"Idei wspólnoty u Piotra i Ričardasa nie należy szukać w powierzchownych cechach estetyki ekspresjonizmu lecz głębiej, w całościowej postawie, w relacji do świata, malarstwa i siebie nawzajem. Znajdziemy tam z jednej strony bezpośredniość ekspresjonistycznego gestu jako wyraz wszechobecnej afirmacji przenikającej te relacje, a z drugiej zaprzeczenie subiektywizmu ekspresjonizmu, który artyście od początku nakazywał skupienie się na sobie samym" - wyjaśnia Sebastian Stankiewicz, kurator wystawy.
Ričardas Bartkevičius jest profesorem Uniwersytetu Witolda Wielkiego. Studiował malarstwo i ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Wilnie (1986). Jeden z najbardziej znanych litewskich neoekspresjonistów. Autor pomocy metodycznych i publikacji na temat malarstwa oraz edukacji plastycznej. Uczestniczył w ponad 300 wystawach indywidualnych i grupowych na Litwie i za granicą (m.in. Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Węgry, Indie, Włochy, Macedonia, Polska, Portugalia, Rosja, Szwecja, Turcja, USA). Bierze udział w międzynarodowych konferencjach i projektach artystycznych.
Piotr Jargusz studiował na Wydziale Malarstwa i Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowniach profesorów: Stanisława Rodzińskiego, Zbyluta Grzywacza, Janusza Orbitowskiego, Włodzimierza Kunza i Stanisława Wejmana. Realizuje idee malarstwa w przestrzeni społecznej. Malowane na szarych, pakunkowych papierach obrazy nakleja na słupy ogłoszeniowe. Realizuje projekty animacyjne. Prowadzi między innymi autorską pracownię malarstwa i pracownię projektów w przestrzeni społecznej na Wydziale Sztuki w Instytucie Malarstwa i Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Zrealizował 90 indywidualnych pokazów swoich obrazów w kraju i za granicą. Jest trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także laureatem Nagrody Ars Quaerendi przyznawanej za wybitne osiągnięcia na rzecz kultury Małopolski.
Ile wydajemy na aktywność fizyczną?
