Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Wadowicach czekają miejsca dla chorych

M. Targosz-Storch
Dom Pielęgnacyjny działa prężnie w Wadowicach
Dom Pielęgnacyjny działa prężnie w Wadowicach Małgorzata Targosz - Storch
Na chorych na alzheimera, stwardnienie rozsiane i na autyzm czekają wolne miejsca w Domu Pielęgnacyjnym Stowarzyszenia im. dr. Edmunda Wojtyły w Wadowicach. Placówka ta, podobnie jak w ubiegłym roku, dostała dofinansowanie z Urzędu Wojewódzkiego na organizację 11 dwutygodniowych turnusów rehabilitacyjnych dla osób obłożnie chorych. DP w Wadowicach może przyjąć łącznie 165 osób.

Pierwszy turnus rozpoczyna się już 1 lipca. Problem w tym, że na razie chętnych brak. - Tegoroczna edycja turnusów opiekuńczych w naszym Domu Pielęgnacyjnym napotyka na spore trudności - przyznaje Stanisława Wodyńska, szefowa stowarzyszenia. Tłumaczy, że wynika to z faktu, iż Urząd Wojewódzki zawęził nabór do wyłącznie trzech chorób, czyli alzheimera, stwardnienia rozsianego i autyzmu. W 2009 roku z turnusu mogli skorzystać wszyscy chorzy, którzy wymagali całodobowej opieki.

- Dlatego w ubiegłym roku na brak chętnych nie narzekaliśmy. Teraz jest nam trudniej dotrzeć do tych osób - mówi Wodyńska. Każdy turnus powinien liczyć 15 osób. Do tej pory do DP w Wadowicach zgłosiło się tylko 6. To za mało. Dla takiej liczby chorych prowadzenie turnusu po prostu się nie opłaca. - A szkoda by było, żeby pieniądze z dofinansowania przepadły - mówi Wodyńska, która poprosiła o pomoc redakcję "Gazety Krakowskiej".

- Za pośrednictwem waszej gazety chcemy się zwrócić do wszystkich instytucji zajmujących się leczeniem tych trzech schorzeń, czyli do ośrodków pomocy społecznej, centrów pomocy rodzinie i do lekarzy, którzy mają dokładne rozpoznanie potrzeb na swoim terenie, o pomoc w naborze pacjentów z całego województwa małopolskiego - apeluje Stanisława Wodyńska.

Stowarzyszenie im. dr. Edmunda Wojtyły jest drugą, obok Fundacji na rzecz Chorych na SM im. bł. Anieli Salawy w Woli Batorskiej, organizacją, która została wytypowana przez Małopolski Urząd Wojewódzki do zorganizowania wakacyjnych turnusów dla chorych. - Jest to pomoc szczególnie dla rodzin i opiekunów, którzy najczęściej w ogóle nie mają czasu dla siebie, ponieważ o swoich najbliższych dbają przez 24 godziny na dobę - mówi Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

UW przeznaczył w tym rok na dofinansowanie tego projektu 276 tys. zł. Dzięki programowi opieki krótkoterminowej opiekunowie osób chorych i niepełnosprawnych mają uzyskać czas niezbędny na załatwienie ważnych życiowych spraw, np. pobyt w szpitalu, czy nawet na odpoczynek. Podczas dwutygodniowego turnusu uczestnicy mają zapewnioną całodobową opiekę, wyżywienie, pomoc medyczną, rehabilitację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska