki samochodami osobowymi. Okazuje się, że w przypadku Krakowa możliwe jest aż 7-krotne zmniejszenie śladu węglowego pod warunkiem korzystania z komunikacji miejskiej i rezygnacji z indywidualnej podróży samochodem.
Dlatego na krakowskim bilecie znajdzie się następujący komunikat: "Wybierając komunikację miejską zamiast samochodu, ograniczasz 7-krotnie emisję CO2 każdego dnia. Twoja średnia dzienna podróż to tylko 0,07 kg CO2". Tę informację będzie można przeczytać także w języku angielskim.
Obliczenia zostały przygotowane przez Wydział Gospodarki i Klimatu Urzędu Miasta Krakowa w oparciu o dane z jednostek miejskich obejmujące zużytą energię i ilości zużywanych paliw oraz Krakowski Model Ruchu obejmujący natężenie w ruchu na terenie Krakowa.
Dodanie napisu na bilecie oraz w aplikacji mobilnej ma wyraz symboliczny. Kraków w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności rozpoczyna kampanię edukacyjną na temat śladu węglowego, możliwych sposobach jego ograniczania, a także celu podejmowania takiego rodzaju wysiłków.
Ślad węglowy to współcześnie powszechnie przyjęta miara naszego oddziaływania na środowisko w zakresie emisji dwutlenku węgla. "Przy postępującej zmianie klimatu niezwykle ważne jest szukanie sposobów na redukcję tego śladu. Zwłaszcza w przypadku miast, w których żyje największa liczba osób, ma to ogromne znaczenie. Zrównoważony, bezemisyjny transport to lepsza jakość życia i zdrowie nas wszystkich" - przekonują w krakowskim magistracie.
Krynica Forum 2023. Propozycja lekcji w szkołach o bezpiecze...
Przypomnijmy, że 16 września rozpoczął się Europejski Tydzień Mobilności. Motywem przewodnim tegorocznej kampanii jest hasło „Oszczędzaj energię”. W tym roku Kraków chce się skoncentrować na zachęcaniu mieszkańców do wyboru niskoemisyjnych środków transportu. Europejski Tydzień Mobilności potrwa do 22 września.
Podobnie jak w ubiegłych latach 22 września obchodzony będzie również „Europejski dzień bez samochodu”. Tego dnia każdy podróżujący po mieście komunikacją miejską będzie uprawniony do bezpłatnych przejazdów.
FLESZ - Przyszłość transportu kolejowego

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów