Jak można przeczytać w archiwalnych wydaniach badania prowadzone wówczas przez Akademię Medyczną i AWF w Krakowie wykazały liczne przypadki występowania fluorozy nie tylko u pracowników elektrolizy, ale u dzieci zamieszkałych w Skawinie i okolicach. Udokumentowano degradacyjny wpływ Huty Aluminium także na: glebę, wodę, roślinność, zwierzęta oraz na zabytki Krakowa.
Teraz społecznicy ze Skawińskiego Alarmu Smogowego przypominając tamte czasy zaznaczają, że historia zatoczyła tragiczne koło. Przedstawiciele alarmu smogowego wskazują konieczność dalszej walki o czyste powietrze w Skawinie.
Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce
- Dzisiaj, po latach zaniedbań, niezorganizowana emisja silnych toksyn z zakładów na terenie Skawiny, nie zbadanych nigdy należycie przez powołane do tego służby inspekcji ochrony środowiska, zbiera ciche żniwo w całym mieście i nie tylko, o czym alarmuje środowisko medyczne - piszą na portalach społecznościowych. - Toksyny niesione wiatrem na wiele kilometrów oddziałują stale, o czym się jeszcze głośno nie mówi, na sąsiednie miejscowości i południowy Kraków. Również obieg fluoru w skawińskich zakładach "zaskoczył" wizytujących je inspektorów w ubiegłym roku.
Społecznicy oczekują, że w dzisiejszych czasach także uda się powstrzymać trujące miasto zakłady i zmusić do ochrony środowiska.
NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ: