https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Przecieszynie będą mieli miejsce na integrację i aktywizację, którego dotąd brakowało. Posłuży za to budynek byłej poczty

Jerzy Zaborski
Burmistrz Brzeszcz Radosław Szot (z prawej) uczestniczył w przekazaniu budynku byłej poczty pod inwestycję
Burmistrz Brzeszcz Radosław Szot (z prawej) uczestniczył w przekazaniu budynku byłej poczty pod inwestycję Gmina Brzeszcze
W Przecieszynie (gmina Brzeszcze) mieszkańcy będą mieli swoje miejsce do pełnej aktywizacji i integracji. Zostanie dokończony remont budynku byłej poczty. Koszt wyniesie 246 tys. zł, z czego 70 tys. zł pochodzi z programu „Małopolskie świetlice wiejskie”, z budżetu wojewódzkiego. Termin wykonania prac to cztery miesiące od przekazania placu budowy, co nastąpiło 18 lipca 2024.

Dotąd mieszkańcy Przecieszyna działalność społeczną, kulturalną, czy edukacyjną, musieli dzielić między dwa budynki; szkołę i przedszkole.

W budynku szkolnym swoje zaplecze bojowe mają strażacy z miejscowej OSP. Ponadto swoją siedzibę mają tam także organizacje społeczne i sportowe: LKS Przecieszyn, Koło Gospodyń Wiejskich w Przecieszynie oraz Stowarzyszenie KGW „Folklorem Malowane „Przecieszynianki”. W szkole organizowano także zebrania wiejskie, posiedzenia rady sołeckiej oraz spotkania sołtysa z mieszańcami.

- Ograniczone zaplecze lokalowe nie pozwalało na pełną aktywizację i integrację mieszkańców, uzależniając organizację m. in. spotkań, zebrań, warsztatów od rotacyjnej dostępności pomieszczenia w budynku szkoły. Dlatego jednym z głównych postulatów podnoszonych od lat przez mieszkańców podczas zebrań wiejskich oraz we wnioskach do sołtysa i burmistrza było dokończenie prac remontowych i oddanie do użytku mieszkańców wyczekiwanego miejsca spotkań – informują w Urzędzie Gminy w Brzeszczach.

W 2019 roku gmina Brzeszcze opracowała projekt remontu i przebudowy budynku dawnej poczty. Rok później mieszkańcy sołectwa, na zebraniu wiejskim, zdecydowali o przekazaniu części środków Funduszu Sołeckiego 2021 roku na wykonanie pierwszego etapu prac, niezbędnych do zabezpieczenia obiektu oraz przygotowania do użytkowania na cel społeczny, czyli utworzenia „sołtysówki”.

Dotąd w budynku wykonano wiele prac remontowo-budowlanych. Wciąż brakowało tzw. kropki nad „i”, którą władze gminy postawiły dzięki wsparciu zarządu województwa małopolskiego.

- Do wykonania w 2024 roku pozostały roboty instalacyjne (przyłącz kanalizacji sanitarnej oraz wykonaniem sanitariatów. Instalacje: wodociągowa, gazowa, centralnego ogrzewania wraz z zakupem i montażem dwufunkcyjnych kotłów gazowych oraz wewnętrzne roboty instalacji elektrycznej. Ponadto wyremontowany zostanie strop nad parterem, wykonana antresola wraz z montażem schodów nożycowych. Zlikwidowane będą istniejące stare posadzki i ścianki działowe, a następnie wykonane nowe ścianki tynków wewnętrznych. Ściany budynku zostaną ocieplone. Budynek zyska nową elewację – wyliczają w brzeszczańskim urzędzie

.

Już pod koniec 2024 roku z nowych pomieszczeń będą mogli korzystać nie tylko sołtys i rada sołecka podczas zebrań i spotkań z mieszkańcami, ale także lokalne organizacje - KGW, stowarzyszenia i OSP, w ramach realizacji zadań statutowych, aktyzwizujących i integrujących lokalną społeczność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska