Druga edycja Musica Divina odbędzie się w tym roku w dniach 6-14 sierpnia i przyniesie sześć koncertów dających pełny obraz bogactwa sakralnego muzyki sakralnej. Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu, przeplatającym się w repertuarze każdego koncertu, będzie biblijna Księga Psalmów.
Artyści zaprezentują bogactwo modlitwy śpiewanej różnych epok i kultur – od średniowiecznej „Ave Generosa” Hildegardy z Bingen, poprzez klasyczne aranżacje Orlanda di Lasso czy kompozytorów francuskiego baroku, aż po tradycję chrześcijańskiego wschodu.
„Jako wierzący katolicy jesteśmy przekonani, że przestrzeń kościołów, na co dzień otwarta i służąca spotkaniu z Bogiem, nie powinna być wykorzystywana komercyjnie, a muzyka sakralna wykonywana w ich wnętrzach powinna być udostępniana wszystkim chętnym. Dlatego wydarzenia w ramach Musica Divina są całkowicie nieodpłatne” - deklarują członkowie Fundacji InCanto, organizującej festiwal.
Festiwalowi, wzorem zeszłego roku, towarzyszyć będą warsztaty odbywające się w dwóch grupach, a poprowadzą je Anna Maria Friman i Anita Pyrek-Nąckiewicz (śpiew wielogłosowy) oraz Andriej Kotov (śpiew wschodni). Obok wydarzeń muzycznych, odbędą się codzienne msze święte, otwarcie wystawy prac Wspólnoty Twórców Chrześcijańskich Vera Icon i wykład Bjorna Schmelzera, kierownika artystycznego zespołu Graindelavoix. Wszystkie informacje o festiwalu można znaleźć na stronie www.musicadivina.pl.
Trwający od 6 do 11 sierpnia w Bieczu festiwal muzyki dawnej, mimo swej krótkiej historii, zyskał rangę jednego z najważniejszych wydarzeń regionu Małopolski. Pomysł prezentowania muzyki dawnej w historycznych wnętrzach, a przede wszystkim w odwołaniu do dokonań patrona festiwalu - wybitnego polskiego dyplomaty, pisarza i historyka, Marcina Kromera - spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i krytyków muzycznych.
Kromer Biecz Festival w tym roku będzie prowadził ścieżką wiodącą przez właściwe wiekom XVII i XVIII dzieła wokalne i instrumentalne, zwracał uwagę na ich ewolucję, zatrzymywał się przy narodzinach nowych gatunków, obserwował proces adaptacji tychże na nieznanych ziemiach.
Geograficznymi punktami wyjścia dla bieckiej podróży będą tym razem Włochy - miejsce narodzin tzw. seconda prattica, muzyki stawiającej na swobodę ekspresji i wysuwającej słowo na plan pierwszy, dając tym samym początek operze, oratoriom i pieśniom. Potem festiwal odwiedzi Francję i Wiedeń oraz dwa kraje z pogranicza muzycznego baroku - Anglię i Polskę.
Wszystkie informacje o festiwalu na stronie internetowej: www.kromerbieczfestival.pl.
- Nie pomogła im nawet Magda Gessler. Oto knajpy, które upadły
- Pol'and'Rock Festival tuż-tuż. A tak wyglądały kiedyś Przystanki Woodstock!
- Tak wyglądał Kraków u schyłku II wojny światowej [GALERIA]
- Kraków w latach 90. Niby niedawno, a inny świat [ZDJĘCIA]
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane przez GIS
- Jak odpoczywają piłkarze Wisły? [PRYWATNE ZDJĘCIA]
WIDEO: Dzieci mówią jak jest
