Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy w powiecie oświęcimskim
Wśród uchodźców z Ukrainy, którzy trafili do miejscowości powiatu oświęcimskiego przeważają głównie kobiety z dziećmi. Schronienie znajdują w udostępnionych przez właścicieli hotelach, pensjonatach, prywatnych domach, gospodarstwach agroturystycznych. Według danych, na wtorek, 8 marca w 9-tysięcznej gminie Zator liczba uchodźców przekroczyła pół tysiąca. Miasto Oświęcim przyjęło już ponad 350 Ukraińców.
Ponad 200 osób znalazło zakwaterowanie w hotelach, a 150 w domach prywatnych. We wtorek w Bibliotece Galerii Książki w Oświęcimiu odbyło się spotkanie uchodźców z władzami miasta, przedstawicielami miejskich instytucji i placówek. Aula w Galerii Książki była wypełniona po brzegi.
– Na pewno będzie tak, że na jakiś czas Oświęcim lub inne miejsce w Polsce będzie waszym domem. Dlatego spotykamy się, aby przedstawić zakres, formy pomocy, jaką możecie otrzymać
– zwrócił się do uchodźców prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.
Ukraińcy otrzymali przydatne informacje dotyczące zakwaterowania, spełnienia formalności koniecznych na czas pobytu, opieki zdrowotnej czy możliwości nauki dla dzieci. Z myślą o uchodźcach w Oświęcimiu uruchomiono numer kontaktowy na wypadek trudnych i pilnych do rozwiązania sytuacji. Prowadzona jest też grupa na Facebooku.
Po spotkaniu w specjalnych punktach uchodźcy mogli jeszcze zasięgnąć dodatkowych informacji o zasadach i możliwościach otrzymania pomocy rzeczowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, działaniach kulturalnych obejmujących dzieci, prowadzonych w Oświęcimskim Centrum Kultury. Wielu uchodźców w punkcie Wydziału Spraw Obywatelskich pytało o informacje na temat legalizacji pobytu, nadawania numeru PESEL.
- Wielu dobrych ludzi jest wokół. Czujemy się tu bezpiecznie. Jesteśmy wdzięczni za tak serdeczne przyjęcie
- powiedziała Kristina, która wraz z 13-letnią córką przyjechała z jednej miejscowości pod Kijowem. Jej mąż został w ukraińskiej stolicy, by walczyć z rosyjskim agresorem.
Samorządy w powiecie oświęcimskim szukają nowych miejsc kwaterunku dla uchodźców
Zanosi się, że liczba uchodźców będzie dalej rosnąć. Do tego w związku ze zbliżającym się sezonem turystycznym trzeba znaleźć nowe miejsca dla uchodźców zakwaterowanych obecnie w hotelach i pensjonatach.
Stąd samorządy planują adaptację należących do nich budynków. Gmina Oświęcim przeznaczy na ten cel pałacyk w Porębie Wielkiej, w którym przez lata funkcjonowała szkoła podstawowa. Powiat Oświęcimski planuje zaadaptować i wykorzystać m.in. pusty obiekt po Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ul. Kościelnej w Oświęcimiu, który wcześniej był wystawiony na sprzedaż.
W wybranych podstawówkach i szkołach ponadpodstawowych mają powstać oddziały przygotowawcze, w których dzieci i młodzież ukraińska będą mogły poznać podstawy języka polskiego.
- W powiatowych placówkach powstaną dwa takie oddziały - po jednym w Oświęcimiu i Kętach
- zapowiedział wicestarosta Paweł Kobielusz.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oto najlepsze kluby w Polsce. TOP 10 dyskotek wg. Rankingu Klubów FTB
- Najpiękniejsze kobiety z Małopolski zachodniej. To one zdobywały korony Miss
- Sztywny Pal Azji zagrał koncert charytatywny w Wolbromiu
- Aż 1800 uchodźców przyjechało do Olkusza. Prawie same mamy z dziećmi
- Uwaga na oszustów próbujących zarobić na sytuacji w Ukrainie
- Ukraińskie dramaty. Jedni uciekają przed wojną. Inni wracają walczyć z agresorem
FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA
