Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nowym Sącz powstanie Centrum Dialogu. To nowa inicjatywa Sądeckiego Sztetla

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Jedną z form upamiętnienia ofiar Holokaustu z Sądecczyzny jest z Skwer Pamięci z wmurowanymi tablicami z nazwiskami 12 tysięcy Żydów, pomordowanych w obozach zagłady i na sądeckich ulicach. Sądecki Sztetl jest współtwórcą tej inicjatywy
Jedną z form upamiętnienia ofiar Holokaustu z Sądecczyzny jest z Skwer Pamięci z wmurowanymi tablicami z nazwiskami 12 tysięcy Żydów, pomordowanych w obozach zagłady i na sądeckich ulicach. Sądecki Sztetl jest współtwórcą tej inicjatywy Janusz Bobrek
Stowarzyszenie Sądecki Sztetl zamierza utworzyć w Nowym Sączu Centrum Dialogu, które przybliży sądeczanom wielokulturową historię regionu. - Naszą inspiracją były podobne centra w Łodzi i Kielcach - mówi Artur Franczak, wiceprezes Sądeckiego Sztetla. Zapowiada również, że centrum będzie dostępne dla wszystkich zainteresowanych bogatym dziedzictwem kulturowym Sądecczyzny.

Jak wyjaśnia Artur Franczak, siedziba Centrum Dialogu mieścić się będzie przy ul. Lwowskiej 12-14, na przeciwko wejścia do Domu Gotyckiego.

- 1 listopada odebraliśmy klucze do lokalu, który wynajmujemy od miasta. Zanim będziemy mogli otworzyć go dla mieszkańców, musimy przystosować go do naszych potrzeb - mówi.

W Centrum znajdą swoje miejsce bogate zbiory zgromadzone przez Sądeckie Sztetl przez lata działania stowarzyszenia i związane zarówno z historią społeczności żydowskiej zamieszkującej niegdyś Nowy Sącz i Sądecczyznę, jak i z dziejami i tradycją innych mniejszości narodowych takich jak Łemkowie, Romowie czy też przedstawicieli wyznań protestanckich.

- W centrum będziemy się mogli także spotykać z naszymi wolontariuszami, odbywać się tutaj będą ich szkolenia - tłumaczy Artur Franczak.

Marzeniem pomysłodawców Centrum Dialogu jest także spotkanie pomiędzy potomkami ofiar i sprawców Zagłady.

- To sprawa bardzo delikatna, ale wszystko idzie w dobrym kierunku - mówi dzisiaj Franczak.

Na razie nie wiadomo, kiedy centrum zostanie otwarte, natomiast już 30 listopada nastąpi rozstrzygnięcie kolejnej edycia nagrody Polin, przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Spośród 117 zgłoszeń z całej Polski kapituła konkursu wyłoniła sześciu finalistów wśród których znajduje się także Sądecki Sztetl.

W ubiegłorocznej edycji konkursu główną nagrodę otrzymał Dariusz Popiela, sportowiec, kajakarz górski, medalista mistrzostwa świata oraz autor projektu „Ludzie, nie liczby”. Na co dzień współpracuje on z Sądeckim Sztetlem i jest w jego zarządzie.

Czym się zajmuje Sądecki Sztetl?

Stowarzyszenie od 11 lat propaguje ideę dialogu polsko-żydowskiego i pamięci o ofiarach Holokaustu wśród mieszkańców Nowego Sącza oraz na Sądecczyźnie. Jest jedyną tego typu organizacją w regionie działającą na dużą skalę na rzecz budowy relacji polsko-żydowskich, upamiętnienia miejsc związanych z ludnością żydowską i rocznic oraz popularyzowania wiedzy o historii sądeckich Żydów. W swoich działaniach podejmuje współpracę ze środowiskami żydowskimi w kraju i za granicą, organizacjami pozarządowymi, lokalnymi ośrodkami kultury, parafiami i władzami samorządowymi. Prowadzi także działania edukacyjne i upamiętniające.

Działacze Sądeckiego Sztetla zajmują się zbieraniem relacji ocalonych z Holokaustu i utrzymują kontakty z ich potomkami rozsianymi po całym świecie. Pomagają rodzinom odszukać informacje o krewnych w zachowanych archiwaliach, tworząc własne archiwum społeczne świadectw i pamiątek po ocalonych i ofiarach. Od kilku lat rejestrują wspomnienia starszych Sądeczan, szczególnie wojenne. Obecnie organizacja posiada największe archiwum historii mówionej w regionie. Członkowie Sądeckiego Sztetlu przyjmują także wycieczki zorganizowane i indywidualne z Izraela, oferując oprowadzanie po miejscach pamięci i pomoc organizacyjną.

Ekspert KIG: W II poł. 2023 r. inflacja zacznie wyraźnie spadać

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska