Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tatrach tłumy. Kasprowy Wierch oblężony. Na niektórych szlakach tworzą się korki. Co zrobić by uniknąć tłumów?

Aurelia Lupa
W Tatrach mamy szczyt sezonu wakacyjnego i ilość turystów w wielu miejscach jest bardzo wysoka. Przez Kasprowy Wierch przewija się tłum wędrowców. Na niektórych szlakach tworzą się zatory przy wejściu na popularniejsze szczyty m.in. na Giewont. Co zrobić by, uniknąć korków?

Do wędrówek po górach zachęca piękna pogoda, którą możemy cieszyć się na Podhalu od kilku dni. Nie dziwni, więc, że na szlakach każdego dnia wychodzą tłumy turystów. Z tego powodu w pogodne dni, przed wejście na najpopularniejsze szczyty tworzą się kolejki. Wybierając się na szlak pamiętajcie, by wyruszyć wcześnie - to uchroni was przed staniem w kolejce i pozwoli wrócić bezpiecznie do domu.

- W Tatrach panuje duży ruch turystyczny, zwłaszcza w miejscach wyposażonych w sztuczne ułatwienia - łańcuchy m.in. kopuła szczytowa Giewontu tworzą się kolejki. Co może wydłużyć czas trwania wycieczki. Prosimy wziąć to pod uwagę przy planowaniu trasy - przypomina Tatrzański Park Narodowy.

Przyrodnicy dodają, że na zatory można natknąć się pod Rysami, czy na trudnych, jednokierunkowych odcinkach szlaków wysokogórskich – głównie na Orlej Perci. Tłumy są w popularnych dolinach - jak Kościeliska i Chochołowska, czy Morskie Oko. Tam na kolejki natkniemy się np. już przy samym wejściu na szlak - przy kasach biletowych.

Wczesne wyjście w góry - o 6 rano - może pomóc nam uniknąć tłumów, ale także może uratować nam życie. - Burza w górach to najgroźniejsze zjawisko tatrzańskiego lata. Burze najczęściej występują w godzinach południowych. Piorun może uderzyć nie tylko bezpośrednio pod burzową chmurą, ale i w odległości kilku kilometrów od jej krawędzi, przy czystym niebie i słońcu świecącym nad nami - ostrzega Tatrzański Park Narodowy. - Gdy mimo wszystko burza nas zaskoczy, nie wolno się chować do mokrych żlebów lub pod skalne okapy ani opierać o skałę. Należy usiąść na plecaku i podkurczając nogi zwinąć się „w kłębek”. Należy zabezpieczyć się też od deszczu, aby uniknąć wychłodzenia. Grupa turystów powinna się rozproszyć – nie siadać obok siebie - radzi TPN.

Pierwszy tydzień wakacji jeszcze się nie skończył, a już mamy pierwszą ofiarę burzy w górach. W ostania środę zginął 21-letni turysta z Ukrainy, który w został rażony piorunem na szczycie Giewontu. Do wypadku doszło ok. godz. 17. To kolejna tragedia po tej z sierpnia 2019 r. To w tym miejscu zginęły 4 osoby, a 157 zostało rannych. U części poszkodowanych obrażenia były bardzo poważne. Pioruny uderzały bezpośrednio w turystów, jak i w metalowe łańcuchy na szlaku, którymi asekurowali się turyści.

Eksperci podkreślają jednak, że burza jest niebezpieczna tak naprawdę w całych Tatrach i nie ogranicza się do Giewontu, czy do górskich grań. Znane są przypadki śmiertelnych porażeń głęboko w dolinach. Z tego powodu wyjścia w góry należy planować z wyprzedzeniem i wcześniej sprawdzając prognozy pogody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska