Harcerskie świętowanie w Krzeszowicach zaczęło się w sobotę od pikniku zuchowego. Nie brakowało tam gier i zabaw dla drużyn harcerskich, ale także zespołów rodzinnych. Jednak najważniejszym punktem uroczystości rocznicowych związanych ze 130-leciem urodzin Olgi Drahonowskiej-Małkowskiej (urodziła się 1 września 1888 roku) było odsłonięcie tablicy pamiątkowej na skwerze nazwanym imieniem tej współtwórczyni polskiego skautingu i hymnu harcerskiego.
Harcerze z duma przypominali, że Olga Drahonowska-Małkowska pochodziła z Krzeszowic. – Mieszkała w budynkach należących do majątku Potockich, bo ojciec jej, Ormianin z pochodzenia, był zarządcą dóbr hrabiego Potockiego. A Olga zawsze podkreślała, że jest Polką – mówią harcerze.
W Krzeszowicach na budynku starego pałacu Potockich, gdzie do niedawna była siedziba burmistrza od lat jest tablica przypominająca, że twórczyni polskiego skautingu urodziła się w tym mieście. A ponadto 13 lat temu harcerze zadbali, żeby skwer naprzeciwko kościoła św. Marcina od nazywać im. Olgi Drahonowskiej-Małkowskiej.
– Umieściliśmy tu głaz, przy którym organizujemy zbiórki. W 2005 roku był pomysł, żeby imieniem druhny Olgi nazwać rondo w Krzeszowicach. Takie decyzje nawet zapadły. I przez trzy dni Olga Drahonowska-Małkowska patronowała temu rondu, ale potem zmieniono to, bo zmarł papież Jan Paweł II i to on został patronem ronda. A imię Olgi otrzymał skwer. Dobrze się stało, bo na skwerze możemy organizować spotkania harcerskie – mówi Bartosz Zawisza, komendant Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. Szarych Szeregów w Krzeszowicach.
To on wraz z burmistrzem Wacławem Gregorczykiem odsłonili na tym skwerze nową tablicę przypominająca zasługi patronki, dokładnie w jej 130 rocznice urodzin.
Olga Drahonowska-Małkowska była wszechstronnie utalentowana. Krzeszowiccy harcerze świętując rocznicę urodzin przypominali jej talenty, realizując projekt „Druhna Oleńka – harcerka, patriotka, poetka”. W Krzeszowickim centrum kultury w pałacu Vauxhall zorganizowali wystawę dokumentów, zdjęć poświęconych swojej bohaterce oraz wierszy, które napisała.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Jak się przygotować do rozmowy o pracę?