Uniwersytecka hokejowa reprezentacja Polski, z oświęcimianami w składzie, zajęła 5. miejsce w mistrzostwach świata w Rumunii, w kwietniu 2023. Przypomnijmy, że przy odrobinie szczęścia, Polacy mogliby się znaleźć na podium.
Podczas II Kongresu Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem, szefostwo PUHA rozmawiało o projekcie organizacji mistrzostw świata z ministrem sportu Kamilem Bortniczukiem, Prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosławem Piesiewiczem. Nie mogło zabraknąć marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego i jego zastępczyni Iwony Gibas. To zarząd województwa małopolskiego wydatnie wsparł wyjazd hokejowej, akademickiej reprezentacji Polski do Rumunii.

PUHA ogłosiła rewolucyjny plan stworzenia czterech akademickich ośrodków hokeja w Polsce. Poza Oświęcimiem mają być w: Nowym Targu, Łodzi i Toruniu. Inicjatywa jest inspirowana sukcesem pierwszej polskiej drużyny uniwersyteckiej UHT Sabers Oświęcim i ma na celu podniesienie poziomu tej dyscypliny sportu na szczeblu akademickim.
Podczas trzech intensywnych dni konferencji, prace zarządu wspierał Jarosław Straka, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Hokeja Akademickiego (EUHA). Jego obecność dodatkowo podkreślała międzynarodowy charakter planów rozwojowych hokeja uniwersyteckiego w Polsce.
Ambitne plany polskich działaczy to jedno, ale turniej mistrzostw świata musi zostać „klepnięty” przez Północnoamerykańską Federację Hokeja Akademickiego (ACHA). Jej szef, Paul Hebert, odwiedzi Polskę w dniach od 8 do 10 października 2023. To właśnie jego wizyta ma sprawdzić możliwości organizacyjne i bazowe do organizacji hokejowych akademickich mistrzostw świata przez Oświęcim i Nowy Targ.
- Przy pierwszym naszym występie w akademickich mistrzostwach świata pomogło nam wiele instytucji, na które wciąż możemy liczyć. Wierzę, że jeśli turniej zostanie nam przyznany, podołamy wyzwaniu. Będzie to nie tylko wielkie wydarzenia sportowe, ale także promocja Oświęcimia i Małopolski – zwraca uwagę Paweł Dworzak, szef PUHA, który na co dzień jest zaangażowany w drużynę akademicką w Oświęcimiu, miejscowe „Szable”.

Kluczowym aspektem wizyty Paula Heberta będzie spotkanie z władzami Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu oraz włodarzami miasta w celu sprawdzenia warunków życia i nauki dla zagranicznych zawodników z polskimi korzeniami.
- Ambitne plany uniwersyteckiego hokeja, we współpracy z międzynarodowymi partnerami, takimi jak Paul Hebert, rodzą nadzieję na dynamiczny jego rozwój w Polsce. Stworzenie czterech nowych ośrodków hokeja oraz organizacja jednej z największych imprez hokejowych na świecie, będą krokiem w umocnieniu Polski, jako ważnego gracza w światowym hokeju uniwersyteckim. Ten intensywny okres pracy i planowania może zaprocentować nie tylko na polu sportowym, ale również poprzez budowanie relacji międzynarodowych i promocję Polski jako atrakcyjnego miejsca dla międzynarodowych talentów hokejowych – uważa Dworzak.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Na stacji w Oświęcimiu powstał niezwykły mural. Ma 200 metrów długości!
- Dwie nowe ulice w Oświęcimiu otrzymały nazwy znanych patronów
- Zbiórka po wypadku w Harmężach. OSP otrzymały potrzebny sprzęt
- Pijana matka w Oświęcimiu miała pod opieką dziecko
- Seniorzy pokazali w Oświęcimiu wysoką formę. Były emocje i dobra zabawa
- Wacław Prorok o pobiciu piłkarza Orła Ryczów w Jawiszowicach. WIDEO
