W górach powrót zimy. W nocy z czwartku na piątek na Kasprowym Wierchu spadło 8 cm świeżego śniegu. W piątek rano pokrywa śnieżna na Kasprowym wynosiła 68 cm. Śniegu ma systematycznie przybywać. Dodatkowo od kilku dni w górach utrzymują się ujemne temperatury. W piątek przed południem termometry na Kasprowym Wierchu wskazywały minus 6,5 stopnie.
- Świeży śnieg spadł po ochłodzeniu, na bardzo twarde, miejscami nierówne podłoże, na którym bardzo łatwo o poślizgnięcie się – ostrzega Jakub Hornowski, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Dlatego wybierający się w góry muszą nadal zabezpieczyć się w zimowe wyposażenia: raki, czekan, kask, a także zestaw lawinowy, czyli sondę, łopatę i detektor lawinowy.
Na piątek TOPR podniósł stopień zagrożenia lawinowego do drugiego. Obowiązuje on od wysokości 1700 metrów.
- Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach – czytamy w komunikacie lawinowym.
- Należy uważać na depozyty z nawianego śniegu leżące głównie w pobliżu grani. Śnieg rano jest twardy i zmrożony, szczególnie w miejscach zacienionych – żleby, gdzie może utrzymać się przez cały dzień. Uwagę należy zwrócić na płaty zlodowaciałego śniegu szczególnie na stromym zboczu. Pokonując je, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ, poślizgnięcie się grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Dodatkowym utrudnieniem w tej części Tatr jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie – dodaje Tatrzański Park Narodowy.
Z kolei w partiach reglowych szlaki są mokre i śliskie (szczególnie na kamieniach), a na odcinkach leśnych bardzo błotniste.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
