Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W rocznicę likwidacji getta w Gorlicach odsłonięto niezwykły pomnik, Sidur Przechodniów [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Lech Klimek
Lech Klimek
W rocznicę likwidacji getta odsłonięto Sidur Przechodniów
W rocznicę likwidacji getta odsłonięto Sidur Przechodniów Lech Klimek
W 79. rocznicę likwidacji gorlickiego getta odbyły się uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia, połączonych z oficjalnym otwarciem Siduru Przechodniów. W tym roku Rafał Kukla, burmistrz Gorlic oraz zaproszeni goście złożyli wiązanki i zapalili znicze, pod Sidurem Przechodniów oddając hołd pomordowanym. Podobnie jak w latach ubiegłych, we współpracy z Sądeckim Sztetlem, poprowadzony został Apel Pamięci.

FLESZ - Przez pandemię rośnie liczba samobójstw

od 16 lat

W tej skromne i wzruszającej uroczystości wzięli udział poza burmistrzem również przedstawiciele rady miasta i pracownicy urzędu. W składaniu wiązanki kwiatu burmistrzowi towarzyszył jego zastępca Łukasz Bałajewicz i przewodniczący rady miasta Robert Ryndak. Wiązankę złożyła również Barbara Bartuś, posłanka na sejm i Jadwiga Wójtowicz, radna wojewódzka. Od władz powiatu kwiaty złożyli Maria Gubała, starosta Gorlicki i Roman Dziubana, wice szef rady powiatu.

Do Gorlic przyjechali również Tadeusz Jakubowicz, prezes Gminy Wyznaniowej Żydowska w Krakowie oraz Israel Halberstam, przedstawiciel rodu Halberstamów. Kwiaty przed Sidurem złożyła również Ursula Maier, niemiecki Konsulat Generalny w Krakowie.

Ziemia Gorlicka przez stulecia była miejscem współistnienia trzech kultur: Pogórzan, Łemków i Żydów, czyli katolików, grekokatolików, prawosławnych i wyznawców judaizmu. Przed II wojną światową kwitło życie kulturalne i religijne gorlickich Żydów, skoncentrowane wokół odbudowanej synagogi przy ulicy Piekarskiej. Duża część społeczności żydowskiej zaczynała ulegać zasymilowaniu, modernizując swój tradycyjny sposób życia. Powszechne było przekonanie, że Żydzi są ważnym elementem życia miasta i podobnie jak wszyscy mieszkańcy dążą do odbudowy zrujnowanego wojną regionu i jego gospodarki. Podkreślano wręcz wyjątkowo dobre stosunki polsko-żydowskie panujące w mieście.

Wraz z wybuchem wojny część gorlickich Żydów uciekła na wschód. Po 17 września kilkaset osób zostało zatrzymanych przez Rosjan i zesłanych do łagrów w głąb Związku Radzieckiego. Taki los spotkał m.in. ostatniego rabina Gorlic Eliszę Halberstama, który zmarł na zesłaniu. Szacuje się, że na Syberii wojnę przeżyło ok. 100 gorlickich Żydów.

7 września 1939 roku do Gorlic wkroczyli Niemcy. Zaraz po zajęciu miasta rozpoczęli szykany wobec ludności żydowskiej. Tutejszych Żydów obowiązywały takie same zarządzenia na terenie całej Generalnej Guberni. Gorlice nie były wyjątkiem.

W połowie października 1941 roku utworzono na terenie Gorlic getto. Oprócz 3500 miejscowych Żydów umieszczono na niewielkiej przestrzeni, ludność żydowską przesiedloną także z okolicznych miejscowości. Od wiosny 1942 roku zaczęła się stopniowa, systematyczna likwidacja ludności żydowskiej w gettcie dokonywana przez Niemców oraz policję ukraińską. Ostateczna likwidacja getta gorlickiego miała miejsce w sierpniu 1942 roku. W dniach 14–19 sierpnia Niemcy dokonali na terenie miasta, w tzw. Buciarni oraz w lesie Garbacz egzekucji ok. 900 osób. Wywiezieni Żydzi gorliccy zostali zamordowani w Bełżcu prawdopodobnie 20 sierpnia 1942 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska