Halny daje o sobie znać już od środy. O ile w czwartek w Zakopanem na chwilę osłabł, w piątek znów przybrał na sile. W piątek popołudniem na Kasprowym Wierchu wiatr osiągał prędkość w porywach do 90 km/h. To powoduje, że poruszanie się w takich warunkach jest znacznie utrudnione. Wiatr przenosi masy śniegu, tworzy zamiecie. Do tego powoduje, że o ile termometry wskazują pół stopnia poniżej zera, to odczuwalna temperatura jest w granicach minus 9,5 stopnia.
W Tatrach powyżej 1900 metrów n.p.m. obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. - Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne - czytamy w komunikacie lawinowym TOPR. - Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości.
- W wyższych partiach Tatr panują wciąż warunki zimowe i obowiązuje zagrożenie lawinowe. Zalegający tam śnieg jest nad ranem i do południa twardy, natomiast w godzinach późniejszych, zwłaszcza w miejscach nasłonecznionych, staje się mokry i grząski. W niektórych miejscach śnieg został przewiany - odsłonił się lód, a gdzie indziej wiatr odłożył jego większe ilości, zwłaszcza w formacjach wklęsłych. Poruszanie się w takich warunkach, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dobrego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopatka) wraz z umiejętnością posługiwania się nim - dodaje Tatrzański Park Narodowy.
W partiach reglowych śnieg jest w większości wytopiony. Na szlakach jest mokro i występuje błoto, a gdzieniegdzie, w miejscach na ogół zacienionych, znajdują się jeszcze płaty ubitego śniegu - należy zachować tam szczególną ostrożność, ponieważ jest ślisko.
- Tatrzańskie stawy rozmarzają - apelujemy o niewchodzenie na tafle lodu, ponieważ zaczął rozmarzać - w wielu miejscach jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać - dodaje TPN.
Wybierasz się w święta nad Morskie Oko? Lepiej to przeczytaj...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
